News: Byli legioniści: Orlando Sa piłkarzem sezonu, spadek Paluchowskiego i Surmy

Byli legioniści: Orlando Sa piłkarzem sezonu, spadek Paluchowskiego i Surmy

Patryk Tylak

29.05.2017 12:50

(akt. 07.12.2018 10:26)

W poprzednim podsumowaniu informowaliśmy o tym, że Janusz Gol i Artur Boruc zostali wybrani przez fanów swoich drużyn na najlepszych piłkarzy minionych rozgrywek. Ten sam zaszczyt spotkał również Orlando Sa, który zwyciężył w ankiecie kibiców Standardu Liege na zawodnika sezonu. W dobrym nastroju może być też Nemanja Nikolić, który powiększył swój dorobek strzelecki. Do bramki rywala trafił Adrian Paluchowski (dwukrotnie), ale jego drużyna, Znicz Pruszków, jest już pewna spadku z I ligi. Degradację zaliczy również zespół innego byłego legionisty, Łukasza Surmy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym podsumowaniem.

W zestawieniu bierzemy pod uwagę zawodników, którzy występowali w barwach Legii w ostatnich 10 lat (od sezonu 2006/07, wyjątkiem pozostaje Artur Boruc) i rozegrali minimum 15 oficjalnych spotkań w pierwszym zespole.

Michaił Aleksandrow (Arsienał Tuła) -
jego drużyna brała udział w barażach o pozostanie w rosyjskiej Premier Lidze. W dwóch meczach, czwartkowym (1:2) i niedzielnym (1:0), przeciwko Jenisej, Aleksandrov rozegrał 90 minut. W pierwszym z tych spotkań Bułgar zdobył bramkę samobójczą. Koniec końców drużynie byłego legionisty udało się wygrać dwumecz i wywalczyć utrzymanie.

Bartosz Bereszyński (Sampdoria) -
90 minut z Napoli (2:4).

Ariel Borysiuk (Lechia Gdańsk) -
całe spotkanie przeciwko Pogoni Szczecin (4:0). Ukarany żółtą kartką.

Tomasz Brzyski (Cracovia Kraków) -
spotkanie ze Śląskiem Wrocław (0:2) rozpoczął na ławce rezerwowych, ale w 26. minucie musiał zastąpić kontuzjowanego kolegę.

Marcin Burkhardt (Pogoń Siedlce) -
 w przegranym meczu z Miedzią Legnica (0:3) na murawie pojawił się w 55. minucie.

Wladimer Dwaliszwili (FK Atyrau) -
90 minut z FK Akzhayik (2:0). Gruziński napastnik strzelił dwa gole.

Dominik Furman (Wisła Płock) -
w poprzednim spotkaniu doznał kontuzji, dlatego nie zagrał w meczu z Piastem (0:4).

Maciej Korzym (Sandecja Nowy Sącz) -
z powodu kontuzji poza kadrą w meczu z Wisłą Puławy (0:0).

Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) -
spotkanie z Pogonią (4:0) rozpoczął w pierwszej jedenastce. W 83. minucie został zmieniony przez Mateusza Bąka. Zmiana ta miała charakter symboliczny, ponieważ zmiennik Kuciaka żegna się po sezonie z gdańskim klubem.

Bruno Mezenga (Eskisehirspor)
– zespół Brazylijczyka bierze udział w play-offach o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Turcji. W pierwszym meczu półfinałowym przeciwko Giresunspor (3:3) Mezenga zagrał 90 minut i zdobył jedną bramkę. Po faulu na nim został podyktowany również rzut karny dla jego drużyny. Rewanż odbędzie się w poniedziałek. Czwartkowego gola byłego legionisty można zobaczyć poniżej (od 1:55).

Jan Mucha (Slovan Bratysława) -
poza kadrą w meczu przeciwko Michalovce (3:1).

Nemanja Nikolić (Chicago Fire)
– w meczu przeciwko FC Dallas (2:1) zagrał 90 minut. Napoczął rywala w 3. minucie. W doliczonym czasie gry mógł strzelić swojego drugiego gola w tej rywalizacji. Sędzia podyktował rzut karny dla Chicago po faulu na Nikoliciu i sam poszkodowany postanowił podejść do jedenastki. Strzał Węgra obronił jednak bramkarz. Skrót tego meczu poniżej.

Adrian Paluchowski (Znicz Pruszków)
– 90 minut z MKS-em Kluczbork (2:2). Były legionista zdobył w tym spotkaniu dwie bramki. Remis sprawił, że drużyna Znicza musi pogodzić się ze spadkiem z I. ligi.

Aleksandar Prijović (PAOK Saloniki) -
90 minut z AEK-iem Ateny (0:1).

Piotr Rocki (Ruch Radzionków) -
nie zagrał w przegranym meczu ze Slavią Ruda Śląska (0:2).

Orlando Sa (Standard Liege)
– dla Standardu rozgrywki już się zakończyły. W głosowaniu kibiców tej drużyny na najlepszego zawodnika sezonu zwyciężył były napastnik Legii. Został wybrany także piłkarzem maja.

Jorge Salinas (JEF Utd. Chiba)
– poza kadrą w meczu z Ehime (4:2).

Wojciech Skaba (Zagłębie Sosnowiec) -
90 minut z Chrobrym Głogów (0:1). Był to debiutancki występ bramkarza w barwach Zagłębia - skrót można obejrzeć w tym miejscu.

Marcin Smoliński (Olimpia Grudziądz) -
90 minut z GKS-em Katowice (0:2).

Łukasz Surma (Ruch Chorzów) -
90 minut w meczu przeciwko Arce Gdynia (1:1), w którym Surma obejrzał żółty kartonik. Chorzowski klub, w którym występuje pomocnik, musi pogodzić się ze spadkiem z Lotto Ekstraklasy.

Stojan Vranjes (Piast Gliwice) -
poza kadą w spotkaniu z Wisłą Płock (4:0).

Jakub Wawrzyniak (Lechia Gdańsk) - z powodu kontuzji znalazł się poza kadrą meczową na rywalizację z Pogonią (4:0).

Rafał Wolski (Lechia Gdańsk) -
71 minut z Pogonią (4:0). Dwukrotnie po jego zagraniach piłkę w siatce rywali umieścił Marco Paixao. Wolski mógł również sam zdobyć bramkę, ale futbolówka po jego strzale z rzutu wolnego obiła słupek. Skrót tego spotkania, w którym można obejrzeć asysty byłego gracza Legii, w tym miejscu.

Mikel Arruabarrena i Dossa Junior (AEL Limassol), Inaki Astiz (APOEL), Artur Boruc (A.F.C Bournemouth), Ondrej Duda (Hertha Berlin), Łukasz Fabiański (Swansea City), Janusz Gol (Amkar Perm), Jakub Kosecki i Daniel Łukasik (Sandhausen), Igor Lewczuk (Bordeaux), Nacho Novo (Glentoran FC), Arkadiusz Piech (Apollon Limassol), Henrik Ojamaa (Dundee FC), Maciej Rybus (Olympique Lyon), Iwan Triczkowski (AEK Larnaka), Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers F.C.) – drużyny, w których występują dani zawodnicy, zakończyły już sezon.