Leszek Pisz

Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 21 czerwca – Gole do szatni

21.06.2020 14:00

(akt. 21.06.2020 13:20)

21 czerwca legioniści rozegrali osiem meczów. Drużyna z Łazienkowskiej wygrała czterokrotnie.

Warunki się nie spełniły

Legioniści mogli prześcignąć zabrzan tylko wówczas, gdyby wygrali dwa ostatnie mecze, a górnicy przegraliby przy Reymonta. 21 czerwca ani jeden, ani drugi warunek nie został spełniony – piłkarze Lucjana Brychczego w Bytomiu podzielili się punktami z Polonią, a Górnik wygrał 5:1. W rozgrywkach 1971/1972 stołeczna drużyna stanęła na najniższym stopniu podium.

Formalność

21 czerwca 1970 roku Legia rywalizowała z Ruchem Chorzów. Było to ostatnie spotkanie w sezonie. Mecz ligowy był natomiast regulaminową formalnością i zgromadził zaledwie 5-tysięczną publiczność. Zakończył się remisem 1:1, dzięki któremu chorzowianie zostali wicemistrzami kraju. A „Wojskowi” tydzień wcześniej zapewnili sobie mistrzowski tytuł.

Baraż

W ostatnich spotkaniach w 1962 roku legioniści walczyli o drugą pozycję w grupie i szansę na grę o brązowy medal, ale ostatecznie zakończyli rundę zasadniczą jako trzeci. Pozostała im więc rywalizacja o 5. miejsce w rozgrywkach z krakowską Wisłą – zwycięska po remisie 1:1 pod Wawelem (58 lat temu) i wygranej 4:1 u siebie.

Gole do szatni

Cały zespół zebrał pochwały po meczu ostatniej kolejki pierwszej rundy z innym Ogniwem, tym razem krakowskim. Na stadionie przy ul. Kałuży "Wojskowi" gładko wygrali 3:0 (21 czerwca 1953 roku), tworząc wreszcie wyrównany, grający dobrą technicznie piłkę i niepodzielnie panujący na boisku zespół. Popisowe akcje piłkarze CWKS przeprowadzili tuż przed zakończeniem pierwszej połowy, kiedy w odstępie minuty strzelili 2 gole. Te tzw. gole do szatni podcięły całkowicie skrzydła gospodarzom, których 10 minut po przerwie dobił Henryk Szymborski (to była jego druga bramka w tym spotkaniu). W tamtym sezonie warszawski zespół zajął piąte miejsce w lidze.