Dariusz Mioduski: Jedyną dobrą decyzją jest zawieszenie rozgrywek

Maciej Ziółkowski

Źródło: Przegląd Sportowy, przegladsportowy.pl

13-03-2020 / 12:20

(akt. 14-03-2020 / 16:46)

- Musimy zachować się odpowiedzialnie, ale też pragmatycznie. Z tego punktu widzenia jedyną dobrą decyzją jest zawieszenie rozgrywek. Taka decyzja powinna zapaść z dwóch powodów. Po pierwsze: to kwestia zdrowia. Po drugie: jeśli zareagujemy już teraz, to da nam to największe szanse, by za kilka tygodni dokończyć sezon. Ale musimy działać od razu, zanim pojawi się pierwszy zarażony w jakimś klubie i będzie trzeba przeprowadzać kwarantannę. Trzeba reagować, zanim ten problem pojawi się namacalnie – mówi Dariusz Mioduski, prezes i właściciel Legii Warszawa w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

– Priorytetem na czwartkowym spotkaniu było ustalenie zasad w przypadku nagłego przerwania rozgrywek. Sytuacja zmienia się z każdą godziną, dlatego uważam, że musimy porozmawiać raz jeszcze i podjąć jedyną słuszną decyzję, czyli zawiesić ligę. Trzeba działać prewencyjnie. We wtorek odbędzie się posiedzenie UEFA, sam będę w nim telefonicznie uczestniczył jako członek zarządu ECA, wiem, że wtedy mogą zostać zawieszone wszystkie rozgrywki w Europie. To jednak za późno. Musimy działać już dziś – skomentował Dariusz Mioduski.

Cały tekst można przeczytać tutaj. 

Komentarze (54)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~Prorok
 • 0 / 0
W Poznaniu będą nam robić szpaler
Generał
 • 1 / 0
Nie widać żadnych perspektyw aby rozgrywki podjąć przed majem. Dlatego moim zdaniem jest problem podjęcia decyzji, czy kończymy rozgrywki na obecnym etapie (niestety bez dogrania rundy zasadniczej), czy próbować dokończyć rundę podstawową, innych opcji nie ma.
Major
 • 1 / 0
Najlepiej by było dokończyć rundę zasadniczą. Wtedy każdy miałby rozegrane mecz i rewanż. Byłoby najbardziej sprawiedliwie. Można to ogarnąć w niecałe 2 tygodnie. Oczywiście znajdą się osoby, które będą przeciwne temu (kibice 5,6,9 i ostatnich trzech drużyn pewnie) ale na pewno byłoby fair
Porucznik
 • 2 / 0
DM ma rację...
Na chwilę obecną dalsza prowadzenie rozgryweg nie ma sensu.
Tak prawdę mówiąc nikt nie ma wielkiej motywacji ani do gry ani do kibicowania.
Obawy o przyszłość są zbyt duże.
Pułkownik
 • 3 / 1
Do maja nic nie ruszy. W maju zacznie się pełna normalność. Biorę statystyki początku tego czegoś. Zaczęło się w grudniu w Chinach, dokładnie koło 20. Dziś mamy 14 marzec a tam już zaczyna zwalniać. Chodzi o zmniejszanie się zakażonych jak i przypadków śmiertelnych. Myślę że te dwa i pół może trzy miesiące musimy z tym walczyć.
Porucznik
 • 2 / 0
To nie takie proste.
Nie możemy porównywać Chin do Europy.
Demokracja w takich sytuacjach to niestety wada.
Tylko restrykcyjne polityka walki z wirusem przynosi jakieś rezultaty.
Przy naszej europejskiej mentalności jest to trudne.
Tak stało się we Włoszech.
Czy do mają się sytuacja unormuje?
Hm... takim optymistą nie jestem.
Może i Andżej w kampanii nie zbuduje szpitala w tydzień jak Chińczycy, ale na pewno obieca.
~Sławek Łazienkowski
 • 0 / 5
Jakby przyznali nam tytuł to proponuje go nie przyjmować. My jesteśmy Legia Warszawa, tytuły zdobywamy tylko na boisku.
Sławek, idź do Lidla po papier...
Chorąży
 • 2 / 1
Ciekawe komu przyznają Puchar Polski. Może na Fifa20 zrobią turnej z zespołów które jeszcze grają. W sumie to i na konsoli mogą dokończyć ESA37...;)
Trzeba o to zapytać prawnika Leśnego. Na bank ma przygotowaną odpowiedź.
Generał dywizji
 • 2 / 0
Wszystko pozawieszać.
Major
 • 3 / 0
moim zdaniem to koniec rozgrywek w tym sezonie
Generał brygady
 • 2 / 0
Pytanie jak to rozwiążą. Czy i jak przyznają MP, i komu
Generał dywizji
 • 2 / 0
Trzeba dograć sezon zasadniczy i tyle.
A jak sie nie uda, to LW MP.
Pułkownik
 • 5 / 0
know(L)edge,
dopiero się obudziłeś?
Pytam z sarkazmem nie wymierzonym, naturalnie, w Ciebie. Spójrz, proszę:

Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej wszystko zostało przewartościowane. Motłoch dostał w Europie głos.
W Polsce od tego czasu, po rozbiorach, co pokolenie traciliśmy elitę intelektualną - każde kolejne powstania i zsyłki na Sybir umniejszały grono najlepszych (zabór rosyjski był najgorszy). Dołożyły się do tego dwie wojny światowe w XX wieku. W PRL władzę sprawowali ludzie z awansu - ów motłoch. Pamiętasz scenę z "Katynia" Wajdy, kiedy służąca w 1944 roku wchodzi do domu swojej dawnej pani? "Teraz ty jesteś panią" - mówi wówczas jej mąż, lokalny partyjny aparatczyk z awansu społecznego. Kultura, elementarna znajomość tradycji, obyczajów, języka i historii Polski - rzecz przynależna inteligencji - nie miała odtąd racji bytu. Dziś też, jako wartość, bywa degradowana - uznawana za archaiczne podejście do życia. Nieprzynależne współczesnym czasom. Czasom z lekka oszukańczym, bo przez wieki można było kmiota poznać po ubraniu, właśnie po społecznej pozycji, a dziś już nie - nie na pierwszy rzut, i niekoniecznie też w sieci. On, tenże impertynent, Ty, ja (możliwe zresztą, że obaj mieścimy się w tej grupie, nie sposób dziś kategoryzować) mamy po jednym głosie w demokracji. C'est la vie.

