Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

12.10.2021 23:13

(akt. 12.10.2021 23:24)

Reprezentacja Polski wygrała na wyjeździe z Albanią 1:0 w meczu eliminacji mistrzostw świata. Jedyną bramkę dla biało-czerwonych zdobył Karol Świderski.

Od początku spotkania Polacy częściej utrzymywali się przy piłce, lecz to Albańczycy pierwsi stworzyli sobie dobrą okazję do zdobycia bramki. Grzegorz Krychowiak podał piłkę na własnej połowie wprost pod nogi Yibera Ramadaniego, który na szczęście nie zdecydował się podać do wybiegającego z lewej strony kolegi z drużyny, tylko zakończył akcję niecelnym strzałem zza pola karnego. W grze gospodarzy było widać duże zaangażowanie i determinację do sprawienia niespodzianki. Bardzo dobrze ustawiali się w defensywie, natomiast z przodu z dużą łatwością tworzyli sobie dogodne sytuacje. Biało-czerwoni nie mieli wielu dobrych okazji. Najlepszą miał w 15. minucie Adam Buksa, jednak piłka po jego strzale z bliskiej odległości minęła lewy słupek. Po dobrej akcji swoją szansę miał jeszcze Piotr Zieliński, ale uderzył prosto w ręce Etrita Berishy. W końcówce pierwszej połowy zawodnicy obu drużyn częściej faulowali niż tworzyli akcje ofensywne i na przerwę zeszli przy wyniku 0:0.

Obraz gry nie zmienił się w drugiej połowie. Tempo spotkania było wysokie i nie brakowało gry na granicy faulu. Brakowało za to dobrych okazji po obu stronach. Dopiero w 67. minucie zrobiło się groźnie pod bramką Albanii po indywidualnej akcji Kamila Jóźwiaka, ale jego podanie w pole karne zostało wybite przez obrońcę. Piłkarze Paulo Sousy lepiej prezentowali się w drugiej części i w 78. minucie objęli prowadzenie. Mateusz Klich precyzyjnie dośrodkował na dalszy słupek do Karola Świderskiego, który uderzył bez przyjęcia i nie dał szans Berishy. Po strzelonym golu Polacy zostali obrzuceni butelkami przez albańskich kibiców. Zdarzenie nie umknęło uwadze sędziego głównego, który zdecydował się przerwać spotkanie. Obie drużyny udały się do szatni i czekały na decyzje w kwestii ewentualnego kontynuowania rywalizacji.

Po kilkunastu minutach mecz został wznowiony. W 81. minucie znakomitą sytuację na podwyższenie wyniku miał Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski znalazł się w sytuacji sam na sam, lecz lepszy w tej sytuacji był bramkarz Albanii. W końcówce meczu dobrą indywidualną akcję przeprowadził Armando Broja, ale na nasze szczęście uderzył dokładnie tam, gdzie stał Wojciech Szczęsny. Więcej goli już nie padło i Polska wygrała w Tiranie z Albanią 1:0, dzięki czemu awansowała na miejsce barażowe.

Albania - Polska 0:1 (0:0)
Świderski (78. min.)

Żółte kartki: Ismajli, Hysaj, Ramadani - Buksa, Bednarek, Puchacz

Albania: Berisha – Hysaj, Ismajli, Kumbulla, Veseli – Bare (80' Cokaj), Ramadani, Trashi (65' Lenjani) – Uzuni (58' Broja), Manaj, Roshi (80' Bajrami)

Polska: Szczęsny - Dawidowicz, Glik, Bednarek - Jóźwiak (71' Frankowski), Puchacz (90' Bereszyński) - Krychowiak, Moder (46' Klich), Zieliński - Lewandowski, Buksa (71' Świderski).