Dominik Ebebenge: Dla Legii nastaje świetny okres

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

18-07-2013 / 21:12

(akt. 09-12-2018 / 15:03)

Od dziecka snuł plany związane z Legią, myślał o tym co by zrobił gdyby był właścicielem ekipy Łazienkowskiej. O pracę w naszym klubie starał się kilka lat, w końcu dopiął swego i teraz jest prawą ręką prezesa Bogusława Leśnodorskiego i jedną z osób odpowiedzialnych za transfery. Zapraszamy do rozmowy z Dominikiem Ebebenge, który o Legii może mówić godzinami. Tacy ludzie jak on, pozytywnie zakręceni na punkcie Legii, mają doprowadzić do tego, że "Wojskowi" będą jednym z najlepszych 30 klubów w Europie.

Skąd się właściwie w tej Legii wziąłeś? Podobno z Bródna, ale nie wyglądasz jak typowy chłopak z tej dzielnicy.


- Urodziłem się na Bródnie, w Szpitalu Bródnowskim. Można więc powiedzieć, że jestem warszawiakiem z krwi i kości. Śmiesznie to brzmi, ale tak jest. Na Bródnie, przy ul. Suwalskiej spędziłem pierwsze 12 lat swojego życia, tam chodziłem do szkoły podstawowej. Nieco później, idąc do liceum, przeniosłem się na Żoliborz, gdzie mieszkała moja babcia. Głównie po to by ktoś miał mnie pod kontrolą, bym miał zorganizowany jakoś czas, by dobrze pracować w szkole.Tam chodziłem do szkoły przy ul. Kochanowskiego, a później na Gwiaździstej. Tak sobie upływało moje życie, byłem przekonany, że będę piłkarzem – jak wielu młodych chłopców, kibiców. Życie jednak to szybko zweryfikowało, grając w Legii w wieku 14 lat doznałem urazu, który brzmiał jak wyrok. Była chwila załamania, były łzy, ale ja porażkę zawsze staram się zmienić w sukces. Teraz wiem, że jako piłkarz tułał bym się gdzieś w niższych ligach i robił sobie nadzieję, że może kiedyś...


A w jaki sposób zacząłeś pracować dla Legii? Kibicowi, osobie z zewnątrz, nie jest łatwo się przebić by otrzymać szansę pracy dla ukochanego klubu.


- Ja zawsze byłem ześwirowany na punkcie Legii i kiedy okazało się, że nie będę mógł być piłkarzem, to moim marzeniem stało się to by pracować dla Legii, tworzyć jej historię, ulepszać. Każdą wolną chwilę w wieku 12-13 lat spędzałem na kreśleniu planów – co bym zrobił, gdybym ja był właścicielem Legii, jakie decyzje bym podejmował, co bym zrobił z drużyną i gdzie to ona by nie grała… Pomysł by pracować dla Legii, pomóc, dołożyć swoją cegiełkę dojrzewał we mnie bardzo długo. Wiem, że to dziwne, może nawet mało prawdopodobne, ale ja przez większość swojego życia snułem plany związane z Legią. To było irracjonalne, ale z czasem stało się rzeczywistością.


- Możliwości pracy w klubie nie dostałem od razu. Po raz pierwszy próbowałem zainteresować kogoś w Legii swoją osobą w wieku 16 lat. Chciałem po prostu pomagać, odciążyć kogoś z obowiązków, poszerzać swoje horyzonty. Napisałem wtedy list zaadresowany do dyrektora sportowego Mirosława Trzeciaka, który nie spotkał się z żadnym odzewem. Teraz będąc w klubie nie dziwię się temu, takich listów, e-maili i inicjatyw jest po prostu mnóstwo. Nie jest możliwe aby zareagować na każdą propozycję podesłaną do klubu. Dlatego nie mam pretensji do nikogo, że dopiero po dwóch latach od tego listu, miałem możliwość odbycia rozmowy w klubie.  Taka rozmowa miała miejsce właśnie z dyrektorem Trzeciakiem, miałem wielkie nadzieje i byłem przekonany, że zostanę zatrudniony – tym bardziej, że oświadczyłem, że mogę pracować za darmo tak długo, jak będzie to konieczne. Byłem gotów ponosić wszelkie koszty, chciałem się po prostu uczyć i zacząć być przy Łazienkowskiej, poznawać klub od środka. Chciałem skonfrontować moją wizję klubu z rzeczywistością, przekonać się czy moje plany mają oparcie w faktach, czy są realizowane. Czas pokazał, że wszystko jest dużo trudniejsze do zrealizowania niż myślałem. Siedząc na trybunach wszystko wydaje się proste, wszystko łatwo ulepszyć. Rzeczywistość pokazuje, że  nie jest to łatwe, co nie znaczy, że nie warto próbować.


- Wracając jednak do mojej historii… Po tym spotkaniu nikt się do mnie nie odezwał, mijały kolejne miesiące i nic. Przyszedł moment zwątpienia,nie było zainteresowania ze strony osoby, której pomocy chciałem poświęcić swój cały wolny czas. Pomyślałem, że środowisko jest tak zamknięte, że to się nigdy nie uda. Rozczarowanie było duże, gdyż dla mnie praca w Legii była niemal obsesją. Codziennie miałem w głowie ideę wielkiej Legii i jej powrót na polskie i europejskie salony.


Skąd to się wzięło?


