Dariusz Mioduski: Wprowadzę Legię do elity

Marcin Szymczyk

Źródło: Forbes

25-05-2017 / 00:35

(akt. 04-01-2019 / 13:37)

- Legia nie stanie się globalną marką jak Real czy Barcelona, ale wprowadzę ją do europejskiej elity. Czy jest więc jakiś powód, dla którego miałaby nie być warta pół miliarda euro? Chciałbym, żeby była zdecydowanie najcenniejszą marką sportową w tej części Europy. My musimy regularnie wygrywać. A żeby to robić, nie możemy opierać się wyłącznie na wychowankach, lecz pozyskiwać najlepszych zawodników z kraju oraz tych obcokrajowców, na których możemy sobie pozwolić - mówi w rozmowie z "Forbes" prezes i właściciel Legii, Dariusz Mioduski.

Z medialnych doniesień wynika, że zainwestował pan w Legię od 50 mln do 100 mln złotych. Skąd pan miał na to pieniądze?


- To była kwota pomiędzy tymi wartościami. Działam w biznesie od 25 lat. Już jako młody prawnik dobrze zarabiałem. Potem przez wiele lat byłem wspólnikiem w międzynarodowej kancelarii CMS Cameron McKenna w Londynie i Warszawie. Miałem dużą praktykę, generującą sporo zysku, z którego część trafiała do mnie. Byłem zamożnym człowiekiem na długo przed tym, nim zacząłem współpracować z Janem Kulczykiem.


Wspominał pan, że z klubu wyparowało 80 mln złotych, które Legia otrzymała od UEFA. Co się stało z tymi pieniędzmi?


- Legia w ostatnich kilkunastu miesiącach żyła na kredyt, licząc na awans do Ligi Mistrzów. Klub piłkarski zawsze musi podejmować pewne ryzyko, ale w tym wypadku było ono zbyt wysokie. Myślę, że można było osiągnąć to samo w inny sposób. Na końcu udało się, wyszliśmy na zero, ale miała z tego zostać rezerwa na rozwój. Niewielka część otrzymanych pieniędzy poszła na spłatę zadłużenia wobec ITI, część na premie dla piłkarzy i sztabu za grę w Lidze Mistrzów. Resztę pochłonęły znacząco podniesione koszty i spłata zobowiązań.


Koszty czego?


- Osobowe, sportowe – różne. Fakty są takie, że tych pieniędzy nie ma. W efekcie zabawę zaczynamy od początku, z pustą kasą, a w dodatku musimy jeszcze udźwignąć koszty związane np. z odprawami osób, które odeszły z klubu na warunkach, mówiąc delikatnie, nierynkowych.


Powiedział pan, że koszty Legii tak urosły, że jeśli nie awansujecie do Ligi Mistrzów, to klub będzie miał poważne kłopoty finansowe. Jak poważne?


- Żeby była jasność – sytuacja klubu jest bardzo stabilna. Ale jeśli nie awansujemy w tym roku do Ligi Mistrzów, to nasze wydatki przewyższą przychody. Będziemy więc musieli dokonać optymalizacji kosztów. Zaczęliśmy też rozglądać się za możliwościami dofinansowania klubu.


Przez pana?


- Pieniądze, które przeznaczyłem na wykup, wolałbym włożyć do klubu. Wcześniej moi wspólnicy nie byli jednak zainteresowani dokapitalizowaniem Legii. Dziś muszę rozważyć różne możliwości.


Finansowanie działalności długiem to jedna z opcji?


- Tak, trzeba ją też rozważyć. W tej chwili mamy jedynie stabilne kilkuletnie zadłużenie wobec zewnętrznej instytucji finansowej (wieloletni dług wobec ITI został już spłacony, m.in. za pomocą nowego zadłużenia – red.). Na naszą korzyść działa to, że osiągnęliśmy pewną równowagę przychodową. Zakładamy w naszym budżecie wpływy z tytułu praw mediowych i marketingowych, ze sprzedaży naszego sklepu, z gry w europejskich pucharach, z coraz lepiej wypełnionego stadionu. Legia stała się modna, dobrze kojarzona. Dzięki temu jesteśmy atrakcyjni pod względem biznesowym.


