Jacek Magiera: Nie można zabraniać ujawniania religijności

Marcin Szymczyk

Źródło: gosc.pl

28-04-2017 / 08:00

(akt. 07-12-2018 / 10:36)

Trener Legii Jacek Magiera w rozmowie z serwisem "Gosc.pl" opowiada o wartościach i swojej religijności. - Wierność kibica klubowi i barwom to coś, co wynosi się z domu, z pokolenia na pokolenie, tradycja, lokalny patriotyzm, świat pewnych wartości - mówi szkoleniowiec naszego zespołu.

Napisał pan pracę magisterską na Wydziale Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na temat „Historyczna i heraldyczna emblematyka na podstawie klubów piłkarskich”. Skąd zainteresowanie taką tematyką?


To jest pionierska praca. Miałem szczęście, że trafiłem na promotora, dr. hab. Marcelego Antoniewicza, heraldyka, który zapalił mnie do tej tematyki. Przeanalizowałem ponad 6 tys. znaków klubowych w Polsce. W wielu z nich zawarta jest historia klubu czy miasta, w którym mieści się klub. Niektóre znaki są bardzo przemyślane, ich symbolika odnosi się do konkretnych wartości, np. patriotycznych, jak herb Legii z barwami biało-czerwonymi i zieloną, odnosząca się do tradycji wojskowych. Odkrywanie tego jest fascynujące.


Kibice są bardzo przywiązani do klubu, jego barw. Ta wierność kibica to emocje czy coś głębszego?


- Myślę, że coś głębszego. To jest coś, co wynosi się z domu, z pokolenia na pokolenie, tradycja, lokalny patriotyzm, świat pewnych wartości.


Władze piłkarskie z FIFA próbowały zabronić ujawniania religijności przez piłkarzy na boisku, np. żegnania się czy wznoszenia rąk do nieba. To dobry pomysł?


- Nie da się tego zabronić i nie powinno. Wielu zawodników przed wyjściem z szatni na mecz klęka i modli się, poprzez rozmowę z Bogiem szuka skupienia, wyciszenia. Nigdy tego nie zabraniałem i nie mam zamiaru. Spotkałem na swojej drodze trenerów, którzy przed meczem odmawiali na głos modlitwę, niektóre drużyny mają swoich kapelanów służących zawodnikom duchowo. My też mamy zaprzyjaźnionych księży, którzy spotykają się z piłkarzami. W szatni Legii jest krzyż i nikomu nie przeszkadza. Jednak nie można przesadzić. Ja podchodzę do kwestii wiary bardzo indywidualnie, piłkarze pochodzą z różnych krajów, wyznają różne religie, są też niewierzący. Nikomu niczego nie narzucam, zawodnik ma możliwość wyboru. Gdy jesteśmy na zgrupowaniu, może iść do kościoła przed śniadaniem. Ja tak robię – wstaję o szóstej rano i idę na 6.30 na Mszę, po czym wracam na śniadanie.


Jest pan katolikiem?


- Tak, ale nie obnoszę się ze swoją wiarą, choć przeżywam ją w skupieniu. Całą rodziną staramy się przestrzegać zasad Dekalogu. Do kościoła chodzę nie tylko od święta. Szukam u Boga spokoju duchowego, inspiracji.


Pochodzi pan z Częstochowy, wychował się w cieniu Jasnej Góry. Czy to ma znaczenie w Pańskim życiu?


- To ma ogromne znaczenie. Nie ukrywam, że przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze podjąłem wszystkie najważniejsze decyzje życiowe. O małżeństwie, końcu kariery, objęciu Legii. Jestem częstym gościem na Jasnej Górze, gdy przyjeżdżam do Częstochowy, zawsze tam idę. Zazwyczaj na Mszę św. o siódmej rano, gdy jest najmniej pielgrzymów. Wtedy mogę w ciszy, skupieniu pomodlić się i pozbierać myśli. Wiem, że Matka Boża mną się opiekuje.


