Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

29.07.2022 20:30

(akt. 30.07.2022 16:35)

Legia Warszawa przegrała na wyjeździe 0:3 z Cracovią w 3. kolejce PKO Ekstraklasy. Stołeczny zespół stracił bramki w końcówce pierwszej połowy (Michał Rakoczy), tuż po przerwie (Patryk Makuch; rzut karny) i w doliczonym czasie gry (Benjamin Kallman). Dla "Wojskowych" to pierwsza porażka w sezonie.
PKO Ekstraklasa 2022/2023 - Kolejka 3
CracoviaCracovia
3 0

(1:0)

29-07-2022 20:30 Kraków
Damian Kos CANAL+ SPORT, CANAL+ online, CANAL+ 4K
37'
49'
49'
51'
56'
60'
61'
64'
72'
77'
80'
82'
83'
87'
90'

• 22. Florian Loshaj

61'
  • 11. Michał Rakoczy

72'
  • 38. Jakub Myszor

80'
  • 71. Patryk Makuch

80'

• 31. Lukas Hrosso

• 2. Cornel Rapa

• 3. Michal Siplak

80'
  • 6. Sylwester Lusiusz

• 9. Benjamin Kallman

72'
  • 18. Takuto Oshima

61'
  • 20. Karol Knap

80'
  • 21. Thiago de Souza

• 45. Filip Balaj

Jak wyglądał podstawowy skład Legii na mecz w Krakowie? W bramce stanął dobrze spisujący się Kacper Tobiasz. Na bokach obrony zagrali Artur Jędrzejczyk i Yuri Ribeiro. Duet stoperów stworzyli Lindsay Rose i Joel Abu Hanna, dla którego był to pierwszy występ w wyjściowej jedenastce od 30 kwietnia. Na pozycji defensywnego pomocnika znalazł się Bartosz Slisz, natomiast wyżej ustawieni zostali Josue i Bartosz Kapustka. Na skrzydłach pojawili się Paweł Wszołek i Robert Pich, a na szpicy Maciej Rosołek

Pierwszą sytuację warszawiacy stworzyli sobie już w 4. minucie. Wszołek otrzymał prostopadłe podanie z głębi pola, zdołał odwrócić się w "szesnastce", ale przed strzałem uprzedził go obrońca "Pasów", który oddalił zagrożenie. Po chwili Cracovia przeprowadziła groźną akcję lewą stroną boiska. Kamil Pestka podał w pole karne do Hebo Rasmussena, który z łatwością minął Josue, po czym uderzył mocno, lecz niecelnie.

Piłkarze Kosty Runjaicia starali się kontrolować przebieg meczu – częściej utrzymywali się przy piłce, unikali prostych strat, ale nie przekładało się to na sytuacje podbramkowe. Zawodnicy Cracovii cierpliwie czekali na swoją szansę i w 24. minucie dali kolejne ostrzeżenie defensywie Legii. Otar Kakabadze mocno uderzył z 14. metra, lecz bez zarzutu spisał się Tobiasz, który odbił piłkę do boku. Warszawiacy nie wyciągnęli wniosków i w 37. minucie stracili bramkę. "Pasy" przeprowadziły szybki kontratak, który mocnym strzałem w prawy róg zwieńczył Michał Rakoczy

W końcówce pierwszej połowy Legia miała znakomitą okazję do wyrównania. Wszołek dośrodkował na dalszy słupek do Jędrzejczyka, który główkował w słupek. Piłka trafiła jeszcze pod nogi Kapustki, który uderzył jednak ponad poprzeczką. Po chwili na tę sytuację odpowiedział David Jablonsky. Mocny strzał Czecha z dystansu z problemami odbił Tobiasz. W pierwszych 45 minutach "Wojskowi" nie oddali żadnego celnego strzału, na przerwę udali się przy wyniku 0:1.

Druga połowa rozpoczęła się bardzo źle. Wszołek zagrał ręką we własnym polu karnym i sędzia po analizie VAR wskazał na "wapno". Do piłki podszedł Patryk Makuch i pokonał Tobiasza po strzale w lewy róg. Legioniści mieli duży problem z przedarciem się przez defensywę gospodarzy, momentami sprawiali wrażenie bezradnych, bez pomysłu na zaskoczenie rywala. Pierwszy celny strzał warszawiacy oddali dopiero w 69. minucie. Kapustka miał trochę wolnego miejsca wokół siebie i uderzył zza pola karnego prosto w ręce Karola Niemczyckiego.

Minuty upływały, a "Wojskowi" wciąż nie wyglądali na drużynę, która byłaby bliska strzelenia choćby gola kontaktowego, próby ataków przypominały uderzanie głową w mur. W 84. minucie znów do głosu doszli krakowianie. Kakabadze przeprowadził dobrą, indywidualną akcję, którą zakończył strzałem przy bliższym słupku. Lepszy w tej sytuacji okazał się Tobiasz, który odbił piłkę na rzut rożny. Po chwili Gruzin ponownie sprawdził czujność młodego bramkarza, który na szczęście spisał się bez zarzutu. W doliczonym czasie gry Cracovia postawiła kropkę nad "i". Przysnęła cała defensywa Legii, co bez zastanowienia wykorzystał rezerwowy "Pasów", Benjamin Kallman. Po bardzo słabym spotkaniu stołeczny zespół przegrał na wyjeździe z Cracovią 0:3.

Autor: Jakub Waliszewski