Radość

Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 5 listopada - Ostatni występ Deyny

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

05.11.2020 07:30

(akt. 05.11.2020 17:09)

Piątego listopada zawodnicy Legii rozegrali 13 meczów. Tego dnia po raz ostatni w barwach stołecznego klubu zagrał Kazimierz Deyna.

Równo 34 lata temu legioniści mierzyli się z Interem Mediolan w drugim meczu 1/16 finału Pucharu UEFA. Przed rewanżem marzeniem był remis, bo zapewniał możliwość gry w 1/8 finału. Niestety, znowu ten przeklęty, łysiejący napastnik Fanna dał znać o sobie i pokonał Jacka Kazimierskiego. Legia grała przeciętnie, skupiona na grze obronnej i licząc na łut szczęścia. Nie tylko go nie miała, ale musiała też radzić sobie z kontrowersyjnymi decyzjami angielskiego arbitra George’a Courtneya. Pół godziny przed końcem pokazał on Andrzejowi Sikorskiemu czerwoną kartkę (w konsekwencji drugiej żółtej) za… gadanie.

- Kiedy po meczu zapytałem, dlaczego wyrzucił mi zawodnika, który krzyczał do kolegi, to odparł z rozbrajającą szczerością, że przecież nie zna polskiego, a wydawało mu się, że Sikorski krzyczy do niego – opowiadał Engel (Futbol na tak), który nie żałował ostrych słów bezpośrednio po rozegraniu tego spotkania. - Inter to wielki klub. Gratuluję więc trenerowi Trapattoniemu, ale przede wszystkim prezesowi Pellegriniemu. On najlepiej wie, jak robi się wielki futbol. Sędzia? Kompletny ignorant. Wzbudzał śmiech na trybunach – powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania na San Siro (Futbol na tak).

Legia zebrała wiele pochlebnych recenzji we włoskiej prasie, tak na pocieszenie, bo żegnała się z Europą. Bojami z Dnipro i Interem godnie uczciła 70-lecie swego istnienia.

Ostatni występ Deyny

Kibice Legii nie wiedzieli, że 5 listopada 1978 roku oglądają ostatni występ swojego idola, Kazimierza Deyny, w barwach CWKS. Oficjalnie żegnano kogoś innego. Zanim sędzia dał sygnał do gry, po 15 latach swoją przygodę z Legią kończył Tadeusz Nowak, który odchodził do Boltonu. Nie było go już w składzie, na boisko wyszedł w ubraniu cywilnym, a fani obdarowali go odręcznie wykonanym plakatem. Była na nim karykatura zawodnika, dedykacja „Dziękujemy Ci Tadeusz!” i podpisy wszystkich piłkarzy zespołu.

Rywalem legionistów był tego dnia łódzki Widzew, z Bońkiem i niedawno grającym w Legii Dąbrowskim w składzie. 5 listopada oba zespoły wyszły na boisko w samo południe. 20 tys. widzów oczekiwało, że warszawiacy zaprezentują się lepiej niż niedawno w starciu z Odrą. O potyczce z opolanami pamiętali jednak także zawodnicy Strejlaua. Zamiast ruszyć do frontalnego ataku, grali bardzo ostrożnie, a ponieważ piłkarze Widzewa również nie chcieli atakować, pierwsza połowa była wyjątkowo senna.

Dziać się zaczęło dopiero po przerwie. Już 2. min po wznowieniu gry i świetnym wykonaniu rzutu rożnego przez Deynę strzałem głową bramkę zdobył Adam Topolski. Z chwilą uzyskania przez Legię prowadzenia widzewiacy przyspieszyli. Wojskowi też nie odpuszczali, gra zrobiła się ostra. Na murawie co chwila lądował któryś z piłkarzy z grymasem bólu na twarzy. Po jednym z fauli doszło do niecodziennej sytuacji na polu karnym Widzewa. Legia wykonywała rzut wolny z ok. 3 m od bramki Burzyńskiego. Między słupkami stanęli wszyscy zawodnicy z Łodzi. Mur okazał się nie do sforsowania. Widzewiacy jednak i tak stracili gola: pod koniec meczu Deyna znów zagrywał z rzutu rożnego. Tym razem jego podanie wykorzystał Smolarek, który pogrążył swój dawny zespół i ustalił wynik na 2:0.

Mecz

Sezon

Strzelcy

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa (1:3)

2017/2018

Broź, Moulin, Dwali (sam.)

Club Brugge – Legia Warszawa (1:0)

2015/2016

 

Amica Wronki – Legia Warszawa (0:2)

2005/2006

Burkhardt, Szałachowski

Legia Warszawa – Polonia Warszawa (4:1)

2004/2005

Smoliński, Saganowski II, Sokołowski

Legia Warszawa – Śląsk Wrocław (3:1)

1995/1996

Kucharski II, Michalski

Legia Warszawa – Ruch Chorzów (4:0)

1994/1995

Kacprzak, Podbrożny, Grzesiak, Pisz

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa (0:0)

1989/1990

 

Inter Mediolan – Legia Warszawa (1:0)

1986/1987

 

Górnik Zabrze – Legia Warszawa (1:0)

1983/1984

 

Legia Warszawa – Widzew Łódź (2:0)

1978/1979

Topolski, Smolarek

ŁKS – Legia Warszawa (2:3)

1967/1968

Suski (sam.), Brychczy II

AKS Chorzów – Legia Warszawa (1:0)

1950

 

Legia Warszawa – Cracovia (2:2)

1933

Nawrot II

Polecamy

Komentarze (5)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.