Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 5 kwietnia

05.04.2020 10:35

(akt. 05.04.2020 14:39)

5 kwietnia piłkarze Legii Warszawa rozegrali 11 spotkań. Drużyna z Łazienkowskiej nie przegrała żadnego z nich.

Ostatni raz legioniści rywalizowali 5 kwietnia w sezonie 2002/2003. Bezbramkowo zremisowali w lidze z Górnikiem Zabrze na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej. W pierwszej połowie stołeczny klub prezentował się solidnie i stworzył kilka sytuacji w ofensywie, których nie udało się jednak wykorzystać. Po przerwie, tempo meczu nieco opadło, warszawiakom brakowało pomysłu na zaskoczenie rywali. Dla Zorana Mijanovicia był to debiut w barwach stołecznego klubu. Co więcej, w 61. minucie miała miejsce ciekawa zmiana, bowiem Aleksandara Vukovicia zastąpił Marek Saganowski. Obecnie to członkowie sztabu szkoleniowego Legii. Vuković jest pierwszym trenerem, a Saganowski pełni rolę asystenta.

Dokładnie 18 lat temu legioniści zwyciężyli u siebie 3:0 w derbach stolicy z Polonią w lidze. Bramki dla warszawiaków zdobyli Sylwester Czereszewski, Tomasz Sokołowski i Stanko Svitlica. Ozdobą meczu był gol z dystansu "Sokoła" - bramkę można obejrzeć poniżej. - Legia do samego końca grała bardzo zdyscyplinowanie, skutecznie. Piłkarze biegali i walczyli z wielką determinacją, tak jak tego chciałem. Przed meczem żartowałem, że wygramy 3:0, ale byłbym także bardzo zadowolony, gdybyśmy wygrali 1:0. Bardzo nam zależy na trzech punktach, które są do zdobycia we Wronkach, byłby to wielki krok, pozostało jeszcze 5 kolejek, ale każda z nich przybliża nas do mistrzostwa – mówił na konferencji trener Dragomir Okuka. Co prawda, tydzień później "Wojskowi" zremisowali z Amicą  (0:0), ale wywalczyli tytuł na koniec sezonu. Ponadto, sięgnęli po Puchar Ligi.

W rozgrywkach 1994/1995 stołeczny klub mierzył się z Rakowem Częstochowa w ćwierćfinale Pucharu Polski. Wówczas pokonał przeciwników 4:1 po trafieniach Grzegorza Wędzyńskiego, Grzegorza Lewandowskiego, Tomasza Untona oraz Piotra Mosóra. Dwa miesiące później, ekipa prowadzona przez ówczesnego trenera, Pawła Janasa, zgarnęła krajowy puchar, pokonując w finale GKS Katowice (2:0).

Warto dodać, że 56 lat temu legioniści wygrali 4:2 z Gwardią Warszawa. Tamten mecz z przyjemnością może wspominać zwłaszcza Lucjan Brychczy, który zdobył hat-tricka i znacząco pomógł w zgarnięciu trzech punktów. Jednego gola strzelił natomiast Janusz Żmijewski. W ówczesnym sezonie Legia sięgnęła po Puchar Polski.

5 kwietnia warszawiacy 6-krotnie zwyciężyli i 5 razy remisowali. Ostatnie cztery spotkania odbyły się przy ulicy Łazienkowskiej. Bilans tych meczów to 3 wygrane i remis.