- Nie wiem (śmiech). To chyba równie trudne do wytłumaczenia jak np. miłość od pierwszego wejrzenia. Nie wiem skąd się to bierze. Ale byłem takim dziwnym przypadkiem. Kiedy myślałem, że jednak z moich planów nic nie wyjdzie, postanowiłem wyjechać na studia zagranicę, odciąć się od wszystkiego, usamodzielnić – to był dla mnie trudny okres – zwłaszcza w domu. Chciałem od tego wszystkiego uciec. Postanowiłem nakreślić nowe plany, zrobić coś, z czego będę w przyszłości dumny czyli skończyć jakąś dobrą uczelnię. Wyjechałem z Polski, ale nie przestałem wysyłać e-maili do klubu. Miałem przekonanie, że jak tylko dostanę szansę, to będę w stanie dać od siebie innym nowej energii, optymizmu i spojrzenia na pewne rzeczy. Katowałem ten adres [email protected], aż w końcu ktoś mi odpowiedział. Tyle, że ja już wtedy studiowałem, w Polsce nie bywałem często. Ale kontakt już był stały, przypominało to trochę taki flirt e-mailowy. Studia dawały mi możliwość odbycia dwóch, półrocznych stażów. I gdy tylko była możliwość skorzystania z tego, przyjechałem do Warszawy. Rozpoczęła się seria spotkań, największym przeżyciem była dla mnie rozmowa z Jackiem Magierą. On będąc przy pierwszej drużynie, mając mnóstwo obowiązków na głowie, znalazł czas aby ze mną porozmawiać, wysłuchać tych wszystkich moich planów i poświęcił mi kilka godzin.  Po tym spotkaniu byłem już naprawdę dużym optymistą. Po kilku miesiącach umożliwiono mi spotkanie z zarządem, gdzie pozwolono mi spędzić w klubie całe wakacje. Mogłem podpatrywać, pomagać i to mi totalnie wystarczało. Byłem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Chodząc korytarzami z ludźmi, którzy pracują przy Łazienkowskiej kilkanaście lat, słuchać co mają do powiedzenia, byłem dumny. Zdawałem sobie sprawę, że byłem postrzegany głównie jako kibic, który nic nie ma do zaoferowania. Ale stopniowo chciałem to zmieniać. To był okres kiedy przenosiliśmy się ze starej trybuny do nowego stadionu i głównie nosiłem pudła z miejsca na miejsce, ale byłem zadowolony.


- Moim celem była działka sportowa, ale najpierw musiałem znaleźć sobie jakąś niszę i zdobyć zaufanie, wykazać się. Dostąpiłem zaszczytu wzięcia w ścisłej organizacji spotkania z Arsenalem, byłem w szoku, że powierzono mi tak ambitne i odpowiedzialne zadania. Dla mnie to było wielkie przeżycie, poznałem słynnego Arsena Wengera, mogłem z nim dłużej porozmawiać. Udało się, wszystko było jak należy, ja uwierzyłem w siebie, inni uwierzyli we mnie. Potem byłem tłumaczem, odpowiadałem też za wyjazd do Gaziantepu.


To nie jest robota dla kierownika drużyny?


- Hmm… może i jest, ale nie chciałem tego interpretować, dlaczego ktoś mi dał szansę. Dla mnie było to ogromne wyróżnienie i szansa na wykazanie się. Ktoś docenił mnie i moje organizacyjne umiejętności. Wiele osób mnie wspierało i miało to dla mnie ogromne znaczenie. Potem było jeszcze kilkanaście innych wyjazdów.


Jakie są obecnie twoje zadania, co należy do twoich obowiązków?


- Nie podejmuję, żadnych decyzji, natomiast do moich zadań należy podzielenie się opinią na temat zawodników, którzy mogą do nas przyjść oraz ogarnięcie samego procesu transferu Jeśli jest decyzja, że dany piłkarz przydałby się Legii, to moim zadaniem jest upewnienie się, że do nas trafi – na możliwie korzystnych warunkach, jak najszybciej i jak najsprawniej. Aby to było możliwe muszę utrzymywać jak najlepsze relacje z możliwie jak największą ilością przedstawicieli różnych klubów w Polsce i w Europie. Dobrze jest też mieć dobry kontakt z agentami, skautami i wszelkimi podmiotami biorącymi udział przy transferze. Jestem też współodpowiedzialny za wdrażanie do klubu nowych pomysłów, planów, niekoniecznie związanych z pierwszym zespołem Legii. Oczywiście niczego nie robię sam, jest to wynik bardzo dobrej współpracy z prezesem klubu oraz z dyrektorem sportowym ale i z wieloma innymi pracownikami różnych szczebli, którzy trochę w cieniu, pracują na dobro Legii, nie są może na pierwszych stronach gazet, ale bez nich istnienie klubu na takim poziomie nie byłoby możliwe. Naprawdę poznałem w klubie wiele wspaniałych osób, które również były zakręcone na punkcie Legii. To dawało mi wiarę, widziałem ogromny potencjał i możliwości. Byłem przekonany, że ten klub będzie się rozwijał, że jest wiele do zrobienia, ale Legia będzie w końcu wielka.  Razem staramy się tworzyć Legię na styl europejski. Bardzo wiele znaczą dla mnie dobre relacje z koleżankami i kolegami z klubu oparte na wzajemnym szacunku.Dobrze, że o tym wspominasz, bo z boku mogło się wydawać, że w klubie zapadł kompletny marazm i mało komu zależało na jego dobru.


- Być może były takie osoby, ale zdecydowana większość to ludzie, którzy chcą tworzyć wielki projekt pod nazwą Legia, są temu oddani. Każdy dział ma swoich liderów, nie zawsze się zgadzamy, często dyskutujemy, ale wszyscy się szanujemy i mamy do siebie zaufanie.  Każdemu zależy na dobru Legii, na tym by klub zrobił mały kroczek do przodu.


Co jeszcze robisz?


