Czwartkowa propozycja Rakowa

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net, weszlo.com

25-03-2020 / 07:26

(akt. 25-03-2020 / 04:40)

Przerwa w Ekstraklasie spowodowana pandemią koronawirusa trwa. Pojawiają się różne pomysły rozwiązania sytuacji ligi, która została zawieszona przynajmniej do 26 kwietnia. W czwartek swoją propozycję zamierzają przedstawić działacze Rakowa Częstochowa.

Od kilku dni w ramach rozmów przedstawicieli klubów, PZPN i Ekstraklasy S.A. działają grupy robocze mające planować najbliższą przyszłość rozgrywek i klubów w kontekście pandemii koronawirusa. Jedną z niewiadomych pozostaje temat dokończenia ligi. 

W czwartek swój pomysł mają oficjalnie przedstawić działacze Rakowa Częstochowa, na czele z właścicielem, Michałem Świerczewskim. Idea nie jest już tajemnicą za sprawą publikacji w mediach. 

Piłkarze i sztaby miałyby zostać odizolowane od świata na osiem tygodni. W pierwszym etapie izolacja obejmowałaby indywidualne treningi. W tym czasie przygotowane miałyby zostać na przykład cztery ośrodki, w których drużyny spędziłyby dwa tygodnie, mając okazję potrenować i ćwiczyć przed nadchodzącymi zmaganiami. Plan zakłada także, że pracownicy hoteli także mieliby być izolowani i zamieszkać w nim na czas trwania projektu. 

Pomysł Rakowa zakłada przy tym, że wszyscy zostaliby przebadani na obecność wirusa Covid-19. Testy miałyby zostać pozyskane na rynku zewnętrznym. Gdyby u kogoś wystąpił wynik pozytywny testu, wszystko zostałoby przerwano. Jeśli nie, Ekstraklasa miałaby wrócić do gry. Do tego zachodzi potrzeba otworzenia około czterech stadionów, gdzie odbywałyby się mecze. Każdy zespół mógłby grać mecze co trzy dni. 

Koszt projektu wyceniony został na 20-25 milionów złotych. To miałoby pomóc w kwestiach finansowych, a także zdaniem Rakowa nie zostawiłoby wątpliwości w kwestii wyłonienia ostatecznych rozstrzygnięć. W czwartek idea zostanie przedstawiona wszystkim klubom, włącznie ze szczegółami. 

Komentarze (36)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~Skrzynia
 • 0 / 0
Mam taki pomysł by sezon dokończyć grając na ....konsoli w Fife20;))))
Because football doesn't matter...
Money does.
Nie wiem jak ale chcialbym aby Legia wzięła tytuł po grze na boisku. Kazdy musi pamietac o potędze,mocy i krolowaniem nad wszystkimi w lidze.

PS Chcialbym wszpolczyc tym co musza teraz przekladac wesela ze względu na obecną sytuacje.
Straty finansowe spore ale nie tylko...
Plutonowy
 • 2 / 0
Ty się weselsmi przejmujesz?! No chory człowiek. Polowa narodu na umow zlecenie albo o dzielo robi i ludziom zaczyna brakować pieniędzy na zycie, a ten sie kuzwa weselami martwi.
Bez kitu w tym kraju co raz więcej odklejonych od rzeczywistości. Lecz się czlowieku.
Wszyscy na forum ostro krytykują pomysł właściciela Rakowa. Moim zdaniem jest to nierealny pomysł ze względów logistycznych, technicznych i prawnych. Może najbardziej z powodów prawnych. Rząd nie zgodzi się na robienie wyjątku na taką skalę dla ekstraklasy. Mnie tak bardzo brakuje już meczów, że nawet taką namiastkę eklapy byłbym w stanie zaakceptować. Na dodatek ciągle mam obawę, że PZPN uzna ten sezon za nierozstrzygnięty i będziemy mieć mistrzostwa. Niestety istnieje taka możliwość.
Uciekło mi "nie". Obawiam się, że nie będziemy mieć mistrzostwa za niedokończony sezon.
Generał broni
 • 0 / 0
Zgoda moze być, bo zapewniaja bezpieczeństwo i sami za to płacą
Tu nawet nie chodzi ot kto za to zapłaci, ale o precedens. Po takiej zgodzie zaraz wystąpią inni o rozluźnienie zakazów. Których i tak nie można utrzymywać za długo.
Generał brygady
 • 1 / 0
Pomysł upadnie - to już wiadomo - bo ani PZPN nie jest jego orędownikiem, ani kluby, a potrzebna byłaby tu przecież nadzwyczajna solidarność decyzyjna, o którą przy bardziej błahych sprawach jest trudno.

