Cztery gole w meczu o pokój. Legia przegrała z Dynamem

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

12.04.2022 20:30

(akt. 14.04.2022 16:00)

Legia przegrała u siebie 1:3 z Dynamem Kijów w meczu charytatywnym. Jedyną bramkę dla warszawiaków zdobył Igor Strzałek. Dwa gole dla rywali strzelił Artem Biesiedin, a jednego – Witalij Bujalski. Mistrz Polski przekaże zysk ze spotkania na konto Ambasady Ukrainy w RP. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie organizacji pomagających uchodźcom wewnętrznym.
Sparingi zimowe 2021/2022 - Sparingi
1 3

(0:1)

Dynamo KijówDynamo Kijów
12-04-2022 20:30 Warszawa
Paweł Raczkowski TVP 1, sport.tvp.pl
3'
46'
46'
51'
54'
57'
62'
63'
69'
69'
71'
72'
80'
Legia WarszawaDynamo Kijów
  • 1. Heorhij Buszczan

62'
  • 4. Denys Popow

72'
  • 5. Serhij Sydorczuk

63'
  • 10. Mykoła Szaparenko

63'
  • 15. Wiktor Cyhankow

80'
  • 17. Władysław Wanat

46'
  • 20. Ołeksandr Karawajew

46'
  • 29. Witalij Bujalski

69'
  • 34. Ołeksandr Syrota

72'
  • 44. Władysław Dubinczak

46'
  • 99. Denys Antiuch

• 6. Mykyta Burda

• 7. Benjamin Verbic

• 8. Wołodymyr Szepelew

63'
  • 9. Mykyta Krawczenko

46'
  • 14. Konstantin Wiwczarenko

46'
  • 18. Ołeksandr Andrijewski

63'
  • 19. Denys Harmasz

69'
  • 28. Władysław Kułacz

• 41. Artem Biesiedin

46'
  • 71. Denys Bojko

62'
  • 73. Anton Bol

72'
  • 89. Wołodymyr Brażko

80'
  • 94. Tomasz Kedziora

72'

Dynamo Kijów objęło prowadzenie już w 3. minucie. Wiktor Cyhankow zauważył złe ustawienie obrońców Legii i znakomicie podał do niepilnowanego Witalija Bujalskiego, który w sytuacji sam na sam przelobował Macieja Kikolskiego. Mistrzowie Ukrainy kontrolowali przebieg gry. Częściej utrzymywali się przy piłce i cierpliwie czekali na okazję do zaskoczenia defensywy "Wojskowych".

Pierwszy groźny strzał legioniści oddali w 16. minucie. Filip Mladenović podał do Benjamina Verbicia, który dobrze uderzył z okolicy 14. metra, jednak futbolówka odbiła się od słupka i została wybita przez jednego z obrońców. Piłkarze Aleksandara Vukovicia mieli duży problem z kreowaniem kolejnych sytuacji. Grali niedokładnie, łatwo tracili piłkę. Najwięcej strat miał Lirim Kastrati. Prawie każdy kontakt 23-latka z piłką kończył się po chwili stratą. Dużo lepiej wyglądało to na lewym skrzydle. W końcówce pierwszej połowy bliski wyrównania był Mladenović. Verbic podał na lewą stronę pola karnego do Serba, który mocno uderzył. Do szczęścia zabrakło niewiele, gdyż piłka odbiła się od poprzeczki. Dynamo próbowało jeszcze zaatakować, ale wynik nie uległ zmianie. Po pierwszych 45 minutach zespół z Ukrainy wygrywał 1:0.

W przerwie doszło do symbolicznej zmiany. Verbic założył koszulkę Dynama – z którego jest wypożyczony do Legii (do końca sezonu) – i zagrał w drużynie biało-niebieskich (do 69. minuty, wówczas zastąpił go Władysław Kułacz). Mistrzowie Polski odważnie zaatakowali na początku drugiej połowy i w 54. minucie doprowadzili do wyrównania. Kacper Skibicki podał z prawej flanki do Igora Strzałka, który wpadł w pole karne i ze stoickim spokojem zwieńczył akcję golem. Radość legionistów nie trwała jednak długo. Zaledwie trzy minuty później Bujalski podał prostopadle do Artema Biesedina, który uderzył z prawej nogi obok Kikolskiego i wpakował piłkę do siatki. Moment później bliski strzelenia gola był Verbic, ale piłka minęła bramkę.

Niestety, ale Legia prosiła się o stratę kolejnego gola. W 71. minucie rywale podwyższyli prowadzenie za sprawą Biesiedina. Wołodymyr Szepelew podał do niepilnowanego 26-latka, który odwrócił się z piłką i po raz drugi w tym spotkaniu pokonał Kikolskiego. Chwilę po trafieniu doszło do kolejnej symbolicznej zmiany. Na ostatnie 18 minut na boisku pojawił Tomasz Kędziora, który – podobnie jak Verbic – grał w Dynamie, ale z powodu wojny w Ukrainie udał się na wypożyczenie (do Lecha Poznań).

Obraz gry w kolejnych minutach był bardzo podobny do tego z pierwszej połowy. Piłkarze Mircei Lucescu kontrolowali przebieg rywalizacji i nie dopuszczali legionistów pod własne pole karne. Mecz charytatywny zakończył się wygraną Dynama Kijów 3:1.

Legia Warszawa – Dynamo Kijów 1:3 (0:1)
Strzałek (54. min.) – Bujalski (3. min.), Biesiedin (57. min., 71. min.)

Legia: Kikolski – Skibicki, Hołownia, Abu Hanna, Mladenović – Kastrati (46’ Mustafajew), Celhaka (46’ Ciepiela), Charatin, Verbic (46’ Strzałek) – Muci – Włodarczyk

Dynamo: Buszczan (62’ Bojko) – Karawajew (46’ Krawczenko), Popow (72’ Kędziora), Syrota (72’ Bol), Dubinczak (46’ Wiwczarenko) – Cyhankow (80’ Brażko), Sydorczuk (63’ Andrijewski), Szaparenko (63’ Szepelew), Bujalski (69’ Harmasz), Antiuch (46’ Verbic; 69’ Kułacz) – Wanat (46’ Biesiedin).

Autor: Jakub Waliszewski