- Jest mnóstwo wątków pobocznych związanych z przyjście nowych piłkarzy czy bieżącym działaniem pierwszego zespołu. Wraz ze współpracownikami z działu sportu pomagam nowym graczom w aklimatyzacji, w przeprowadzce do Warszawy, w tym aby wszyscy się dobrze czuli i skupili tylko na grze w piłkę.  Upraszczając chodzi o to, że nie sztuką jest kupić sobie bardzo dobry samochód, ale to by utrzymywać go w jak najlepszym stanie – serwisować, myć, wlewać najlepszą benzynę i olej.  Dla nas nie jest satysfakcjonujące samo sprowadzenie dobrego piłkarza, ale to, że po przyjściu stwierdzi, że wszystko jest dobrze zorganizowane, że może dzięki temu wycisnąć z siebie maksimum potencjału, że ma motywację, nie tylko materialną, aby grać w Legii.


Klub zmienia się szybko - od przybycia na Łazienkowska nowego prezesa Bogusława Leśnodorskiego.


- Zgadza się, zmiany są dynamiczne, choć może nie tylko i wyłącznie dzięki prezesowi, ale w duże mierze właśnie jego przyjście spowodowało większe możliwości. Klub zdobywał pewne szczeble od dawna, ale jakiś czas temu wyraźnie przyspieszył. Rzuca się to w oczy, bo to nie był misternie, odgórnie przemyślany plan – że wraz z nowym rokiem klub zacznie się dynamiczniej rozwijać. To się wzięło z pasji ludzi, poczucia, że powinniśmy ten klub ładnie ubrać, wypachnić  puścić na europejskie salony. Legia była piękną dziewczyną, ale trochę zaniedbaną – nie brała regularnie pryszniców, chodziła w dziurawej sukience, może nie zawsze depilowała nogi, ale miała potencjał.  Już udało nam się z Legii stworzyć najpiękniejszą dziewczynę w Polsce, teraz musimy dążyć do tego, by była jedną z piękniejszych w Europie. I taki proces właśnie trwa.


Co cię inspiruje do pracy w Legii? I w którym miejscu Legia się teraz znajduje?


- Może to banalne, ale właśnie otaczający mnie ludzie, którzy chcą tego samego. Wszyscy chcemy wielkiej Legii. Póki co jesteśmy jednak na poziomie zero. Nie ma się co pompować, że jesteśmy już wielcy. Jest ogrom rzeczy, które muszą funkcjonować lepiej, których musimy się nauczyć. Do wielu spraw musimy dojrzeć jako ludzie, jako organizacja. Naprawdę aż trudno jest dostrzec kres rzeczy, które trzeba udoskonalić.  Zdobycie mistrzostwa Polski i Pucharu Polski i poza mistrzostwem juniorów młodszych, wszystkiego co było do wygrania w Polsce, to osiągnięcie poziomu zero. Wiadomo, że są ludzie, dla których Legia zawsze jest numerem jeden. Ale dla mas ten sezon świadczył o tym, że w tym marazmie w polskiej piłce jest jeden klub, który stara się zrobić cos inaczej.Przez ostatnie pół roku zrobiono w Legii naprawdę dużo – od zgody z kibicami i współpracy z nimi, przez wprowadzenie profesjonalnej opieki medycznej i żywieniowej, po uhonorowanie pana Lucjana Brychczego. Czemu wcześniej nie można było tak działać?


- Do tego potrzebna była osoba, będąca przywódcą. To nie było tak, że nikt wcześniej o tym nie myślał. Kiedy Legii działo się źle, to każdemu pracownikowi też było źle. Nikt nie czuł się z tym dobrze, ale zmieniło to dopiero przyjście takiego lidera, otwartego na głosy poszczególnych ludzi i środowisk – nie tylko kibicowskich. Dzięki temu nie ma już pomocy doraźnej, ale jest działanie trwałe, systemowe. To zapewniła osoba prezesa Leśnodorskiego. Do tej pory ataki Legii na prymat w lidze czy na grę w pucharach to była taka ułańska szarża, teraz nabiera ona kształty świadomej wizji i polityki. Nie jest nią jeszcze, ale wszystko idzie w tym kierunku. Dla Legii nastaje świetny czas. Zdarzą nam się jeszcze pomyłki, ale tych pozytywów będzie zdecydowanie więcej.


- Nastaje moda na Legię. Klimat, który wytworzył się wokół klubu ułatwi zmiany i umożliwi nowe przedsięwzięcia. Jesteśmy świadomi, że fundamentalna inwestycja została zrealizowana – budowa nowego stadionu. Chwała wszystkim, którzy przyczynili się do tego. Bez tego nie byłoby tego, co jest dziś. Przed nami jest jeszcze jedna, bardzo ważna inwestycja, czyli centrum treningowe Akademii. Jeżeli chodzi o szkolenie młodzieży, wydaję mi się, że dochodzimy do momentu, w którym osiągamy pewną formę doskonałości działania w obecnych warunkach. Cieszę się, że coraz więcej osób w świecie piłki ma świadomość, że byłoby to absolutnie niemożliwe bez niewyobrażalnej pracy wykonanej przez Jacka Mazurka i jego zespól współpracowników z Akademii.

Można powiedzieć, że te wyniki są ponad potencjalne możliwości. Młodzież ma tak naprawdę do użytku tylko jedno boisko treningowe.


- To pokazuje rozmiar wiedzy, oddania i pasji ludzi, uczestniczących w tym na co dzień , którzy później czerpią satysfakcję z tego, że ich wychowankowie debiutują w pierwszym zespole czy godnie reprezentują klub na wypożyczeniach. Centrum treningowe z pewnością byłoby kolejnym ważnym krokiem w transformacji klubu, zabezpieczy klub na dekady. Dzięki temu Legia może stać się jeszcze bardziej szanowana na arenie międzynarodowej. Naszym punktem odniesienia zupełnie nie jest Polska. Przy całym szacunku do pracy wykonywanej w innych polskich klubach, my jesteśmy bezsprzecznym liderem tutejszego rynku i dlatego naszym punktem odniesienia są czołowe kluby europejskie. Naszym cichym marzeniem jest to, aby Legię wymieniano wśród trzydziestu klubów Europy. Uważam, że Legia na to zasługuję.


