Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 8 kwietnia – Sześć goli w jednym spotkaniu

08.04.2021 06:00

(akt. 08.04.2021 08:32)

Ósmego kwietnia legioniści grali 12-krotnie. Tego dnia piłkarze stołecznego klubu wygrali sześć razy.

Ostatni raz Legia grała 8 kwietnia w sezonie 2014/15. Wówczas wygrała 2:0Podbeskidziem Bielsko-Biała po dwóch trafieniach Marka Saganowskiego. Dla "Sagana" było to wtedy ważne spotkanie. Były napastnik zdołał bowiem przełamać serię 719 minut bez strzelonego gola. Fotoreportaże z tego spotkania można obejrzeć tutaj. - Zagraliśmy dobry mecz, choć nie było łatwo. Staraliśmy się zaprezentować jak najlepiej i mogliśmy wypróbować kilka wariantów gry. Trener powiedział nam przed pierwszym gwizdkiem sędziego, że nie możemy zlekceważyć bielszczan, bo to nie przystoi profesjonalistompowiedział  Ondrej Duda, były gracz Legii. Parę miesięcy wcześniej, zespół prowadzony przez Henninga Berga, po walkowerze z Celtikiem Glasgow, z powodzeniem radził sobie w Lidze Europy i trafił do fazy pucharowej. A na koniec sezonu sięgnął po Puchar Polski.

Remis ze Stalą

Dwanaście lat temu "Wojskowi" zremisowali 1:1 na wyjeździe ze Stalą Sanok w 1/4 finału krajowego pucharu. Jedynego gola dla warszawiaków strzelił Piotr Rocki. Zdjęcia można pooglądać w tym miejscu. Ostatecznie to stołeczny klub awansował, dzięki wygranej 3:1 w pierwszym spotkaniu. W tamtych rozgrywkach Legia wywalczyła Superpuchar, po pokonaniu Wisły Kraków (2:1).

Górnik pokonany

Ósmego kwietnia 2004 roku Legia cieszyła się z trzech ligowych punktów. Stołeczny zespół, pod wodzą ówczesnego szkoleniowca, Dariusza Kubickiego, pokonał 3:0  Górnik Polkowice. Gole dla "Wojskowych" strzelili Saganowski, Piotr Włodarczyk i Łukasz Surma. Dwa ostatnie trafienia padły odpowiednio w 83. i 89. minucie. Kibice zaprezentowali efektowną oprawę. Fotoreportaż jest dostępny tutaj. - W obronie mieliśmy nadspodziewanie dużo pracy. Goście zagrali swobodnie, liczyli na jakąś zdobycz punktową. Wiedzieli, że jak przegrają z Legią, to nic się nie stanie. Wydawało się, że więcej akcji Górnika powinna być przerywane dalej od naszej bramki, a kończyły się one na linii obrony. Niemniej cieszy zwycięstwo, cieszą kolejne trzy punkty, cieszy mecz bez straty bramki. Oby tak dalej – powiedział Jacek Zieliński, który rozgrywał wówczas 393 spotkanie w barwach Legii.

Gol Mięciela

W sezonie 1999/2000 legioniści również triumfowali. Wygrali u siebie 1:0 z Wisłą Płock w lidze po golu Marcina Mięciela, tuż przed przerwą. Rywale występowali wtedy pod nazwą Petro Płock. Dla piłkarzy prowadzonych przez Franciszka Smudę było to 14. spotkanie z rzędu bez porażki. W tamtych rozgrywkach "Wojskowi" nie zdobyli jednak żadnego trofeum.

Porażka z Zagłębiem

Dokładnie 37 lat temu warszawiacy ulegli 1:2  Zagłębiu Sosnowiec w zmaganiach ligowych. W 51. minucie Legia objęła prowadzenie za sprawą Janusza Turowskiego, ale w ciągu ośmiu kolejnych minut przeciwnicy zdobyli dwie bramki. Dla Janusza Barana był to ostatni występ w barwach drużyny z Łazienkowskiej.

Bramka Deyny z rzutu wolnego

Ósmego kwietnia 1973 roku Legia przegrała 1:2 z Wisłą w Krakowie. Kazimierz Deyna strzelił gola z rzutu wolnego tylko na otarcie łez, bo przy stanie 0:2. Dwa dni później odbyło się spotkanie kierownictwa klubu i sekcji piłkarskiej, na którym poinformowano, że Lucjan Brychczy poprosił o zwolnienie z funkcji trenera. Od kolejnego sezonu (1973/1974) do Warszawy na stanowisko szkoleniowca wrócił Jaroslav Vejvoda, któremu 30 czerwca wygasł kontrakt z Duklą Praga.

Skuteczność

51 lat temu ówcześni mistrzowie Polski byli skuteczni w spotkaniu z GKS-em Katowice. Chociaż wygrali 2:0 po golach Roberta Gadochy i Władysława Stachurskiego, pomeczowa wypowiedź trenera Edmunda Zientary mówiła wszystko: - Z wyniku jestem zadowolony. Z gry trochę mniej, ale w ligowym meczu najważniejsze są punkty. Zdaję sobie sprawę, że publiczność oczekiwała na pewno więcej od naszych zawodników, niestety sytuacja psychiczna drużyny jest tego rodzaju, że myślała więcej o przyszłej środzie i Rotterdamie niż o dniu dzisiejszym („Kronika klubowa 1957–1970”, s. 897). Rywalizacja z GKS-em miała bowiem miejsce po pierwszym meczu z Feyenoordem Rotterdam w półfinale Pucharu Europy, a przed rewanżem w europejskich pucharach. To Holendrzy awansowali jednak do finału, w którym pokonali Celtic Glasgow.

Sześć trafień w jednym spotkaniu

Minęło 70 lat od rywalizacji z Arkonią Szczecin. Legioniści wygrali 4:2 po dwóch trafieniach Longina Janeczka i golach Władysława Soporka oraz Górskiego. Po tym zwycięstwie "Wojskowi" objęli prowadzenie w tabeli i utrzymywali je po kolejnych spotkaniach. Ostatecznie, w 1951 roku w lidze triumfowała Wisła Kraków, a Legia była trzecia.

--------------

Ósmego kwietnia warszawiacy 6-krotnie wygrali, 3-krotnie remisowali i 3-krotnie przegrali.

Mecz

Sezon

Strzelcy

Legia Warszawa – Podbeskidzie Bielsko-Biała (2:0)

1989/1990

Legia Warszawa – Zagłębie Sosnowiec (1:2)

Czy pamiętasz tych piłkarzy. Cz. 1.

1/15 Zagrał 14 razy w reprezentacji Polski, obrońca, ale w Legii spędził tylko pół roku, nie zagrał w oficjalnym meczu, a w sparingu dostał czerwoną kartkę chwilę po wejściu na boisko.