Jeśli inwestor, to z Polski czy z zagranicy?


- Raczej z zagranicy. Ale to melodia przyszłości.


Zapis całej rozmowy z Dariuszem Mioduskim można przeczytać w "Forbes"

Komentarze (49)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~bodewin
 • 0 / 0
ciekawe jak on wprowadzi Legie do elity z pustą kasą ;)
~MARIOLA
 • 1 / 0
cały czas bedzie gadał to samo , teraz po awansie do LM znowu za rok powie ze kasy nie ma bo poszlo na to zobowiazanie wobec ITI bo zacągneli. To jest wielka ściema !!
Żeby wprowadzać klub do elity musimy sprowadzać zawodników, którzy są lepsi od obecnych i będą wypierać tych najsłabszych. Jacek stara się utrzymywać status quo a jak wiadomo kto nie idzie do przodu ten się cofa.
Koszty czego?

- Osobowe, sportowe – różne. Fakty są takie, że tych pieniędzy nie ma.Jezu każdy mógłby udzielać takiego wywiadu. Dziecinada.

Na co poszły pieniędze?

A na to, na tamto, czy to ważne? Nie i już. Odp.... cie się i więcej nie pytajcie i bo i tak nie podam konkretow tylko będę lał wodę. Nie ma. Rozumiecie k.... a nie ma. Koniec
Generał broni
 • 0 / 5
Robbson177 pelna zgoda tam kazde pieniądze znikna .Wierzyc kulczykowym pomagierom od prywatyzacji to trzeba mieć naiwność w genach .
Generał broni
 • 5 / 0
To zmień klub, jak ci nie pasuje.
Generał broni
 • 0 / 0
A kim ty paziu jesteś ze będziesz mi wybieral klub ?
~jz
 • 0 / 1
jz jesteś klakierem
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Panowie analitycy, poczekajcie z ocenami do 4 czerwca. Pójdziemy razem w pochodzie, będzie można przegadać każdy temat! Legia mistrz, mistrz, mistrz!
~Ddd
 • 0 / 0
Co, ile, dla kogo, na jaki procent, na ile lat? To powinny być pytania kierowane do Miodusmiego.
~Podaj nick
 • 0 / 3
UWAGA ; Szanowny panie prezesie Mioduski taka duża uwaga jeśli mamy zamiar awansować do ligi mistrzów to nie możemy stracić przynajmniej na okres eliminacji do tych rozgrywek Vadisa i zawodników takich jak Guilherme,Nagy ,Moulen , Hlousek czy Pazdan a ponadto zakontraktować Kuciaka lub bramkarza jego poziomu . Utrzymać na lata Dąbrowskiego ,Jędze i rezerwowego Kucharczyka . Pozostałych można od zaraz wytransferować , tylko taka polityka może przynieś ligę mistrzów a systematycznie wzmacniany zespół odnosić sukcesy !!! innej drogi nie ma . A co może pan zrobić obecnie to szukać od zaraz sponsorów , firm chcących się reklamować poprzez Legię , Legia to marka sama w sobie . Może rynek Chiński ? . Oczywiście wszystko musiało by być super zarządzane a nie przejadane jak za Koreańczyków czy nie sięgając daleko jak ostania liga mistrzów i o zgrozo jesteśmy na zero . Sumując liczę że zacznie pan jako jedyny właściciel tak to poukładać aby pana zapowiedzi sukcesu sportowego szły w parze z jakością zarządzania a nie przejadania . Że się powtórzę aby osiągnąć wynik sportowy trzeba super zarządzać a co najważniejsze mieć w zespole zawodników co robią różnicę ( Vadis, Moulen, Guilherme , Pazdan Hlousek , Dabrowski czy Jędza . Myślę że pan też tak myśli , skauci do roboty . Pozdrawiam Władek
~
 • 0 / 2
bla bla bla blaaaaaa, tak to wszystko brzmi.
Generał broni
 • 0 / 3
Jak zwykle wszystkim nam jest miło jest tylko parę ale

Co zostało już zrobione, żebyśmy awansowali w tym roku do LM. Czy wiadomo, kto będzie dyrektorem sportowym w przyszłej rundzie, czy już przeprowadzono rozmowy z nowymi skautami, czy są prowadzone rozmowy z nowymi piłkarzami ( nie musimy podpisywać umów jeśli nie zostaniemy mistrzem i oczywiście nie musimy o tym wiedzieć czy są rozmowy prowadzone). Wątpię.