Jesteś człowiekiem, który ma mnóstwo wielkich planów i nie wszystkie były do zrealizowania od razu. Czy wśród nich jest stworzenie profesjonalnej sieci skautingowej dla pierwszego zespołu? 


- Uważam, że skauting Legii na poziomie młodzieżowym jest najlepszy w Polsce. Radosławowi  Kucharskiemu, Marcinowi Pawlinie czy Jarosławowi Wójcikowi oraz wielu innym osobom, które są zaangażowane w proces rekrutacyjny do Akademii, należy się bezwzględny szacunek. Są źródłem nieocenionej wiedzy. Natomiast kwestia skatingu w pierwszym zespole, była bardzo zaniedbana. Jednym z powodów, przez które zdecydowałem się uczestniczyć w procesie tworzenia nowej sieci skautingowej,było to, że miałem poczucie, że nie działa to w odpowiedni sposób. Blisko współpracuję m.in. z Michałem Żewłakowem i Tomaszem Kiełbowiczem, którzy będą zaangażowani w tę nową strukturę, dzieląc się swoim doświadczeniem pod kątem skautingu dla pierwszego zespołu. Wierzę, że za rok, o tej porze będziemy, mieć najlepszy skauting w Polsce. Wiem, że tak będzie, gdyż dla mnie, dyrektora Mazurka i prezesa to niesamowicie ważne, żeby mądrze wydawać pieniądze, które są do wydania. Chcemy by nasze zakupy były albo dobrymi inwestycjami, które pozwolą klubowi zarobić albo doraźnie podnieść poziom sportowy.


Który letni zakup da dużo radości kibicom i zwróci się kiedyś z nawiązką przy kolejnym transferze?


- Henrik Ojamaa jest typem zawodnika, który da wiele satysfakcji kibicom swoimi występami, a w dłuższej perspektywie pozwoli, aby klubowi zwróciły się wszelkie nakłady i to z nawiązką. Z koeli Helio Pinto to zawodnik, który ma przed sobą kilka ładnych lat kariery na wysokim poziomie, duże doświadczenie o odpowiednią mentalność do tego, aby od razu stanowić o silę zespołu. Jeżeli będziemy w ten sposób funkcjonować, to nie ma możliwości, by klub się nie rozwijał. Zawsze będą zdarzały się pomyłki, ale to jest wpisane w ten biznes.


- Co ciekawe, ilość pułapek, która czyha na klub, szczególnie tak medialny jak Legia,jest niewyobrażalna. Jednym z większych sukcesów ostatniego półrocza jest, to, że udało się uniknąć większych potknięć. Niebezpieczne jest jednak długie stąpanie tylko po terenach bezpiecznych, bo można popaść w samo zachwyt. Czasem dobrze jest się wyłożyć, by się podnieść, otrzepać i spojrzeć na wszystko z dystansu. Wejście na minę powoduję, że zaczynamy inaczej myśleć i doskonalić swoje metody działania.


Przed Legią eliminacje do Ligi Mistrzów czyli stukanie do bram raju.


- Wiemy doskonale, że żaden polski klub nie grał od siedemnastu lat w Lidze Mistrzów. Nie ma ludzi w Polsce, którzy wiedzą z czym to się je i jak się doprowadza klub do sytuacji, w której występ w Lidze Mistrzów jest bardziej prawdopodobny niż mniej. Mam nadzieję, że Legia ma taki „team” na boisku i poza nim, który tę wiedzę posiądzie, i  który, co jest bardzo istotne, pchnie w polską piłkę nowego ducha.


Co i jak często cię zaskakiwało w negocjacjach z zawodnikami ?


- Jestem człowiekiem, który bardzo pragmatycznie ocenia rzeczywistość, niewiele rzeczy mnie zaskakuje. Na pewno istotną kwestią są niestety pieniądze, co oczywiście nie jest zaskoczeniem, ale niech to będzie takim zimnym prysznicem.Niektóre oczekiwania są trochę naiwne. My w obecnej sytuacji, nie jesteśmy w stanie konkurować finansowo z wieloma klubami. Zanim zaczniemy sprowadzać zawodników naprawdę świetnych, trochę czasu upłynie. Nie bierze się to z nieporadności klubu, bo dzisiaj jest bardzo zwrotny, sprawny, a z tego, że obecny potencjał finansowy nie jest taki, jaki będzie za 2-3 lata. Zaskoczeniem jest to, że całkowicie odwróciły się bieguny w europejskiej piłce. Sytuacja ekonomiczna panująca w Europie, szczególnie na południu, gdzie żyje się nieco gorzej,  spowodowała, że Legia zaczęła się jawić jako bardzo ciekawa perspektywa kontynuowania kariery. Nie tylko dla zawodników, dla których to jest ostatni kontrakt, ale również dla piłkarzy, którzy wchodzą na wysoki poziom. To jest to jest niezwykle fascynujący czas dla Legii, dlatego myślę, że klub będzie szedł z podniesioną głową przez ładnych kilka lat, a swoją postawą wyciśnie wiele łez radości i dumy kibiców.


 


To jest też chyba przełamanie kolejnej bariery. Dotychczas to wyróżniający się zawodnicy z polskiej ligi przechodzili  np. do Szkocji, a nie odwrotnie jak Henrik Ojamaa.


