Asysty Josue, gole Wszołka i Muciego. Lubin zdobyty!

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

04.02.2023 20:07

(akt. 06.02.2023 13:23)

Legia ma za sobą drugi, oficjalny mecz w 2023 roku i zarazem drugą wygraną. Tym razem pokonała na wyjeździe 2:1 Zagłębie Lubin po golach Pawła Wszołka i Ernesta Muciego, którym świetnie asystował Josue. Bramkę w barwach "Miedziowych", ustalającą wynik spotkania, zdobył były piłkarz "Wojskowych", Łukasz Łakomy. Dla warszawiaków to jednocześnie 6. zwycięstwo z rzędu przeciwko tej drużynie. W 78. minucie na boisku pojawił się Tomas Pekhart, który kilka dni temu wrócił na Łazienkowską po niespełna półrocznym, trudnym pobycie w Turcji (rozwiązanie umowy z Gaziantep FK).
PKO Ekstraklasa 2022/2023 - Kolejka 19
Zagłębie LubinZagłębie Lubin
1 2

(0:1)

04-02-2023 20:00 Lubin
Jarosław Przybył TVP SPORT, CANAL+ 4K, CANAL+ SPORT
37'
46'
53'
57'
59'
66'
69'
72'
76'
78'
89'
90'
Zagłębie LubinLegia Warszawa
  • 1. Jasmin Burić

• 27. Bartłomiej Kłudka

• 2. Bartosz Kopacz

• 5. Aleks Ławniczak

• 11. Arkadiusz Woźniak

76'
  • 99. Łukasz Łakomy

• 6. Tomasz Makowski

• 26. Kacper Chodyna

90'
  • 18. Filip Starzyński

76'
  • 39. Damjan Bohar

46'
  • 19. Rafał Adamski

72'

• 89. Kacper Bieszczad

• 4. Jarosław Jach

• 7. Sasa Zivec

46'
  • 9. Tornike Gaprindaszwili

90'
  • 13. Mateusz Grzybek

76'
  • 14. Jakub Żubrowski

• 20. Marko Poletanović

• 21. Tomasz Pieńko

76'
  • 90. Dawid Kurminowski

72'

Początek spotkania okazał się niezwykle wyrównany, ale groźniejsi w swoich atakach byli piłkarze Legii. Pierwszą, lepszą sytuację udało się stworzyć w 8. minucie. Ernest Muci znalazł się po lewej stronie pola karnego i miał okazję, by zagrać na środek do Pawła Wszołka, lecz zdecydował się sam zakończyć akcję strzałem, niestety bardzo niecelnym. Po chwili Albańczyk znów spróbował uderzenia, tym razem piłka poszybowała ponad poprzeczką po rykoszecie od obrońcy.

"Miedziowi" cierpliwie czekali na błąd gości i w 21. minucie mieli bardzo dobrą okazję na objęcie prowadzenia. Kacper Chodyna wbiegł w "szesnastkę" i mocno uderzył, ale znakomitą interwencją popisał się Kacper Tobiasz. "Wojskowi" odpowiedzieli kilka chwil później. Josue płasko podał na 5. metr do Muciego, a ten strzelił zbyt lekko, by pokonać Jasmina Buricia. W grze Legii widoczny był problem z finalizacją. Sytuacji nie brakowało, ale wykończenie Macieja Rosołka i przede wszystkim Muciego, pozostawiało wiele do życzenia.

Ostatnie słowo w pierwszej połowie należało do Legii. Josue kapitalnie zagrał do Wszołka, który minął Aleksa Ławniczaka i z zimną krwią umieścił piłkę w siatce. Sytuacja była jeszcze analizowana przez sędziów pod kątem faulu, ale finalnie gol został uznany. Do przerwy stołeczny zespół wygrywał więc 1:0.

Legioniści dość nerwowo rozpoczęli drugą połowę. Proste, niewymuszone straty napędzały kolejne ataki Zagłębia, na szczęście żaden z nich nie skończył się golem. Piłkarze Kosty Runjaicia poradzili sobie z naporem gospodarzy, a w 59. minucie zdołali podwyższyć prowadzenie. Josue zacentrował z rzutu wolnego w pole karne, a Muci czubkiem buta skierował piłkę w prawy, dolny róg bramki. Radość z wyniku 2:0 nie trwała zbyt długo, gdyż po chwili gola kontaktowego strzelił Łukasz Łakomy. Były zawodnik Legii miał dużo wolnego miejsca przed polem karnym i zaskoczył Tobiasza strzałem przy prawym słupku.

Lubinianie złapali wiatr w żagle i coraz odważniej atakowali. Podobnie jak w meczu z Koroną, legioniści po dobrym fragmencie gry i zyskaniu przewagi bramkowej, łatwo stracili gola i przysporzyli sobie wiele niepotrzebnych nerwów. Zagłębie nie zwalniało tempa i w 83. minucie dało "Wojskowym" kolejne ostrzeżenie. Tym razem z prawej strony uderzał Chodyna, a piłka nieznacznie minęła dalszy słupek.

Legia do końca nie mogła być pewna zwycięstwa, ale wynik nie uległ zmianie. Stołeczny zespół wygrał w Lubinie z Zagłębiem 2:1 i zachował stratę do Rakowa Częstochowa z poprzedniej kolejki (7 punktów).

Autor: Jakub Waliszewski