Jan Szurek

Źródło:

27.06.2010 22:35

(akt. 15.12.2018 23:14)

Dzisiaj Anglia odniosła jedną z najwyższych porażek w historii występów w finałach Mistrzostw Świata. W meczu 1/8 finału mundialu w RPA uległa 1/4 drużynie Niemiec 1:4 (1:2). W drugim spotkaniu faworyzowana Argentyna z dużą łatwością pokonała Meksyk 3:1 (2:0). W obydwu tych spotkaniach nie popisali się sędziowie. W pierwszym nie uznano prawidłowo zdobytej bramki, a w drugim sędzia nie zauważył ewidentnego spalonego.

Już w 20. minucie spotkania bramkę dla naszych zachodnich sąsiadów zdobył Miroslav Klose, a gdy dwanaście minut później na 2:0 podwyższył Lukas Podolski wydawało się, że Anglicy są zupełnie rozbici. Jednak w 39. minucie meczu powinno być 2:2.

Najpierw dwie minuty wcześniej Matthew Upson zdobył bramkę kontaktową, a potem  Frank Lampard przepięknym uderzeniem z dystansu pokonał Manuel Neuera. Mimo wielkiej radości "wyspiarzy" sędzia  Jorge Larrionda z Urugwaju nie uznał gola. Jego zdaniem piłka nie przeszła linii bramkowej. Jednak nikt na stadionie nie miał wątpliwości, że to była jedna z największych pomyłek sędziowskich na tym mundialu. Do przerwy zespół niemiecki prowadził 2:1. Po przerwie Anglicy mimo kilku dogodnych prób nie zdołali strzelić ani jednej bramki, a ich rywale z niemiecką precyzją  realizowali taktykę i dołożyli jeszcze dwie bramki z kontry. Ich autorem był Thomas Mueller w 67. i 70. minucie meczu.

Niemcy - Anglia 4:1 (2:1)
Bramki: Miroslav Klose (20'), Lukas Podolski (32'), Thomas Mueller (67', 70') - Matthew Upson (37')
Żółte kartki: Arne Friedrich - Glen Johnson
Sędzia: Jorge Larrionda (Urugwaj)

Niemcy: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Arne Friedrich, Per Mertesacker, Jerome Boateng - Mesut Ozil (83' Stefan Kiessling), Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger - Lukas Podolski, Thomas Mueller (72' Piotr Trochowski), Miroslav Klose (72' Mario Gomez).

Anglia: David James - Glen Johnson (87' Shaun Wright-Philipps), Matthew Upson, John Terry, Ashley Cole - James Milner (64' Joe Cole), Steven Gerrard, Frank Lampard, Gareth Barry - Jermain Defoe (71' Emile Heskey), Wayne Rooney.

Argentyna - Meksyk 3:1 (2:0)
Bramki:Tevez (26'),Higuain (33'), Tevez (53') - Hernandez (73')
Sędzia: Roberto Rosetti (Włochy)

Argentyna: Sergio Romero - Nicolas Otamendi, Martin Demichelis, Nicolas Burdisso, Gabriel Heinze - Javier Mascherano, Maxi Rodriguez (86' Javier Pastore), Angel Di Maria (79' Jonas Gutierrez) - Lionel Messi, Carlos Tevez (69' Juan Sebastian Veron), Gonzalo Higuain

Meksyk: Oscar Perez - Efrain Juarez, Francisco Rodriguez, Rafael Marquez, Carlos Salcido - Ricardo Osorio, Gerardo Torrado, Andres Guardado (61' Guillermo Franco) - Adolfo Bautista (46' Pablo Barrera), Giovani Dos Santos, Javier Hernandez.

Na uwagę zasługuje również nowy image byłego prezesa PZPN Michała Listkiewicza, który był obecny w studiu TVP podczas meczu Argentyny z Meksykiem.