Holandia wyrzuca Brazylię z turnieju, awans Urugwaju

Jan Szurek

02.07.2010 23:16

(akt. 15.12.2018 22:39)

Reprezentacja Holandii ku zaskoczeniu wielu ekspertów pokonała w pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym Brazylię 2:1 (0:1). W 10. minucie świetne podanie z głębi pola wykorzystał Robinho. Losy meczu odwróciła samobójcza bramka Felipe Melo w 53. minucie spotkania. Wynik ustalił kwadrans później Sneijder. Niespotykany przebieg miało drugie dzisiejsze spotkanie. Ghana, ostatni afrykański zespół w ostatniej minucie pierwszej połowy spotkania była o kilkanaście centymetrów od awansu. W 120 minucie meczu Asamoah Gyan nie wykorzystał rzutu karnego, a w serii rzutów karnych lepszy okazał się Urugwaj.

Najpierw jednak w 45 minucie spotkania Ghanę na prowadzenie wyprowadził Muntari. Druga część gry rozpoczęła sieod ataków Urugwaju czego owocem była bramka Forlana w 55. minucie. Im bliżej końca spotkania tym sytuacja na boisku stawała się bardziej wyrównana. W dogrywce spotkania oba zespoły skupiły się bardziej na defensywie i ochronie własnej bramki, ale to co stało się w ostatniej minucie meczu przeszło najśmielsze oczekiwania.

Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę w stronę bramki skierował Stephen Appiah. Futbolówka nie wpadła jednak do bramki ponieważ na jej drodze stanął Luis Suarez, który obiema rękoma zatrzymał ją na linii bramkowej. Sędzia bez chwili zastanowienia pokazał mu czerwoną kartkę i wskazał na popularne wapno. Ghana nie wykorzystała swojej niepowtarzalnej szansy. Asamoah Gyan z jedenastu metrów trafił w poprzeczkę. O awansie do półfinału zadecydowała seria rzutów karnych, w której lepiej wypadli Urugwajczycy.

Holandia - Brazylia 2:1 (0:1)
Bramki: Felipe Melo (53', sam.), Wesley Sneijder (68') - Robinho (10')
Żółte kartki: John Heitinga, Gregory van der Wiel, Nigel de Jong, Andre Ooijer - Michel Bastos
Czerwona kartka: Felipe Melo (73')
Sędzia: Yuichi Nishimura (Japonia)
Widzów: 40 000

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Andre Ooijer, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong - Arjen Robben - Robin van Persie (85' Klaas-Jan Huntelaar)
Brazylia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Michel Bastos (62' Gilberto Melo) - Felipe Melo, Gilberto Silva, Dani Alves, Kaka - Robinho, Luis Fabiano (77' Nilmar)