- Dla wielu dotychczas nieświadomych podmiotów rynku piłkarskiego w Europie i na świecie coraz bardziej oczywiste staje się, że to Ekstraklasa może być mocną ligą w Europie, jedną z 8-10 najmocniejszych na starym kontynencie. Ze względu na wiele różnych wydarzeń, nie tylko sportowych, ale też geopolitycznych. Spoglądając na to mniej krytycznym okiem: mamy świetne stadiony, żywiołowych kibiców, którzy często w klubach gorzej zorganizowanych niż Legia, są takim największym aktywem. Choć trochę niezagospodarowanym i niezrozumianym. W klubach panują co raz lepsze warunki finansowe, dodatkowo wiele klubów zaczęło się uczyć na własnych błędach, włącznie z nami. Może się to wydawać dreptaniem w miejscu, ale liczę, że niedługo przyniesie to wymierne efekty. Mam nadzieję, że w parze z tym, pójdzie zmiana mentalności związanej z wypożyczeniami, które na razie funkcjonują słabo. Panuje troszeczkę takie przekonanie, że jeżeli coś nie jest moje, to jest zupełnie niepotrzebne i lepiej stawiać na swojego, nawet słabszego. Podczas gdy Legia jest klubem elastycznym w tej kwestii. Nie przyjmujemy roszczeniowej postawy, tylko stwarzamy korzyści, które mają być dogodne dla obu stron, bo jesteśmy świadomi, że bez tego polska piłka straci swój potencjał. Potencjał do tego, by być za dziesięć, piętnaście lat bardziej atrakcyjna niż Belgia, Holandia  czy wspomniana Szkocja. W ciągu takiego czasu bardzo wiele się zmienia i mam wrażanie, że również tak będzie w Polsce, kraju który stabilnie się rozwija, w którym ludzie mają „zachodnie” usposobienie pod względem dążenia do celu i parcia do przodu. Jeśli tak będzie to jesteśmy skazani na sukces, zarówno jako  kraj i jako liga. Takie przekonanie biorę również z tego, że widzę ilu młodych ludzi chce i próbuje uzyskać możliwości zaistnienia i to jest niesamowicie budujące. Mam nadzieję, że Legia będzie takim miejscem, które najbardziej zdeterminowanym jednostkom będzie stwarzać szansę rozwoju. Mam nadzieję, że jeżeli zrobimy to my, to zrobią to również inne kluby i stanie się pewnego rodzaju normą. Przyszłości leży w młodych ludziach więc na tych młodych ludzi trzeba stawiać, dawać odpowiedzialne zadania i w odpowiedni sposób ich z tego rozliczać, będąc czasami wyrozumiałym, a czasem srogim.


Ostatnio podpisaliście umowę o współpracy z Zagłębiem Sosnowiec, a wcześniej z Fluminense Rio De Janeiro. Takich umów będzie więcej?


- Mamy nadzieję, że tak. Zarówno lokalnie jak i globalnie. Szukamy partnerów, którzy rozumieją taką zależność, w której zarówno jedna jak i druga strona korzysta, głównie w kontekście długofalowej współpracy, a nie tu i teraz. Takim partnerem na długofalowe działania, idealnym wręcz, jest Fluminense. Chodzi o to, by dopasować dwa elementy puzzli tworzące spójną całość. W Polsce jest co raz więcej klubów, które dostrzegają, że nie mając wielkich pieniędzy, ale właśnie takie kooperacyjne nastawienie, schowanie dumy do kieszeni, odwaga we wprowadzaniu nowych pomysłów daje efekty. Nasze przedsięwzięcie z Zagłębiem Sosnowiec czy dobre relacje z Piastem Gliwice oraz Dolcanem Ząbki są po pierwsze ważnym elementem rozwoju Legii, ale również polskiej piłki i świadomości ludzi. Jeżeli człowiek nie zobaczy, to nie uwierzy. Czasami trzeba spojrzeć na to zupełnie inaczej. Jeżeli nie widzę, to nie znaczy, że tego nie ma. To znaczy, że to może być, ale muszę  spróbować. Jeżeli przykładów takiej współpracy będzie co raz więcej, to dokona się rewolucyjna zmiana w naszym podejściu do siebie na wzajem.


Dwa, trzy lata temu nikt sobie nie wyobrażał, by zawodnik mógł przejść np. z Lecha do Legii. Zrobiliście ten postęp głównie transferami bezgotówkowymi, następnym krokiem będą te gotówkowe?


- Mam taką szczerą nadzieję ze względu na to, że te pieniądze muszą zacząć krążyć. Bez tego też ta liga będzie miała bardzo trudno. To się bierze z tego, że mamy takie zero-jedynkowe podejście do życia, coś jest albo moje albo twoje, albo białe albo czarne. A prawdziwy postęp rodzi się wtedy, gdy  zaczynamy dostrzegać rzeczy nieoczywiste, a nasze ego nie jest na piedestale. Wierzę, że przyjście Bartosza Bereszyńskiego z Lecha czy transfer Łukasza Brozia z Widzewa, spowoduje, że to stanie się standardem. Bardzo niebezpieczne oraz niewydajne jest tworzenie antagonizmów czy antypatii... 


Czy ktoś do Legii w tym okienku jeszcze przyjdzie czy kadra I zespołu jest już zamknięta? (pytanie było zadane tuż przed przyjściem do Legii Dossy Juniora)


- Walczymy o to by ktoś jeszcze doszedł. Nie jesteśmy ignorantami, drążymy cały czas różne możliwości, chcemy by zespół był mocniejszy, zdajemy sobie sprawę z tego, jakie są potrzeby. Mam nadzieję, że wkrótce dołączy do nas jeszcze jeden zawodnik – obrońca. Kto nim będzie – zobaczymy. Niech będą jakieś niespodzianki (śmiech). Ostatnio żądnych niespodzianek nie było, każdy transfer był wcześniej zapowiedziany w mediach i kibice przed podpisaniem umowy wiedzieli, kto wzmocni drużynę. Zastanawialiśmy się skąd się to bierze, ale odpowiedź jest prosta. W każdy proces transferowy jest zaangażowanych wiele podmiotów. Każdy ma różne intencje, co powoduje, że informacje wypływają na światło dzienne. To nie ułatwia pracy, takiej by możliwie jak najkorzystniej dla klubu i w miarę sprawnie, kogoś pozyskać. Taka jest jednak specyfika czasów i chyba nie należy z tym przesadnie walczyć.


