Andre Martins: Ekstraklasa to najbardziej wyrównana liga, w jakiej grałem

Maciej Ziółkowski

Źródło: newonce.sport

13-02-2020 / 12:47

(akt. 13-02-2020 / 12:49)

– Żyje mi się tutaj znakomicie. Dużo lepiej niż w Atenach. Jest spokojniej, ulice są czystsze, a ceny znacznie niższe niż w Grecji czy Portugalii. Jestem też osobą, która lubi wyjść z zainteresowaniami poza futbol, by mieć nieco szersze spojrzenie na świat. Dużo czytam, lubię odwiedzać muzea, a te w Warszawie są znakomite. Natomiast ani razu nie udało mi się wejść do Centrum Nauki Kopernik. Próbowałem już z sześć albo siedem razy. I zawsze ten sam komunikat w kasie: „sold out”, bilety wyprzedane. Ale nie poddaję się, będę dalej próbował – mówi Andre Martins, pomocnik Legii.

– W Polsce często deficyty taktyczne są wyrównywane poprzez przygotowanie fizyczne. Jest dużo biegania i walki. Masz też zdecydowanie mniej czasu na reakcję po przyjęciu piłki, niż na przykład w Grecji. Oglądałem ostatnio debiut Cafu w Olympiakosie i przed spotkaniem mu powiedziałem: „Zobaczysz ile będziesz miał miejsca i czasu w środku pola”. I miałem rację. Mógł przyjąć piłkę, podnieść głowę, rozejrzeć się i dopiero podać. W Polsce tego czasu jest dużo mniej. To również na pewno najbardziej wyrównana liga, w jakiej grałem. Jedziesz do ostatniej drużyny w tabeli i jeżeli nie będziesz maksymalnie skoncentrowany albo będziesz miał słabszy dzień, to przegrasz. Różnice są niewielkie. 

– Obecna Legia jest najmocniejsza odkąd pojawiłem się w klubie? Pod względem atmosfery na pewno. Jakości nigdy nam nie brakowało, ale teraz czuć dobrego ducha w tej drużynie. Odszedł co prawda Jarek Niezgoda, ale wierzę, że uda nam się go zastąpić. Zresztą Jarek to był piłkarz wybitnie „meczowy”. Czasami po prostu się śmiałem, patrząc na to co ten gość wyprawiał na treningach, ale potem przychodził mecz i grał rewelacyjnie. Ale uważam, że mamy zespół, który jest gotowy do walki o mistrzostwo.

Całą rozmowę z Andre Martinsem można przeczytać w tym miejscu.