Propozycja z Częstochowy, poza wszystkim, zadziwia kompletnym pominięciem rezonansu społecznego, z jakim mogłaby się spotkać. Zainicjowanie koncepcji Rakowa przypadłoby przecież prawdopodobnie na apogeum rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce i naprawdę aż trudno uwierzyć, że ktoś nie wziął tego pod uwagę, uznając: OK, ludzie przestaną żyć na co dzień zmartwieniami o zdrowie, pracę i przyszły byt, docenią wysiłek organizacyjny struktur polskiej piłki oraz samych klubów, dostaną igrzyska, gdy chleba wciąż nie brakuje, i wciągną się w sportowe namiętności zapominając o problemach wokół, bo przecież mecze w rodzaju Wisła Płock - Korona, to bezdenna głębia wspaniałych emocji, które może zaoferować w tych trudnych czasach - kto? - Ekstraklasa (końcowy radosny rym chyba na miejscu, choćby nie był częstochowskim)

Bardziej to w tym kontekście dojmujące, niż wymagające narady.
A może nawet i komentarzy.
Generał
 • 0 / 0
Adriano, zadziwia kompletny brak wyobraźni. Przecież w końcu kwietnia będzie w Polsce armagedon. Trzeci tydzień epidemii a jest już prawie 1000 zarażonych i dziesiątki tysięcy w kwarantannach. To się kiedyś skumuluje i co wtedy?
Generał brygady
 • 0 / 0
Zbylu,
brak słów.

A przecież jeszcze nawet nie wiadomo czy właściciele praw TV faktycznie nie wypłacą zakontraktowanych pieniędzy. To wprawdzie naiwność, ale w futbolowym świecie czeka nas konieczność serii kompromisów, więc...
Nie wiem jak C+, ale dyrektor TVP Sport zapowiedział, że nie zapłacą za nierozegrane mecze. Stwierdził, że to byłaby niegospodarność z jego strony.
Generał
 • 0 / 0
Propozycja Rakowa jest absurdalna i oby NIKT się na nią nie zgodził. Pandemia w Polsce zaczyna szaleć co raz mocniej i w tej chwili nawet koszarowanie całej ligi NIC nie da.
Trzeba czekać do połowy maja i wtedy zdecydować czy jest realna szansa na dogranie pozostałych 4 kolejek bo na dziś dogranie całych rozgrywek jest nierealne.
sport jest dla kibiców--gdzie w tym wszystkim sa kibice?... grac miało by sie przy czterech pustych stadionach???
"Pomysł Rakowa zakłada przy tym, że wszyscy zostaliby przebadani na obecność wirusa Covid-19"...jacy wszyscy --ludzie czy wybrańcy tego Pana?
poroniony pomysł w sytuacji kiedy umierają ludzie i testów dla społeczeństwa nie wystarcza to on kupi testy na zachodzie ---a gdzie jest nadmiar testów w tej chwili ....jak pan wiesz to kup pan dla ludzi w Częstochowie !!!

jak napisał juz tu kolega lepiej nic nie mówić jak ma sie głupotę palnąć
Plutonowy
 • 0 / 0
A czy najjaśniejszy znafca powiedział kto za te testy, hotele zapłaci. Wiem pewnie ta znienawidzona Legia w formie janosikowego a co chce być mistrzem niech buli. Co za dzbany, jednemu pandemia nie przeszkadza i chce grać mecze, drugiemu mażą się koszary.
~geds
 • 0 / 0
20 mln na 16 klubów do tego udział w kosztach Ekstraklasy to nie wydaje się dużo wobec utrzymywania piłkarzy i stadionów bez gry i przychodów głupcze.
To jest pomysl na jakieś kadlubowe dokończenie sezonu. To nie ma nic wspólnego z emocjami A będzie podszyte ogromnym strachem piłkarzy o wlasne zdrowia. Wiem, że chodzi o budżety klubów ale zdrowie i rozsądek są ważniejsze.
Pan folwarku przy Bitwy Warszawskiej nie zaproponuje żadnych sensownych rozwiązań, bo nie ma o zarządzaniu pojęcia. Skąd miałby mieć wiedzę, doświadczenie zarządcze i odpowiedni poziom? Grał w piłkę, potem sparzył się na trenerce, robił jakieś biznesy we Włoszech. Nigdy niczym większym nie kierował, był beznadziejnym trenerem, selekcjonerem i takim samym jest działaczem.
Mówi się, że nie myli się tylko ten, co nic nie robi. Są jednak sytuacje, gdy lepiej nic nie robić, co polecam wszystkim pomysłodawcom z Rakowa... Dziękuję serdecznie za takie pomysły. Kocham piłkę, tęsknię za ligą, ale czy oni uważają, że na świecie liczy się tylko to?
Podporucznik
 • 2 / 0
Co za typ xd
Plutonowy
 • 5 / 0
"Pomysł Rakowa zakłada przy tym, że wszyscy zostaliby przebadani na obecność wirusa Covid-19. Testy miałyby zostać pozyskane na rynku zewnętrznym."