Fajnie jest jednocześnie pochwalić się dotacją w wysokości 80 mln i odpowiedzieć ogólnikowo o wydaniu 80 mln w ciągu pół roku na te słynne "koszty" a gdzie pieniądze z NC+, transfery (podobno duża kasa przyszła) rozumiem, że one nie szły na "koszty" tylko na co innego. W skarbie kibica PS na ten rok wpisana (może przeszacowana może nie) wartość piłkarzy Legii wynosi 91 mln. więc chwalenie się zainwestowaniem w Legię 80 mln to jest mocno zabawne.

Czekam na piewrwszy ruch, który udowodni mi, że klub jest zarządzany lepiej niż był, na razie oprócz paplaniny w gazetach i czasami wygłaszaniu sprzecznych ze sobą zdań nic takiego nie miało miejsca.
Co do kasy z transferów to Pan Mioduski zlecił wykonanie audytu w Klubie renomowanej firmie - okres rządów Leśnego - i wyszło, że zysk z transferów wyniósł 4 miliomy złotych. Była szeroka dyskusja w mediach o tym. A te słynne prowizje dla agenta Jędzy? "Tylko" 600 tysięcy euro w tym konkretnym przypadku, a w innych? A kwoty za podpis równe rocznym zarobkom, Necida, Chukwu, Jędzy? Kolega wie dlaczego Leśny i Wandzel bali się jak ognia zapisu - klauzuli w umowie o wykupie o odpowiedzialności za działanie na szkodę spółki?
Generał broni
 • 0 / 4
Nie twierdzę, że poprzedni zarząd dobrze wydawał pieniądze, ale prosta matematyka Prijowicz i Nikolicz 5 mln Euro - prowizja dla managera 600 tysięcy a reszta co poszła na dodatek do kosztów w wysokości 80 mln złotych co to za "koszty", bez tych "kosztów" też był dopinany budżet.

Co do klauzuli to doprecyzuj, bo chyba nie chodzi o to, że nie płacimy z pieniędzy klubu, nie jestem pewien, bo do żadnego wykupu nigdy nie doszło, gdyż Miodulski odmówił sprzedaży akcji. Jeśli chodzi o tę klauzule, to przez Miodulskiego to i tak nie byłaby przestrzegana Wędzel i Leśnodorski zostali spłaceni z pieniędzy klubu.
Chorąży
 • 5 / 0
@zenek, jestes bieglym ksiegowym, czy znafca z amicowej, podlaskiej szkoly? Wchodzisz tutaj jak do siebie, czemu nie jestes taki madry na swoich stronkach? Majac na wzgledzie ilosc obecnych tutaj ekonomicznych idiotow i dobrze zyczacych (L) w pier do lil by sie uszy. Sam masz w kieszeni 2,50 a chcesz rzadzic duzo wiekszym majatkiem, proponuje kupic ci jage, ruch, niestety amica juz prywatna, ale moze ci sprzedadza. Odwal sie w koncu od (L). Amen
~Dret
 • 3 / 0
richi, zostaw tego trolla, nigdy nie komentuje zwycięstw, tylko przychodzi po porażkach, i rozpisuje się najgesciej na tematy funkcjonowania klubu i nie swoich pieniedzy, takich jest tutaj więcej, jak mu zwracasz uwage to nazwywa Cię poznanakiem, a samo Zenek to bardziej pod Bialystok i Martyniuka, i te jego diwcipy;Miodulski, Radowicz, boki zrywać.Tylko(L)P.S Nie trzeba być zalogowanym aby być kubicem Legii, tutaj konta na wiele osób co Legii życzy jak najgorzej, co dobitnie pokazuje jaki kompleks względem Legii mają kibice innych klubów
Generał broni
 • 0 / 3
Jestem na tym forum wiele lat, kibicem Legii od 40-stu stadionowym od 1984, czy dlatego, że ktoś ma pytania i wątpliwości albo nie daj boże inne zdanie nie może być kibicem Legii? Każdy argument przyjmuję i rozważam ale na bluzgi i fałszywe oskarżenia będę reagował.
~bb
 • 3 / 0
Tak naprawdę to byli właściciele legii wyprowadzili z klubu wielkie pieniądze a zwykłym kibicom wciskali kit takie są realia
Pan Mioduski ma wizję i mówi: "wprowadzę ją do europejskiej elity. Czy jest więc jakiś powód, dla którego miałaby nie być warta pół miliarda euro? Chciałbym, żeby była zdecydowanie najcenniejszą marką sportową w tej części Europy"
Nowy i jedyny właściciel Klubu pyta o powód, no to ja rzucam, stadion. Bez rozbudowy obiektu to takie bajanie, jak już kiedyś o czołowej dwudziestce, trzydziestce w Europie. Proszę nie traktować Kibiców jak idiotów.
Major
 • 3 / 0
W tym sezonie, w ilu meczach stadion był zapełniony w całosci "do ostatniego miejsca"?
magik - byłby zapełniony na każdym meczu gdyby ceny biletów były niższe. Daję sobie włosy ściąć, że nawet na taka "potęgę" piłki nożnej jak tbb, scyzory czy też górnik łęczna stadion zapełniałby się cały. No ale jak to w życiu bywa - lepiej żreć chochlą niźli łyżką... Ale to moje zdanie
Ręce i nogi opadają - ale niech tam, zapytam więc wprost: Pan Mioduski mówił o Legii wartej 2 miliardy złotych w tym sezonie?

