Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 28 czerwca – Puchar Intertoto

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

28-06-2020 / 16:09

(akt. 28-06-2020 / 16:15)

28 czerwca piłkarze Legii rozegrali trzy spotkania. Tego dnia legioniści mierzyli się w Pucharze Intertoto.

Puchar Intertoto

Dokładnie 36 lat temu warszawiacy rywalizowali w Pucharze Intertoto. Bezbramkowo zremisowali na wyjeździe z Young Boys Berno. W pierwszym spotkaniu fazy grupowej tych rozgrywek, Legia przegrała ze Szwajcarami 1:3. Wówczas „Wojskowi” zajęli trzecią pozycję w grupie. Na pierwszym miejscu znalazła się Sigma Ołomuniec, na drugim Hannover 96. A Young Boys Berno zostało sklasyfikowane na czwartej lokacie.

Minorowe nastroje

Otwierający rundę rewanżową mecz z dawnym Wawelem, rozegrany na Stadionie Wojska Polskiego 28 czerwca 1953 roku, nabrał więc dużego znaczenia – stawką były prymat w pionie wojskowym oraz, a właściwie przede wszystkim, ambicje generalicji z obu okręgów. W niezbyt ciekawym spotkaniu padł bezbramkowy remis, a lepsze sytuacje stworzyli sobie goście. Nastroje przy Łazienkowskiej były minorowe. Atmosfera wokół trenera Wacława Kuchara zaczęła gęstnieć.

Powtórzone spotkanie

Jeśli szefowie klubu myśleli, że ich zespół jest na dobrej drodze, by zaspokoić mocarstwowe ambicje, to tydzień później boleśnie się rozczarowali. 28 czerwca 1951 roku doszedł do skutku powtórkowy mecz PP z Polonią Warszawa. Wojskowi przy Łazienkowskiej niespodziewanie gładko przegrali 0:3 i stracili szansę na awans do ćwierćfinału, a co za tym idzie, dalszą grę o puchar i tytuł mistrza Polski. - Osiemnaście tysięcy widzów oklaskiwało gorąco ładną grę obu drużyn. Oklaski te rozbrzmiewały już przed meczem. Tymi oklaskami publiczność stołeczna nagradzała najpierw organizatorów spotkania za to, że część dochodu z meczu przeznaczyli na fundusz solidarnościowy, który umożliwi młodzieży z krajów kapitalistycznych, kolonialnych i zależnych, przybycie na III Zlot Młodych Bojowników o Pokój – informował „Przegląd Sportowy” (51/1951).

- CWKS, który jeśli chodzi o grę w polu był zespołem równorzędnym (Kolejarz zdobył 4 rzuty rożne, CWKS też cztery, Kolejarz oddał na bramkę Stefaniszyna 24 strzały, CWKS – 26), to jednak przegrał głównie skutkiem nieudolności strzałowej swego napadu. Bo chociaż CWKS oddał więcej strzałów, to jednak, powiedzmy szczerze, były one podłej marki, przypominały albo podania, albo… oswobadzające wykopy obrońców – kontynuowano w relacji.

Mecz

Sezon

Strzelcy

Young Boys Berno – Legia Warszawa (0:0)

1985/1986

 

Legia Warszawa – Wawel Kraków (0:0)

1953

 

Legia Warszawa – Polonia Warszawa (0:3)

1951

 

Komentarze (2)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Ale lipa... Dzień, w którym nawet bramki nie zdobyliśmy...
~Bearman
  • 0 / 0
dla Polonii strzelił - Marian Łącz - charakterystyczny aktor później
(kumpel Balcerka z Alternatywy 4)