To jest strzał w tył głowy dla "normalnych" ludzi w tej sytuacji, gdzie brakuje testów, nie wszystkim są robione, a tu taki " świetny" pomysł, ręce opadają, że ktoś na stanowisku to wymyślił.
chodzi o to, ze nie chca narazac sluzby zrowia na dodatkowe koszty i marnowanie zasobow. od dokonczenia tego zalezy duzo miejsc pracy, wiec robia co moga.
Plutonowy
 • 5 / 0
to już lepiej niech te 1000 testów przekażą służbie zdrowia. Od braku meczów jeszcze nikt nie umarł
Plutonowy
 • 2 / 0
ale miejsca pracy sa zagrożone wszędzie czy to w McDonalds, Danone czy u Mirka w warsztacie więc mam na mysli równość traktowania wszystkich, bo ten Mirek jest tak samo ważny jak jakiś dyrektor
cholera, ale Ci ludzie nie pracuja w Mcdonald, oni pracuja w pilce i probuja ratowac jakos swoje miejsca pracy. nie chca dofinansowania od rzadu, nie chca pomocy. ja nie mowie czy to dobry pomysl czy zly, ale rozumiem ich i nie potepiam
Plutonowy
 • 3 / 0
Próbują ratować swoje d**y robiąc z zawodników małpy w zoo. Nikt nie weźmie pod uwagę, że taki spęd może wywołać jakieś ognisko choroby. Co szpital też sobie wybudują? Czy zapchają któryś publiczny? Co z tego, że zrobią test? jak ktoś może mieć to świństwo w początkowej fazie i test tego nie pokaże, a później będzie rzeź. Nikt nie bierze pod uwagę, ze piłkarze i sztaby mają rodziny o które się boją i nie chcą ryzykować. Dla takiego prezia w białej koszuli liczą się $$$$, a myśle że dla wielu jednak zdrowie rodziny! Ten pomysł to jest proszenie się o kłopoty.
czytales program? oni chca najpierw testy robic. potem czekac potem testy i grac, wlasnie po to zeby zobaczyc czy ktos nie ma bezobjawowo. oni, jak dograja sezon to dostana kase z c+ i innach sponsorow, a to dla wielu klubow jak rakow czy piast glowne zrodlo. nie dzien meczowy. nie wiem co Was w oczy kole? sami siebie zapisuja na "kwarantanne", sami za to placa. w czym problem? wszyscy sa mlodzi i maja silne organizmy. nawet jak sie zaraza to nie beda w 99% hospitalizowani.
a argument robic malpy w zoo jest tez malo trafiony, bo akurat pilkarz ma placone zeby gral, a jak nie bedzie gral to tej kasy moze nie zobaczyc i nie ze zlej woli prezesa/wlasciciela tylko z braku srodkow.
Plutonowy
 • 3 / 0
porozmawiaj z kimś ze służby zdrowia, PSSE albo służb mundurowych na pewno poprą pomysł Rakowa oraz Twoje myślenie
PS <stwierdzenie ironiczne>
Pozdrawiam i kończę temat
wybacz, ale tylko napisze jedna mala rzecz: popatrz na pomysl rakowa przez pryzmat wyborow, ktore "da sie zrobic". rozegranie paru meczy w zamknietej grupe zdrowych i silnych facetow nie robi roznicy w skali globalnej.
mamy rozne zdania i nie przekonamy sie. pozdrawiam rowniez!
Pułkownik
 • 3 / 0
Wszyscy w tym Rakowie zaczynając od Papszuna a skończywszy na ich Prezesie to ludzie oderwani od rzeczywistosci. Myślałem że z Papszuna spko trener i człowiek a wychodzi na to że to jeden wielki buc
Generał dywizji
 • 3 / 0
Może nie buc, ale ja również miałem go za rozsądnego człowieka. Tymczasem okazuje się, że w Częstochowie panuje jakiś inny wirus. Zżerający rozsądki.
Generał brygady
 • 5 / 1
Ale głupki w tym Rakowie.
Plutonowy
 • 7 / 0
Pomysł jest bez sensu. Zmagamy sie z poważnym problemem, a niektórzy kosztem zdrowia itp chcą realizować własne interesy. Wstyd. Niestety piłka musi zejść na dalszy plan póki co. Skończy sie ta cała sytuacja dogramy sezon, nie skończy kończymy, jest mistrz, nikt nie spada, no musi tak być. Po co pajacować na siłę.
Starszy kapral
 • 8 / 0
Pomysł absurdalny.Taniej będzie jak dokończą sezon w FIFĘ.:-)
Podpułkownik
 • 0 / 0
Proponowałbym w "Kowal Managera", przynajmniej byłyby jakieś emocje do końca.