Komentarze (42)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
MARTINS JEŻELI LIGA JEST TAK WYRÓWNANA TO I KONTRAKTY POWINNIŚCIE MIEĆ TAKIE SAME JAK W ARCE CZY ŁKS
Major
 • 0 / 0
Albo niemożliwe kadzi polskiej piłce,
albo ma na myśli że wszystkie zespoły są jednakowo słabe.
Więcej precyzji, proszę pana.
Generał broni
 • 0 / 0
"Jedziesz do ostatniej drużyny w tabeli i jeżeli nie będziesz maksymalnie skoncentrowany albo będziesz miał słabszy dzień, to przegrasz. Różnice są niewielkie. "
Mnie to bezustannie martwi
Czyli wniosek prosty często są nieskoncentrowani i dopiero utrata bramki powoduje zwarcie szyków i atak
"teraz dopiero czuć ducha w tej drużynie" - tak jest i nie stało się to samo z siebie a wręcz przeciwnie, ktoś się do tego przyczyniłł i zadbał o to. To trener, którego wyzywali i odsądzali od czci i wiary, kpili z jego legijnego DNA. Nikt nie przeprosił.
Generał broni
 • 0 / 0
Zwycięstwa zawsze poprawiają humor
Major
 • 0 / 0
Tak to już jest w piłce.
Wyniki decydują o pozycji trenera.
Wygrywasz - jesteś wielki.
Porażki to niestety dyskwalifikacja.
Tak jest nie tylko w Polsce.
Ciekawe słowa o Niezgodzie. Jeśli to prawda, to w najlepszych ligach europejskich raczej sukcesu by nie osiągnął. Tam na treningach też trzeba zap...ać,bo na jedno miejsce czeka kilku takich.
Generał broni
 • 0 / 0
Ciekawe jak w USA
Marszałek Polski
 • 2 / 0
Andre, jeśli chodzi o CN Kopernik to zamów bilety w necie. Nie pakuj do okienka bo dostaniesz za każdym razem fangę. Jest kilka takich miejsc w Polsce - ja takie coś zaliczyłem we Wrocku, kiedy mi się zachciało Panoramy Racławickiej. Ale za drugim razem byłem już z tiketem z netu i cześgrześ.
Generał brygady
 • 0 / 0
I żeby na trening dotarł kolejnego dnia, bo jeden dzień na CNK nie starczy, jak się złapie bakcyla :-)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Niech zatem nabędzie pakiet członkowski. ヅ
Niech mu tam ktoś w klubie kupi wreszcie ten bilet do Kopernika, bo dojdzie do tego, że podczas meczu Andre będzie opracowywał strategię zdobycia wejściówki i tym samym będzie się rozkojarzał.
Generał brygady
 • 4 / 0
Musi iść do kasy z Antoliciem, na boisku ten duet jest skuteczny :-)
Marszałek Polski
 • 2 / 0
będzie się rozkajarzał i spawalniał...:)
Marszałek Polski
 • 1 / 0
to nie moje, to Wieszczu tak nagina:):):)
Major
 • 1 / 0
To w sumie ciekawe, że w Grecji piłkarz ma więcej miejsca i czasu w środku pola. Czyli co, nasze Eklapa ma jakieś plusy jednak ?!
Niestety do gry w piłkę potrzeba czegoś więcej niż nadrabianie bieganiem i faulowaniem. Dlatego w naszej lidze ekipa polskiego Murinio z taktyką laga na dryblasa jest tak wysoko w tabeli....
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Doskonale było to widać w dwumeczu z Atromitosem.
Generał broni
 • 0 / 0
A Grecy grali w pucharach?
Widać lepiej nie zagęszczać środka pola ;)
To serce naszego zespołu, ale... niech mu ktoś powie, żeby sobie zarezerwował kilka tygodni wcześniej te bilety...
Wszystkim fanom statystyk chyba wyjaśnił jakie jest jego zadanie na boisku...
Taki mały rodzynek z wywiadu
"Podczas treningów potrafił przerwać zajęcia, jeżeli nie byłeś właściwie ustawiony i przesunąć cię nawet o pół metra. Myślałem sobie wtedy: „Kurwa, te dwa kroki w bok naprawdę zrobią mu różnicę?”. Ale trener był nieugięty. Każdy detal był dla niego ważny. Mówił: „Tak, podziękujesz mi po meczu, kiedy zobaczysz, że będąc ustawionym te pół metra dalej, odbierzesz rywalowi piłkę”."
Rzeczywiście ten Jesus to Magik, skoro czyta w myślach :D
Sierżant
 • 0 / 0
A z kim był wywiad? Pytam bo nie wywnioskowałem z tego co napisałeś, a jestem ciekawy.
To jest fragment z całości wywiadu z Martinsem, masz link pod koniec artykułu.
A dotyczy trenera Jorge Jesusa i jego treningów, kiedy Martins grał jeszcze w Portugalii.
Pod wywiadem z legia.net masz link do całości wywiadu. I to co wstawił kolega wyżej to inny fragment tego wywiadu z martinsem
Szkoda tylko, że wszyscy równają w dół :D
Generał brygady
 • 6 / 1
Ciekawy wywiad, ciekawy człowiek. A do tego świetny piłkarz. Od pewnego czasu podkreślam, że to motor i mózg Legii. To przy nim Cafu i Antola, a nawet Gvilia dobrze grają Wytworzył się taki szkielet drużyny, którego podstawowym "kręgiem" jest Andre. Ogromnie ucieszyło mnie przedłużenie przez niego kontraktu z Legią!
No w sumie racja, to jest świetna wiadomość, lepsza niż by było potencjalne ściągnięcie jakiegoś grajka za pół banki czy banke, bo gość jest po prostu wart wielokrotnie więcej.
Pułkownik
 • 3 / 0
Chłopak ma rację. Tu każdy z każdym może wygrać i przegrać. I to dość często. Dziwna liga.
Nie ma w tym nic dziwnego. Żaden klub nie sprowadza zawodników po kilka mln. euro, więc nie ma dużych różnic między zespołami. Trenerzy stawiają przedewszystkim na przygotowanie Fizyczne a nie taktyczne. Polska liga pod względem przebiegniętych km. na mecz jest w czołówce europy, więc drużyny troche słabsze piłkarsko mogą nadrobić wybieganiem, przeszkadzaniem i walką.
Liga wyrównana bo u nas preferowana jest w durzej mierze defensywna rąbanka plus dzida a wtedy wynik to loteria.

Paradoksem jest, że drużyny ofensywne takie jak Legia łapią często więcej kartek bo nie daje sie ich za ciągłe przerywanie gry drużyny będącej w ataku pozycyjnym tylko drużynie co broni się przed kontrą. No ale dziennikarze w stylu Węgrzyna się wtedy zachwycają kapitalnymi szykami obronnymi naszych rywali.

I po raz kolejny wracam do podziału środków z praw telewizyjnych. Przez to, że dostajemy dużo mniej niż nasza wartość medialna nie stać nas na graczy w stylu Vadisa gdzie rozbijaliby autobusy rywali. A nasi rywale sprzedają wszystko co prosto się rusza i kopnie piłkę a zostawiają nowe pokolenia drwali do ekstraklasowego tartaku.Koło się zamyka.

Dlatego tak ważna jest ochrona przez sędziów graczy technicznych w stylu Martinsa, Vadisa czy Lukiego... Bo taki drwal jest łatwy do zastąpienia a Martins już nie.
Przepraszam za orta w pierwszym zdaniu. Piszę z tel ;)
Przeproś też za nazwanie Węgrzyna dziennikarzem ;)
Przepraszam urażonych dziennikarzy ;)
Marszałek Polski
 • 3 / 0
André to rozgarnięty gość.
Generał brygady
 • 6 / 0
Bardzo miły i ciekawy wywiad :-)

Swoją drogą jestem ciekaw czy w Legii nie mieliby chęci, aby zrobić jakiś wspólny pokaz z Centrum Nauki Kopernik, przybliżający trochę w jaki sposób wyglądają badania piłkarzy, analiza ich zagrań, zachowań, jak funkcjonują nowoczesne systemy analizy. Coś na pograniczu nauki, techniki i sportu, co mogłoby też np. połączone z akcją promocyjną dla Warszawiaków, zachęcającą do zainteresowania Legią, a zwłaszcza jej Akademią Piłkarską.
Porucznik
 • 6 / 0
Ciekawy gość z tego Martinsa. Ma poukładane w głowie. Życzę Mistrza i PP w tym roku a później pucharów
Z pewnoscia można budować wokół niego środek pola
Generał
 • 3 / 0
Fajnie że każdy podkreśla niezłą atmosferę w Legii, widać że są głodni mistrzostwa.
To trzeba vuko przyznać że nie jest już tak sztywno i nie ma Świętych krów
Generał
 • 0 / 0
I grają za umiejętności, a nie sztywno jedna jedenastka