Na początku rozmowy wspomniałeś o wielu planach względem Legii. Wymień trzy rzeczy, jakie chciałbyś, aby były wdrożone przez następny rok.


- Mówiąc ogólnie, bo nie mogę zdradzać szczegółów, chciałbym aby za rok każdy z nas miał przekonanie, że klub dojrzał do tego aby co rok grać w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy. Dziś wszyscy chcemy ale to są tylko chęci i życzenia. Fajnie by było gdyby za rok każdy miał przekonanie, że jesteśmy już gotowi – wciąż przecież wiele rzeczy można ulepszyć, udoskonalić. Dostając się do Ligi Mistrzów nie chcemy by był to jednorazowy wyskok, ale pewna logiczna konsekwencja naszych działań. Ale jeśli mam wymienić trzy rzeczy do poprawki w ciągu roku, to po pierwsze skauting pod kątem pierwszego zespołu. Odpowiedzialny będzie za to Michał Żewłakow, ale zawsze będzie mógł liczyć na moją pomoc czy wsparcie dyrektora sportowego Jacka Mazurka, Radka Kucharskiego czy Tomka Kiełbowicza i innych. Drugą rzeczą jest poprawa statusu międzynarodowego – musi się o nas mówić jeszcze więcej lepiej bo to ułatwi pracę działowi skautingu. Zawodnicy, którymi będziemy zainteresowani nie będą musieli odwoływać się do Wikipedii czy Youtube by wiedzieć czym jest Legia. Jak to zrobić? Sposobów jest bardzo wiele, jednym z nich jest choćby turniej Deyna Cup. Informacja o jego organizacji i terminach poszła w świat, sporo się o tym turnieju mówiło. Poza tym jest wiele inicjatyw i miejsc, w których należy być aby o Legii się mówiło pozytywnie. Trzecią rzeczą po skautingu i poprawie statusu międzynarodowego jest kwestia transferów z klubu. To będzie wynikało z tego co mówiłem do tej pory. Chodzi o to by Legia nie sprzedawała zawodników za milion czy dwa miliony euro, ale za 5, 8 czy 10 milionów euro. To, że można to wiemy – świadczą o tym przykłady Dynama Zagrzeb czy Partizana Belgrad. Jest kilka klubów w Europie o mniejszym potencjale niż nasz, ale robiących to lepiej. To, że oni sprzedają drożej to sprawa złożona, ale wierzę, że konsekwentnymi działaniami czyli skautingi i wzrost statusu możemy spowodować następujące myślenie – Do Legii trzeba wystąpić z dobrą ofertą, ten klub nie musi sprzedawać, a jeśli już to wybiera oferty i decyduje sam gdzie sprzedaje. Jeśli do tego dojdziemy to będzie kolejna wielka zachęta dla piłkarzy, którzy będą chcieli u nas grać. Nie tylko tych z naszej akademii, ale również dla graczy z Europy.


Jak dużo czasu musi upłynąć by transfery do klubu za milion euro jak w przypadku Ivicy Vrdoljaka, nie były czymś tak niespotykanym?


- Nie chcę się zagłębiać w szczegóły, ale mamy fajny pomysł na to jak przyspieszyć ten moment, w którym Legia będzie inwestować w zawodników z jeszcze wyższej półki. Nie stanie się to niezależnie od tych trzech rzeczy, o których wspominałem. To musi się dziać równolegle lub być konsekwencją tamtych działań. Ale jest pewne rozwiązanie, które to umożliwi. Wierzę, że stanie się to w perspektywie 2-3 lat.

Komentarze (45)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~MM
 • 0 / 0
Mnie się wydaje że to jest jednak myślenie życzeniowe i wątpię czy Legia dobije do takiego Anderlechtu czy Galatasaray w ciągu 10 lat nie mówiąc o trzech.
~pat
 • 0 / 0
Prawdziwa Wisła to tylko Wisła Płock
~nikson
 • 0 / 0
~TYLKO WISLA
2013-07-19 10:57 IP 77.253.***


jaka 'tylko Wisła' - przecież nawet połowa tego waszego małego miasta wam nie kibicuje. Nawet przejść dzielnicą w spokoju nie możecie bo w łeb od Cracovii dostaniecie.. Ew Hutnika. Więc jaka'tylko' Wisła? Gdzie? W czym? Kiedy? Ochłoń krakusie..
~ha
 • 0 / 0
Druzyne macie w tej chwili o wiele lepsza fakt,ale widac, zes nigdy nie byl w Krakowie, wiec sie nie wypowiadaj o sprawach o ktorych nie masz pojecia.Taki jak Ty by tu tygodnia nie przezyl gdyby byl z cracovi.
~TYLKO WISLA
 • 0 / 0
'...mają doprowadzić do tego, że 'Wojskowi' będą jednym z najlepszych 30 klubów w Europie...'

buahhahahahaahahahahhaha co palił autor tego artykułu? Też chce taki stafik!