Tak na marginesie, kolega ma pojęcie jak funkcjonuje i generuje przychody nowoczesny obiekt ?
Marszałek Polski
 • 6 / 0
Widzę że kolega mokotowianin nie zna pojęcia "marka"
To może prosty przykład
Czemu płacimy za Adidasy np 300 PLN a za takie same buty firmy krzak 100 PLN?
Przecież Adidas może też po 100 PLN sprzedawać. Po co je chochlą może łyżeczką
Kolega jak chce tańsze bilety niech jedzie do Łęcznej czy innego Poznania
Tam MP czy PP szukać ze świecą o grze w pucharach europejskich nie wspomnę.
Oj kolego, kolego JohnoQ widzę, że koledze jak i minusującym obce jest pojęcie ekonomii a szkoda. Postaram się więc to jakoś wyjaśnić. A więc. Biorę pod rozliczenie rundę jesienną i to tylko ligę bo na szybko takie dane trafiłem. Średnia ilość na tę rundę wyniosła 190807 kibiców. Ponieważ nie mam danych jaka jest pojemność danego sektora (odnośnie kategorii cenowej) to wyciągnę średnią (bilety liczę jako normalne bez ulgowych a także bez podziału na sektor rodzinny i z pominięciem vip-ów) a jest to 48,75 za bilet. Pojemność stadionu to 31103 co daje 9301841,25 PLN za tę rundę. A teraz obniżmy ceny biletów o 10 zł. Wychodzi jak w pysk strzelił 38,75 i przy założeniu, że na każdy mecz przyszedłby komplet to wychodzi 311030 na rundę a to daje 12052412,5 PLN! Także zanim zaczniesz kogoś krytykować bo ma inne zdanie niż Ty to warto się zastanowić czy nie pisze/mówi prawdy. Skoro dla kolegi nażreć się chochlą da więcej kasy niźli najedzenie się łyżeczką to gratuluję...
P.S. Normą stało się niestety, że jeden (L)egionista stara się pokazać drugiemu (L)egioniście jaki to on jest zasłużony dla Legii, ile to kasy na Nią nie wydał i na ilu meczach nie był i taki co od "święta" (tak, tak chodzę od "święta" bo nie zarabiam kokosów a i czasu brak) chodzi ma siedzieć cicho bo do Legii się nie dokłada... Żałosne to i przykre aczkolwiek za stary jestem by płakać z tego powodu. Zawsze będę miał szacunek dla takich co ciułają cały rok by pójść na mecz swojej kochanej drużyny niż dla takich co zgrywają Bóg wie kogo i pomiatają innymi. A w Adidasach nie chodzę, źle mi się kojarzą. Wolę Reebok'a, Fila... i na koniec szanujmy się bo nikt inny nas szanował nie będzie. Pozdrawiam mokotowiani(L)
~Czaro1987
 • 0 / 0
Ludzie wywiad stary jak świat , połowa newsów juz 3 razy weryfikowana przez samego Miodka. LEGIA.NET jak wp byli kliki były
Generał dywizji
 • 0 / 0
Wywiad sprzed 200 lat.
Generał dywizji
 • 3 / 0