PS. Uwielbiam filmowe rozmowy hrabiego Ponimirskiego z Dyzmą - cytat z pamięci: "I nikt nie dostrzega, że osoba nie skończyła żadnej uczelni, że jesteś zwykły cham?" "Nie, dlaczego?". "Przecież dość spojrzeć na tę gębę...".
Pułkownik
 • 3 / 0
Przepraszam za tę odpowiedź w niewłaściwym miejscu, ale to kwestia laptopa. Może ktoś wie, dlaczego w niektórych sytuacjach klikając na łapkę lub odpowiedź przenosi nas od razu do początku wątku?
Skad wziela sie ta lekcja historii na tym Forum? ;) Stwierdzenia moga byc troche krzywdzace ale nie bede sie wypowaidal w temacie bo to nie miejsce na takie dyskusje. Niemniej na Kresach, kiedy wojsko rosyjskie wchodzilo na tereny 1919-1920 i uwalniali chlopow od "wyzyskiwacza", ktorego chcieli powiesic pytano sie ludnosci kogo chcieli wygrac na miejsce tego "wyzyskiwacza". W wiekszosci przypadkow, chlopi stali murem za "wyzyskiwaczem" - bo w wiekszosci przypadkow zadnego wyzysku nie bylo. Dzisiejszy wyzysk i podatki sa wyzsze. To nie chlop byl ta zaraza o ktorej piszesz.
Pułkownik
 • 2 / 0
Nie chłop był zarazą, prawda, nikt tego nie sugeruje, ale też nie chłop miał współdecydować o losach państwa - nie jego rola, nie jego intelektualne możliwości. Nawet w greckiej demokracji nie każdy miał równe prawo głosu - dzisiejsza cywilizacja cofnęła się pod tym względem dla potrzeb manipulacji i ch... z powiedzeniem, że historia narodów nas uczy, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Frazes, prawda?
Szacun Panie za kawał wiedzy i umiejętność pusania. To zanika w społeczeństwie, tak jak rozum, empatia, dystans...
~CORONAVIRUS
 • 0 / 0
Mistrzem Polski jest Legia, Legia najlepsza jest! Legia to jest... I WSZYSCY!
Chorąży
 • 4 / 0
Jak ktoś się łudzi że tego wirusa wytępią do końca marca jest w błędzie. To będzie się jeszcze miesiącami ciągneło. Oznacza to jedno. Koniec rozgrywek w tym sezonie.
Starszy kapral
 • 0 / 0
Trzeba przyznać Ci racje niestety. Jeszcze długo wirus będzie w Polsce obecny , nikt nad nim nie panuje .
Panowie ja wiem ze to sie wydaje śmieszne ze jakis tam wirus, ze w domu siedzieć itd. Ale to nie jest grypa, która też jest smiertelna, to sie znacznie szybciej rozprzestrzenia, organizmy nie miały styczności jeszcze z takim patogenem wiec i odpornosc jest mniejsza. Warto stosowac się do rozporządzeń i zostawać w domu. Szczegolnie wasze dzieci, jeżeli teraz będą miały wolne. W Chinach sytuację dało się w miarę opanowac bo ludzie niepotrzebnie nie wychodzili na zewnątrz, ba całe miasta były odcięte od świata. U ważam, że u nas powinno się zamknac granice i wyznaczyć kilka lotnisk na których będą czekały odpowiednie służby. A podróżujących z zagrożonych rejonów obowiązkowo w kwarantanne. Słowacja, Czechy, Węgry postąpiły całkowicie racjonalnie w tej materii.
Generał brygady
 • 4 / 2
Tylko zawieszenie rozgrywek jest racjonalnym rozwiązaniem, zanim będzie info o jakiś zarażonych piłkarzach.
Rozgrywki w weekend jednak zawieszone. Jedynie słuszna decyzja PZPN i Ekstraklasy SA. Za chwilę oficjalne info.
Ja rozumiem, że te dawanie minusów i plusów to taka zabawa i nie powinno się tym przejmować,ale jeśli prezes mówi jednym głosem z całym europejskim środowiskiem sportowym,a ja przyznaję mu 100%racji i dostaję minusa, to myślę sobie, jakim tragicznym ustrojem jest demokracja. Przecież autor takiego minusa ma takie samo czynne (a być może też i bierne,choć w to wątpię)prawo wyborcze jak ja. Chore...
Major
 • 3 / 0
Nie przejmuj się.Nie wszyscy myślą.
Minusa moze dostac za wszystko, nie ma sie czym przejmowac :)
Zabronic zawodnikom kontaktu z innymi osobami, zamknąć ich w odizolowanym miejscu, tylko jedzenie, treningi i mecze. I tak do konca sezonu. Jedyne wyjscie w tej sytuacji.
Tak to jest jak szkoły nie pracują i niektórzy zostali w domu. Mama jednak mogła Cię dzisiaj zaprowadzić do szkoły, dopiero od poniedziałku nie będzie takiej możliwości.
~ts
 • 0 / 1
12:50 OFICJALNIE
Ekstraklasa nie gra do końca marca.
Pułkownik
 • 3 / 2
Jedyna słuszna decyzja ns JUŻ!!!
Major
 • 3 / 3
Natychmiastowe zawieszenie rozgrywek to jedynie sluszna decyzja! Pilka i sport sa w obecnej sytuacji najmniej wazne!!
Cała Europa odwołuje mecze - niezależnie od odgórnych decyzji UEFA. Aktualnie tylko Niemcy, Szkoci i Turcy planują rozgrywać swoje mecze, u nas ŁKS już się wysypał i dzisiejszy mecz się nie odbędzie. Tak powinno być wszędzie.
Nie ŁKS tylko Górnik się wysypał.
Chodziło mi o mecz ŁKSu.
Starszy sierżant
 • 1 / 0
Niemcy też już zawiesili rozgrywki
Górnik się nie "wysypał" tylko wyjątkowo brzydko kombinuje.
Chorąży
 • 1 / 0
Podawalem info dzisiaj co do niemiec pod postem o Kubie, niemcy graja tylko ten weekend oprocz Hannoveru jako ze tam 2 zarazonych pilkarzy jest, od nastepnego wtorku do 2 kwietnia rogrywki bundesligi i 2 ligi sa zawieszone.
Major
 • 2 / 2
Zawiesić natychmiast!
Generał brygady
 • 4 / 3
Popieram!
Problem w tym że to się nie skończy za kilka tygodni tylko conajmniej kilkanaście. Koronawirus właściwie dopiero dotarł do Polski i to jest faza początkowa. Za kilka tygodni dopiero zacznie szaleć. Moim zdaniem zawiesić PP, dograć 4 kolejki ekstraklasy najszybciej jak to fizycznie mozliwe i niestety kończyć sezon.
Generał brygady
 • 2 / 2
Dopiero zacznie szaleć? Dobre....
Wirus w Polsce działa już od stycznia, więc trudno powiedzieć, aby dopiero zaczynał szaleć. Poza tym - jak już pisałem - oficjalne liczby zakażonych bardzo odbiegają od stanu faktycznego...
"Dopiero zacznie szaleć? Dobre..."