TYLKO WISLA
Nie rozumiem sarkazmu, to proste kupimy Oproniesku, Stjepanowicza, Burdelskiego i jeszcze kilka gwiazd i już mamy pierwszą 30-kę.
Starszy sierżant
 • 0 / 0
głąbie ty chyba nic innego nie robisz tylko palisz....
tylko Wisła Płock oczywiście....

do budy gwardyjski psie....
~gora(L)
 • 0 / 0
Beka z cb ziomek ,uwazaj zeby tylko wiselka nie spadla
~Locky IV
 • 0 / 0
Apropo inicjatyw - moze warto byloby (o ile umowa z Adidasem tego nie zabrania) nawiazac wspolprace z firma Surge Polonia. To producent odziezy z bardzo ciekawa oferta (www.surgepolonia.pl/pol_m_KOSZULKI-154.h tml), ktora moglaby wprowadzic troche ozywienia w sklepie Legii.

Moglaby z tej wspolpracy wyjsc naprawde ciekawa linia strojow.
~likkk
 • 0 / 0
Bardzo ciekawy wywiad.
~Bigot1
 • 0 / 0
Sport.pl bodajże
Ja głosowałem na Michała zasłużyl.
Generał broni
 • 0 / 0
skurminator

Według mnie problem z Kucharczykiem był złożony. Z jednej strony nie skupiał się w 100% na trenowaniu i grze, a z drugiej nie dostawał wielu szans na grę. Wydaje się, że w tym sezonie będzie zupełnie inaczej. Konkurencję ma ogromną (Ojamaa, Radovic), ale powinien sobie poradzić.
Zresztą, Rado musi grać na środku, inaczej jest mało przydatny drużynie.
Kucharczyk miał już dobrą końcówkę zeszłego sezonu a z powodu krótkiej przerwy mam nadzieję że to jest dalszy ciąg wzrostu formy.
Dla mnie coraz większym dramatem jest Gruzin no ale nadzieja umiera ostatnia:)
Generał broni
 • 0 / 0
Kucharczyk na pewno wie jak się gra w piłkę i ten sezon powinien należeć do niego. Chyba, że wygryzie go Ojamaa, bo ten też podobno psu spod ogona nie wypadł.
Co do Gruzina, to dziwi jego występ w Walii, ale może potrzebuje 2,3 mecze na złapanie rytmu i odpowiedniej dyspozycji. Ma szansę występu z Widzewem, więc może się poprawi.

kibic
Nie sądzę żeby Furman miał jakiś przeciwników jego gry w Legii. Przynajmniej nie widziałem żeby ktoś się wypowiadał tak o nim jak o Kucharzu czy Kosie. Dla mnie bramką i asystą Kucharczyk Furmana wyprzedza w rankingu na najlepszego gracza tamtego meczu. A dodatkowo bramka padła w 3 minucie drugiej połowy co od razu ustawiło ją pod naszą drużynę.
Zresztą różnica trzystu głosów chyba nie jest aż tak znacząca. Na oficjalnej głosowało dużo mniej kibiców, ale wyniki są już zupełnie inne:

Dominik Furman - 34%
Michał Kucharczyk - 53%

Można tez sprawę uprościć. Bez Furmana na boisku byłoby 2-1, bez Kucharczyka 1-1. Wiem, że to duże uproszczenie, ale w bardzo wysokiej ocenie ich gry, pozwala (przynajmniej mnie) postawić ten plusik przy MK.
~cze
 • 0 / 0
co do centrum treningowego, to moja wizja jest taka: żeby nie jeździć prze pół Warszawy, należy przejąć teren Agrykoli, kilka boisk by się tam zmieściło, a do tego zrobić pod ulicą tunel swobodnego przejścia dla piłkarzy
~swirek wampirek
 • 0 / 0
Agrykola to teren rekreacyjno-rozrywkowy dla wszystkich Warszawiaków a więc raczej pomysł nietrafiony.
~skurminator
 • 0 / 0
Muszę przyznać, że sam byłem za tym, żeby Kucharczyka gdzieś wypożyczyć na rundę po tym, co pokazywał wiosną. Teraz faktycznie zagrał rewelacyjne zawody na tle drużyny, ale na ostateczne oceny przyjdzie pora jak przyjdą poważne mecze. Robienie z niego boga futbolu po jednym meczu to też przesada.
Generał broni
 • 0 / 0
PS

Gdzie w ogóle była ta sonda?
:)
Generał broni
 • 0 / 0
:)

Wcale mnie to nie dziwi. Według mnie wyniki nie są do końca obiektywne, bo dużo kibiców jest negatywnie nastawionych do gry Kucharczyka, więc na niego nigdy nie zagłosują.
Żeby daleko nie szukać podam Ci przykład. Taki metaxa nigdy, przenigdy nie zagłosuje na Vrdoljaka (na Kucharczyka też pewnie nie), choćby ten zdobył hattricka, a dodatkowo zaliczył 2 asysty i raz wybił piłkę z linii bramkowej. Sam wiesz, że jest wielu kibiców, którzy życzyli/życzą MK odejścia z klubu i tacy na pewno na niego nigdy nie zagłosują w takiej sondzie (właściwie to sam w niej nie głosowałem).
Poza tym jest to społeczność dosyć wąska (ok 10000 kibiców), a Legia liczy dużo, dużo więcej.
Dziwi też nieduża liczba głosów na Koseckiego (razem z Kucharzem otrzymali połowę wszystkich głosów).
Mnie nie przekonasz tą sondą, bo według mnie nie jest obiektywna. Tak samo byłoby w przypadku Vrdoljaka, Gola, Wawrzyniaka, Ljuboji czy Żyro.
~Jacquart
 • 0 / 0
Panie, saracen!
~kjn
 • 0 / 0
Tylko tacy ludzie powinni pracowac w Legii
~brodaty
 • 0 / 0
Wszystko jest super Prezes jest super będziemy wielcy za 2,3 lata
Czy jest wazeliną czy człowiekiem z wiedzaą i odpowiednimi umiejętnościami kochajacym Legie zobaczymy za 2 ,3 lata
~legiazce
 • 0 / 0
jedenastymetr.blogspot.com/2013/07/spokojny-czwartek-w-lidze-europy-dobre.html - polecam podsumowanie
~Yano
 • 0 / 0
Przykre, że nie starczyło odwagi by jednak wymienić nazwisko prezesa, który dał mu szansę i zatrudnił. Za to teraz wszyscy są jak jedna wielka rodzina, 'mamy pełne zaufanie do reżysera, wszyscy do wszystkich, nie chcę być kontrowersyjna. Oto młody wykonawca amator'. Życie przerosło 'Misia'
~mr Dari
 • 0 / 0
Nie mam bladego pojęcia o co Ci chodzi?
A nie wytkniesz jemu, że nie postawił w pewnym momencie w wywiadzie odpowiedniej spacji?
~?!
 • 0 / 0
Wymienił
~jkp
 • 0 / 0
fajny wywiad, powodzenia życzę :) Legia Mistrz
~nikson
 • 0 / 0
wszystko fajnie, ale czy ten miły śniady młody człowiek nie widzi, że POTRZEBA NAPASTNIKA !! ?