Czyli p. Mioduski antycypował, że na stulecie klubu, który założy 100 lat po tym wywiadzie, awansuje do Ligi Mistrzów? Jestem pełen podziwu.
Przecież to stary wywiad
~asd
 • 0 / 0
Czyli wychodzi ze wykupil Legie za swoje? Stracilismy Nikolica, Prijovica i zaram moze Vadisa. Ciezko bedzie ich zastapic ale moze jakny udalo ie znowu wejsc do LM to wiecej by zostalo dla klubu.
Podporucznik
 • 4 / 0
Trzymam kciuki za pana Mioduskiego. Widać, że to ambitny człowiek i sprawny biznesmen. Myślę, że Legia pod jego wodzą będzie rozwijać się szybciej niż dotychczas :-).
Generał broni
 • 0 / 7
Rozwinie się jesli piłkarze na to zarobią awansując do LM taki warunek stawia rozwojowi Miodulski.
Co wy trolle macie z tym Miodulski tak ciężko napisać jego nazwisko poprawnie już to widze dziesiąty raz z kolej
z kolei*
Generał broni
 • 2 / 0
No bo to jest troll, już tu go ktoś kiedyś rozkminił. Prześledź sobie jego wpisy to stanie się wszystko jasne.
Prezesura Mioduskiego zbiega się z interesującym momentem, zapewne teraz kilku piłkarzy odejdzie bo dobrze zaprezentowali się w LM, kilku jest w podeszłym wieku i wiele już nawet do samej Legii nie wniosą, więc trzeba będzie zrobić spore zakupy, a Pan Mioduski mowi że nie ma pieniądzy. W sumie w Legii każde okienko transferowe nosi znamiona rewolucyjnego, ale to będzie wyznaczało kierunek w którym pójdzie Legia przez kolejne lata.
~Kajtek
 • 0 / 2
Tak z Chin inwestor to może spłaci to iti i uwolnimy się od nich w końcu na zawsze !
Generał dywizji
 • 1 / 0
Fajnir byloby sie dowiedziec kto odszedl z klubu na nie rynkowych odprawach. Pewnie bedzie trudno bo to zazwyczaj tajemnica. No bo generalnie WSZYSCY MAJĄ LEGIE W SERCU ...
Też się zastanawiałem. Hasi?
~Hasi
 • 0 / 0
Wy dac mi praca a ja wprowadzic Legie do Champions League, a tak wogole to remis z Real to moja zasluga
~ooo
 • 0 / 0
Na pewno nie Boguś:)
Przepraszam ale co ma do tego Hasi?
@swirek a to że patrząc po wynikach to mógłbym prowadzić Legie ja, czy Ty i po 3 miesiącach degrengolady zainkasować milion euro... to pewnie te warunki o których wspomniał Mioduski.
Prawda jest taka,że gdyby Leśnodorski miał Legie w sercu tak jak twierdzi to by nie wziął tych 19mln od Mioduskiego tylko powiedział żeby włożył je w klub a kasą podzieliłby się Wandzla po 8mln .Gdyby Leśnodorski był dalej Prezesem Legii to klub za rok dwa może trzy stoczyłby się na dno jak Wisła K. a Leśnodorski miałby z 40kg nadwagi od alkoholu i suto zakrapianych kolacij i realizowałby swoje zachcianki o masłowskich wydając lekką ręka 1mln euro