Źródło: 90minut.pl, Legia.Net

25.01.2023 13:45

(akt. 25.01.2023 14:02)

Jakub Jędrasik, Filip Rejczyk i Jan Ziółkowski, którzy jesienią grali w III-ligowych rezerwach, a obecnie trenują z pierwszym zespołem, zostali zgłoszeni do rozgrywek PKO Ekstraklasy w barwach Legii Warszawa.

Jan Ziółkowski (stoper, rocznik 2005) – Za 17-latkiem, który latem zamienił Polonię na Legię, obiecująca jesień. Środkowy obrońca zaczął sezon – cały czas trenując z rezerwami – od rywalizacji w U-19. Dobre występy w juniorach starszych sprawiły, że zapracował na grę w drugiej drużynie, w połowie rundy wskoczył do składu "dwójki" i wykorzystał szansę, utrzymał miejsce w "jedenastce".

Czym przekonał do siebie "Wojskowych"? – Aspekt motoryczny i warunki fizyczne na pewno odegrały rolę, bo mam 194 cm wzrostu i jestem w miarę dynamiczny. Od dziecka chodziłem na sztuki walki, więc zwinność i inne sprawy też nie są mi obce. Sądzę, że to była część tego, co widziała Legia. Myślę, że znaczenie miały również moje cechy wolicjonalne na boisku, charakter, czyste umiejętności piłkarskie, które uważam, że mam na niezłym poziomie. Oczywiście, trzeba je non stop szlifować, bo do gry na najwyższym poziomie jeszcze długa droga – mówił nam Ziółkowski.

Nieźle radził sobie na styczniowym obozie "jedynki", choć błędy – jak faul i rzut karny w sparingu z Chemnitzer FC – się zdarzały.

• Runda jesienna w rezerwach: 9 meczów (8 w III lidze, 1 w PP), 1 asysta, 642 minuty
  • Runda jesienna w zespole U-19: 9 meczów, 2 wywalczone rzuty karne, 801 minut

Jan Ziółkowski

Jakub Jędrasik (skrzydłowy, rocznik 2005) – Od lipca 2021 roku jest związany z Legią, do której przeszedł z UKS-u SMS Łódź. Z początku występował w zespole do lat 17, a od startu ub.r. zaczął regularnie rywalizować w juniorach starszych. Miał udaną wiosnę w U-18 (12 meczów, 5 goli), co spowodowało, że w końcówce poprzedniego sezonu dostał szansę w rezerwach (7 spotkań, 1 bramka).

W minionej rundzie zagrał w "dwójce" łącznie 18 razy, strzelił 5 goli, z czego aż 4 w jednym spotkaniu (6:2 z Błonianką Błonie), miał też 3 asysty. To skrzydłowy z dużym potencjałem. Wyróżnia go uderzenie z dystansu, gra obiema nogami, drybling i szybkość. Do jego mankamentów należy praca w defensywie.

Wobec urazu Makany Baku otrzymywał więcej szans na grę na zgrupowaniu (jako wahadłowy). Asystował przy bramce Macieja Rosołka z Sabail FK, wykonywał rzuty rożne (po jednym z nich gola strzelił Patryk Sokołowski). – Jak wrażenia po początkowej pracy z pierwszym zespołem? Przyjemne, bardzo mi się tu podoba. Inny poziom, o wiele większa kultura gry niż w rezerwach. Fajnie, że w zespole jest sporo obcokrajowców, bo mogę też używać języka angielskiego, który muszę poprawićopowiadał "Jędras".

• Runda jesienna w rezerwach: 18 meczów (17 w III lidze, 1 w PP), 5 goli, 3 asysty, 1137 minut
  • Runda jesienna w zespole U-19: 2 mecze, 179 minut

Jakub Jędrasik

Filip Rejczyk (środkowy pomocnik, rocznik 2006) – W Legii od 2019 roku. Do stołecznego klubu trafił z AP Profi Zielonki, wcześniej reprezentował DAP Lider Trześć i Stal Mielec. Przez prawie cały poprzedni sezon grał w U-17, ale w końcówce (maj-czerwiec) dostał szansę w rezerwach, sięgając z nimi po mazowiecki Puchar Polski.

W ubiegłej rundzie zagrał 8 razy w III lidze, z czego 6-krotnie w wyjściowym składzie. Do tego wystąpił w 3 meczach Centralnej Ligi Juniorów U-19. Co więcej, jesienią był powoływany do kadry Polski U-17 (6 spotkań, 2 bramki, 1 asysta, 1 asysta drugiego stopnia), wcześniej przyplątał mu się też uraz.

W Turcji pokazał się z niezłej strony, grał bardzo dojrzale jak na swój wiek, bez kompleksów, choć błędów nie uniknął.

• Runda jesienna w rezerwach: 8 meczów, 378 minut
  • Runda jesienna w zespole U-19: 3 mecze, 182 minuty