Czy w ramach tego super wyprzedzającego inne PL kluby skautingu tworzonego w tym klubie tego nie widać?
Starszy sierżant
 • 0 / 0
miło się czyta takie wypowiedzi. Gość ewidentnie ma świra na punkcie Legii. Chyba wiem co czuje, bo dla mnie też Legia stanowi większość życia mimo, że nie jestem jej tak blisko, jak Pan Dominik. Jestem kibicem od dzieciaka i nawet przez wpisy tutaj mogę podzielić się moją wiedzą o Klubie. Dlatego wiem, że ten gość zrobi wiele dobrego dla Legii i też liczę na to, że za 2-3 lata będziemy bardzo szanowani w Europie.
~xxx1
 • 0 / 0
On jest moresem?
~as
 • 0 / 0
Koniecznie sciagnac lewego obronce bo Wawrzyniak i Brzyski sa tragiczni. Potrzebny jest tez jeszcze jeden stoper i napastnik bo gruzin jest jak na razie slabiutki a jak wypadnie Sagan to lezymy.
~deLfin
 • 0 / 0
Na lewym obroncy podobno niezle radzi sobie Broz.mysle ze w srodek obrony tez przesadnie nie ma sensu pchac kolejnego zawodnika(chyba ze przyjdzie jakis o polke wyzej niz Ci ktorych mamy).natomiast napadzior by sie przydal.Sagan jest mega ale ma 35lat i mial problemy z serduchem.Gruzin przestaje dawac jakosc a Mikita czy Efir(zdrowy)to poki co niewiadome
~TLW81.
 • 0 / 0
Uwielbiam takich zakręconych ludzi :)
Zwłaszcza na punkcie Legii :)...
~laska
 • 0 / 0
jestem spokojny gdy czytam jacy zakręceni na punkcie Legii goście pracują w klubie. Podoba mi się też nakreślona wizja rozwoju
Major
 • 0 / 0
To jest nasz najlepszy zawodnik.
~Mądry
 • 0 / 0
Podejrzewam że w przyszłości to może być nawet prezes Legii.
~Maniek-L
 • 0 / 0
Zajrzałem na forum ZOMO-wców i zobaczcie jaki kwiatek wyczaili :D

:O chyba ktoś nas tam nie lubi XD

Wejdźcie na ekstraklasa org, nasz klub i stadion... :O
~BKS
 • 0 / 0
Gadatliwy 'krejzol' , ale dobrze że jest w klubie - oddany Legii , a to najważniejsze!!!
~(L)ukasz
 • 0 / 0
Ten gościu jest rewelacyjny. Widać, że kocha Legie i ma pomysł. Typowy 'pracownik z powołania'. Powodzenia!!
~Piter
 • 0 / 0
Jak można było nie wziąć Dudu Paraiby, Wawrzyn przy nim to jeden z muppetow! Oczywiscie brak także napastnika co każdy wie ale jacyś znafffcy, twierdzą że damy rade z Efirem i Mikitą.....pffffff......jakby to powiedział romek kołtoń to jest jakiś kabaret mati!!
~SEB
 • 0 / 0
Duduś przez 3 sezony kopał się w Widzewie w czoło - nie rób z niego po jednym meczu jakiegoś Hegemona z zespołem prezentującym poziom naszej I ligi. Każdy z naszych skrajnych pomocników zrobi z niego wiatrak...
~Rusłan
 • 0 / 0
Nie przesadzaj bo w Widzewie grał bardzo dobrze.
~Piter
 • 0 / 0
Synku, jeśli myślisz że trafiłeś na jakiegoś amatora kwaśnych jabłek to się grubo mylisz, ja piłke nożną jem na śniadanie, obiad i kolacje od 30 lat, więc nie wmawiaj mi że najlepszy gracz, wyróżniający się gracz w widzewie, Dudu Paraiba, kopał się w czoło, w widzewie to mógł kopać się w czoło warzywniak, i nie interere mnie dzisiejszy mecz Breslau z amatorami (jako jedyni z Polskich drużyn grali u siebie, wielkie mi co wygrać 4-0), tylko przekonasz się w całej tej lidze jakiego pacjenta mają na lewej obronie Breslauki!
~Ddziki
 • 0 / 0
Ja skomentowałbym to tak: nie możemy mieć wszystkich :)
~SEB
 • 0 / 0
Nie unoś się tak, bo jestem daleki od tego żeby Ci odmawiać wiedzy czy pasji piłkarskiej - koleś ma 28 lat i teoretycznie oczywiście może wystrzelić, ale czy będzie w lidze wymiatał na lewej stronie - w sumie poziom jest mocno żenujący i jest to możliwe, ale ja poczekał bym z ocenami bo w naszej lidze drwali nic nie jest wykluczone ani tak bardzo oczywiste.