Zapis całej rozmowy z Jackiem Magierą można przeczytać w tym miejscu.

Komentarze (9)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~Kazik1916
  • 1 / 0
Hmmm... zasady dekalogu i modlitwa na Jasnej Górze przed obrazem nie idą w parze Panie Jacku(Pow. Prawa5. 8 i wiele innych fragmentów Biblii) ale to nie miejsce na tego typu rozmowy. Prawdą jest że świat jest coraz gorszy i jeszcze trochę, a za jawne mówienie:JEZUS CHRYSTUS JEST MOIM PANEM I ZBAWICIELEM mogę zostać wyśmiany i zbluzgany...(:
A FIFA zbyt wiele dostaje od arabskich szejków dlatego dąży do wyparcia z piłki symboli chrześcijańskich na ich polecenie... To może być swoisty test wiary dla wielu ludzi związanych z piłką. Oby zdany! Pozdrawiam
Marszałek Polski
  • 1 / 0
Fajna wypowiedź. Podkreślam - podoba mi się Twój spokój i rozwaga. Dlatego pozwól że zacytuję: "A FIFA zbyt wiele dostaje od arabskich szejków dlatego dąży do wyparcia z piłki symboli chrześcijańskich na ich polecenie".
Nie zgadzam się.
W piłkę gra cały świat. Każdy ma równe prawa. Kwestia tylko definiowania równości. Ja osobiście jestem za tym, żeby nie było czegoś takiego jak zakaz (w jakiejkolwiek formie) okazywania swojej religijności. Nawet jeśli ktoś to robi bardzo ekspansywnie, dając swoisty "szoł" - trudno, nawet jeśli to kogoś drażni - niech ma, niech mu będzie wolno.
Drugie podejście, to francuski republikanizm i RÓWNE wyrugowanie religii, a raczej jej zewnętrznych form, w tym obrzędowości z przestrzeni publicznej.

Szejkowie niczego FIFIe nie mogą kazać. Mogą próbować, ale to nic nie da. Umówmy się.
Natomiast w samej Europie jest tyle sposobów traktowania religii, co krajów.
Po pierwsze - szanujmy si. Po drugie - jakże ostatnio wyśmiewane - darzmy się TOLERANCJĄ.To jest fundamentalny element kultury wolnego społeczeństwa.
~Bebech
  • 0 / 0
Mam nadzieję, że Magierze będzie mu się dobrze wiodło w Legii, bo to świetny człowiek.
~!?!
  • 0 / 0
Panie Jacku, to co zbudowałeś formę na rundę finałową? Tak ją dopieszczasz od początku roku, chłopaki albo mają urlopy albo ciągają gumy więc teoretycznie ją kontrolujesz. A jeśli tak to już w najbliższym meczu ta forma eksploduje i Legia zmiecie ten śmieszny, milicyjny/ubecki klubik, który pół roku wcześniej mógł mieć każdy frajer lub oszust za jedną setną rocznej pensji Jędrzejczyka lub nawet bez kasy, a trenerkiem jest jakiś trzecioligowy hiszpan.

Pytam, bo przestałeś już bełkotać, że masz wszystko pod kontrolą, a zamiast gadać to roznieszesz zwisłę minimum 5:0 czyli miniamalnym stosunkiem jaki dzieli obecnie kluby.
~operacz
  • 0 / 2
Eksplodować to powinien obok ciebie jakiś ładunek wybuchowy. Jednego śmiecia mniej.
~goos
  • 0 / 1
lecz się
przestań pierdolić jak potłuczony!
~Szklana pogoda
  • 0 / 0
Podoba mi się, że nie ulega konformizmowi. Lubię Jacka Magierę
~L
  • 0 / 0
Panie Jacku .WIELKI SZACUNEK DLA PANA. Pozdrawiam. LEGIA MISTRZ!!!