Ja w tym nic dobrego nie widzę.
Może to i jest faza początkowa, ale z racji stosunkowo niewielkiej liczby testów dokonywanych w Polsce trudno tak naprawdę poznać skalę problemu w kraju. Chorych może być mnóstwo, tak jak w Anglii, która totalnie zlekceważyła problem na jego początku i teraz dopiero zaczyna się robić źle.
Dlatego zawieszenie ligi na jakiś okres jest konieczne już teraz. Tym bardziej, że wiele badań pacjentów z tym wirusem sugeruje, że w wielu przypadkach powoduje on nieodwracalne uszkodzenie płuc. Zdrowe płuca dla piłkarza to jeden z podstawowych organów pozwalających mu na uprawianie swojego zawodu i dlatego trzeba ich chronić tak jak inne grupy zawodowe. Oni też mogą zarazić się wszędzie, albowiem wirus jest niezwykle zaraźliwy, długo utrzymuje się w powietrzu oraz na przedmiotach, ale chodzi przede wszystkim o to, żeby zarażona jednostka nie przekazywała go dalej. Zetknięcie się jednego chorego piłkarza ze zdrowym może doprowadzić do zakażenia następnych kilkudziesięciu osób w klubie, później ich rodzin, bliskich, przyjaciół oraz obcych ludzi na mieście, zakupach.
Trochę wyobraźni.
Flavious

Czym jest liczba 51 zarażonych w porównaniu do tego co dzieje się we Włoszech, gdzie odnotowano 15 tysięcy zachorowań...
Starszy kapral
 • 1 / 2
Głupich nie sieją, sami się rodzą.
Flavious skąd wiesz, ze liczny odbiegają od rzeczywistości?
PietrekLegia
51 zarażonych??? Poczytaj, ile testów zrobiono w Polsce, a ile gdzie indziej...
W tej sprawie całkowicie zgadzam się z panem prezesem.
Mnie to się wydaje,że zarazić to się można nie tylko na terenie klubu czy ns boisku. Więc, jeżeli ma to być skuteczne, panowie piłkarze powinni zostać skoszarowani w klubie, bez prawa jego opuszczania, a i odwiedziny u nich powinny zostać poddane kontroli, z zachowaniem 1 -1,5m. odległości między osobami.
100% racji!