Dobra seria przerwana. Legia przegrała z Piastem

Redaktor Marcin SłokaRedaktor Maciej Ziółkowski

Marcin Słoka, Maciej Ziółkowski

18.04.2022 20:00

(akt. 20.04.2022 20:22)

Legia Warszawa przegrała u siebie 0:1 z Piastem Gliwice w 29. kolejce PKO Ekstraklasy po golu Damiana Kądziora, który wykorzystał błędy Mateusza Wieteski oraz Lindsaya Rose i pokonał bezradnego Richarda Strebingera. Stołeczny klub przerwał zatem swoją serię, która zakończyła się na ośmiu ligowych meczach bez porażki (5 zwycięstw, 3 remisy). Dla "Wojskowych" to też 6. spotkanie bez domowej wygranej z drużyną prowadzoną przez Waldemara Fornalika (2 remisy, 4 porażki).
PKO Ekstraklasa 2021/2022 - Kolejka 29
0 1

(0:1)

Piast GliwicePiast Gliwice
18-04-2022 20:00 Warszawa
Tomasz Musiał Canal+ 4K, Canal+ Sport
11'
43'
49'
60'
62'
73'
80'
81'
86'
90'

• 10. Kristopher Vida

81'
  • 14. Jakub Holubek

• 18. Kamil Wilczek

81'
  • 20. Martin Konczkowski

• 37. Constantin Reiner

• 92. Damian Kądzior

90'

• 33. Karol Szymański

• 9. Alberto Toril

81'
  • 15. Mateusz Winciersz

• 16. Bartosz Łuczak

• 19. Michael Ameyaw

• 22. Tomasz Mokwa

• 28. Michał Kaput

81'
  • 77. Arkadiusz Pyrka

90'
  • 98. Alexandros Katranis

Legia przystępowała do poniedziałkowego meczu z Piastem wciąż mając matematyczne szanse na zajęcia czwartego miejsca w lidze. O ile perspektywa odrobienia strat do Lechii Gdańsk była raczej iluzoryczna, o tyle różnica 5 punktów między “Wojskowymi” a Piastem Gliwice wydawała się nie być barykadą nie do przejścia. W ostatnich tygodniach obie drużyny notowały zbliżone rezultaty, choć to zespół ze Śląska mierzył się z mniej wymagającymi rywalami. Warszawiacy zremisowali w niedalekiej przeszłości z Lechem i Rakowem, co przy całokształcie sytuacji Legii w bieżącym sezonie może jawić się wręcz jako sukces.

Wydawało się, że w wielkanocny wieczór zmierzą się godni siebie rywale. Choć stawka była nieco inna, bo walka toczyła się o maksymalnie okolice piątego miejsca w Ekstraklasie, kibicom mogła przypomnieć się późna wiosna 2019 roku. Wówczas Piast Gliwice przyjechał do stolicy w roli rewelacji sezonu i minimalnie pokonał Legię, otwierając sobie prostą drogę do mistrzostwa kraju. Podobnie jak w tamtym spotkaniu, gliwiczanie prowadzili po pierwszej połowie 1:0, choć tegoroczne trafienie zdecydowanie nie było tej klasy co piękny gol Gerarda Badii z 2019 roku. Do siatki gospodarzy trafił w 43. minucie gry Damian Kądzior, który wykorzystał niefrasobliwość stoperów Legii we własnym polu karnym. Naciskany przez Kądziora Wieteska podbił piłkę w obrębie "szesnastki", a Lindsay Rose zamiast skutecznie wyeskpediować futbolówkę, zagrał ją wprost do zawodnika Piasta. Kądzior nie zmarnował stuprocentowej okazji, lekkim strzałem pokonując bezradnego Richarda Strebingera.

Zarówno pierwsza, jak i druga odsłona spotkania, nie porywały poziomem gry. Przy Łazienkowskiej równie jak świątecznymi pustkami na trybunach wiało nudą na boisku. "Wojskowym" brakowało polotu w ofensywie, choć podopieczni Aleksandara Vukovicia nie popełniali większych błędów, nie byli w stanie zabłysnąć grą. Najbliżej wyrównania stanu gry gospodarze byli w 62. minucie, kiedy to w pole karne dośrodkował Josue, a strzał Tomasa Pekarta odbił się od poprzeczki. Do ostatnich minut Legia była jednak bezradna wobec skutecznej obrony gości z Gliwic.

Chcąc doszukiwać się w poniedziałkowym meczu pozytywów, nie sposób pominąć długo wyczekiwanego przy Łazienkowskiej powrotu po kontuzji. Po 9 miesiącach absencji na boisku zameldował się Bartosz Kapustka, zmieniając w 73. minucie Benjamina Verbicia. Pomocnik Legii był wykluczony z gry od momentu niefortunnej celebracji bramki w meczu z Florą Tallin, kiedy to zerwał więzadło krzyżowe przednie.

Autor: Marcin Słoka