Janusz Gol

Grano dzisiaj (25.08). Janusz Gol, allez, allez!

25.08.2022 07:00

(akt. 23.08.2022 22:27)

Dwudziestego piątego sierpnia zawodnicy Legii rozegrali 18 meczów. Tego dnia wygrali ze Spartakiem w Moskwie (3:2) i awansowali do fazy grupowej Ligi Europy!

Jedenaście lat temu legioniści rywalizowali ze Spartakiem Moskwa w drugim meczu IV rundy eliminacji Ligi Europy. W pierwszym spotkaniu przy Łazienkowskiej padł remis 2:2Rewanż nie rozpoczął się po myśli Legii. Już po 27 minutach "Wojskowi" przegrywali 0:2 po golach braci Kombarowów, lecz jak się potem okazało, wiara ich nie opuściła. Drużyna prowadzona przez Macieja Skorżę jeszcze przed przerwą wyrównała za sprawą Michała Kucharczyka i Macieja Rybusa, a w doliczonym czasie drugiej połowy najważniejszego gola w karierze strzelił Janusz Gol. Wówczas klub z Warszawy po raz pierwszy w historii awansował do fazy grupowej Ligi Europy!

Dla Dusana Kuciaka był to debiut w Legii, a dla Gola – pierwszy gol w barwach "Wojskowych". Po przylocie do Warszawy, pomocnik zebrał największe owacje od kibiców zgromadzonych na Okęciu. Nieco zmodyfikowano słowa legijnej przyśpiewki i wyszło "Janusz Gol, allez, allez!". Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ. – Uczucie nie do opisania. Udowodniliśmy już w pierwszym meczu, że ze Spartakiem można powalczyć. Początek spotkania nie ułożył się po naszej myśli, stracone dwie bramki nas podłamały, ale po golu kontaktowym uwierzyliśmy w siebie – mówił po meczu szczęśliwy Kucharczyk.

Wicemistrz kontra beniaminek

Pierwszą wygraną w sezonie 1971/1972 legioniści odnieśli w 4. kolejce. Mecz z ŁKS-em był spotkaniem wicemistrza z beniaminkiem. Niby nic szczególnego, ale wydarzenia z 25 sierpnia zostały w stolicy zapamiętane, ponieważ na trybunach Stadionu Wojska Polskiego zasiadło ponad 10 tys. kibiców łódzkiej drużyny. W tamtych czasach zainteresowanie spotkaniami ŁKS w Łodzi było ogromne. Obiekt przy al. Unii Lubelskiej wypełniał 40-tysięczny tłum. Głośny doping niósł zawodników obu drużyn. Już w 8. min prowadzenie Legii dał Andrzej Zygmunt. Radość warszawiaków trwała krótko, kwadrans później wyrównał Jerzy Sadek. Wtedy jednak dało o sobie znać większe doświadczenie piłkarzy z Warszawy, którzy po golach Lesława Ćmikiewicza i Roberta Gadochy wygrali 3:1.

Porażka w Zabrzu

Dwudziestego piątego sierpnia 1968 roku "Wojskowi", bez Jacka Gmocha – złamał nogę i nigdy już nie wrócił na boisko – i Janusza Żmijewskiego przegrali w Zabrzu z Górnikiem  0:2. Akcje były szarpane, często indywidualne, brakowało zgrania. Włodzimierz Lubański pilnującemu go Andrzejowi Zygmuntowi nie dał szans i strzelił 2 gole.