Kluby oczekują na ruch PZPN

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Puls Biznesu

15-04-2020 / 09:56

(akt. 03-05-2020 / 21:35)

Zawieszenie rozgrywek na czas pandemii koronawirusa oznacza zakręcenie kurka z pieniędzmi i cięcie kosztów. W Legii Warszawa wszyscy pracownicy przez ten trudny dla wszystkich okres otrzymają połowę dotychczasowych zarobków. Ale dla budżetu klubu najważniejsze są wynagrodzenia piłkarzy. Według raportu Deloitte z 2018 roku w przypadku Legii stanowiły one 90 procent kosztów.

Klub oczekuje na ruch PZPN, dawał temu znak publicznie prezes i właściciel klubu, Dariusz Mioduski. Na łamach "Pulsu Biznesu" szczegóły tłumaczy Jakub Laskowski - dyrektor ds. prawnych i administracji sportowej Legii Warszawa.

- Kluby i Ekstraklasa oczekują, że PZPN formalnie potwierdzi nadzwyczajne okoliczności na rynku piłkarskim w związku z ogłoszeniem stanu epidemii, dopuszczając możliwość czasowego ograniczenia wynagrodzeń piłkarzy do czasu ich powrotu do normalnego funkcjonowania. Uprawnienie do podjęcia takiej uchwały, po konsultacjach ze środowiskiem piłkarzy i klubów, wynika zresztą pośrednio z opublikowanych ostatnio rekomendacji FIFA, która podkreśla, że kryzys wywołany pandemią często prowadzi do sytuacji, w której kontrakty nie mogą być realizowane zgodnie z pierwotnymi założeniami i konieczne jest ich dostosowanie do nowych okoliczności. Choć w pierwszej kolejności kluby oraz piłkarze powinni podjąć próbę wypracowania kompromisowego rozwiązania, to w przypadku braku porozumienia klubowi przysługuje prawo do podjęcia jednostronnej decyzji o obniżce na podstawie prawa powszechnie obowiązującego. Na podstawie ustawy o sporcie to właśnie PZPN uprawniony jest do określania przepisów regulaminowych w piłce nożnej. Dotychczas związek ogłosił jedynie utworzenie pakietu pomocowego o łącznej kwocie ponad 116 mln zł. Problem w tym, że znacząca jego część dotyczy przyszłych sezonów, a nie natychmiastowego wsparcia, które dla większości klubów jest konieczne - powiedział prawnik Legii.

QUIZ Co wiesz o Lucjanie Brychczym

Komentarze (28)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Generał
 • 0 / 0
Człowiek który nie potrafi podjąć decyzji w tej sprawie, nie powinien być prezesem PZPN-u. To tylko pokazuje jakim zaściankiem jestesmy, gdzie partykularne interesy zawsze są na pierwszym miejscu. Bez zasady synekury nic tutaj się nie dzieje.
Cieszę się że wróci ekstraklasa bo :
1.Chce swietowac mistrzostwo Legii pełną para bo wywalczone w noramalny sposob I bez narzekan innych " oni maja mistrza siesprawiedliwie"
2.Mecze ligowe zrekompensowaly by emocje I brak euro 2020 bo akurat jest to na przelomie czerwca.
Moja propozycja jest taka: rozwiązać wszystkie kluby. Oprócz tych które przedą w miarę fajnie czyli Legia

przyznać Legii tytuły Mistrza Polski na kilka lat, a resztę klubów spuścić do Ligi niżej do momentu aż koronawirus nie ustanie.
~Wwa123
 • 0 / 1
Chodzi tylko i wyłącznie na zrzucenie odpowiedzialnosci na pzpn. Jak będą pozwy to kluby będą odsyłać prawników do pzpn, bo przecież związek nakazał. Mimo wszystko słabe jeśli chodzi o prezesów. Trzeba umieć podejmować trudne decyzję w trudnych czasach albo powierzyć funkcję prezesa komuś innemu.
Generał broni
 • 1 / 0
Czy gdzieś podano jakie Legia poniosła straty?
Może lepiej nie dołować się tak na raty, a raz a dobrze. Niech podsumują (i ogłoszą) jak nastanie normalność
Generał broni
 • 0 / 0
Pomyśałem, że może przydałoby się to wiedzieć podczas negocjacji z zawodnikami.
Generał
 • 2 / 3
Ja po Bońku niczego nie oczekuje. Robi wszystko żeby utrzymać się przy żłobie, żałosne!
Marszałek Polski
 • 0 / 2
Oj tam powie że "to nie jest w kompetencji pzpn, nic nie mogliśmy zrobić"
Generał broni
 • 0 / 0
"Choć w pierwszej kolejności kluby oraz piłkarze powinni podjąć próbę wypracowania kompromisowego rozwiązania"
Pisałem od początku zawieszenia ekstraklasy, że to stracony czas, teraz chcą ligę wznowić, czyli trzeba za chwilę zaczynać treningi... a czym dzisiejsza sytuacja różni się od tej która była miesiąc temu ?
Pułkownik
 • 0 / 0
Miesiąc temu nie było nakazu zasłaniania twarzy. Zawieszenie rozgrywek i tak nastąpiłoby, to była tylko kwestia pojawienia się ogniska zapalnego w którymś z klubów. Zgadnij, dlaczego?
Można było spokojnie dograć do 30 kolejki, przy zachowaniu środków ostrożności, nie ma info aby jakikolwiek piłkarz był zarażony... maseczki przed niczym cię nie obronią, żadna nie gwarantuje 100% ochrony. Można było
grać do „pierwszego zarażonego”
Generał
 • 0 / 0
Bieszczady, piłkarze mogli by grać w maskach PEGAZ i kombinezonach obrony chemicznej. Wtedy przy pustych trybunach byłoby fajowsko.
Czy stan klęski żywiołowej uprościłby rozmowy z piłkarzami? I czy byłby korzystny dla przedsiębiorców???
Marszałek Polski
 • 0 / 0
W rozmowach z piłkarzami nie miałoby to żadnego znaczenia, może poza psychologicznym
Generał broni
 • 0 / 1
A dlaczego nie miałoby znaczenia?
Państwo zakazało, to państwo rekompensuje (może zwalnia z jakichś obowiązkowych danin). Chyba ważne jest ustalenia poziomu strat.
Jeśli chodzi o piłkarzy, chyba nie mogliby wnosić spraw do sądu? A z tego co czytam, przedsiębiorcy też by skorzyrzystali, tylko nie wiem jak
Generał broni
 • 0 / 0
Sprawy z piłkarzami załatwia klub (pracodawca). Państwo dba, by nie upadł PRACODAWCA.
Marszałek Polski
 • 1 / 1
Tu i tam piszą że Leśny rozważa kandydować na prezia PZPN
Generał broni
 • 3 / 0
Leśne ludki już były w PZPN
Generał broni
 • 1 / 0
Mecze będą się rozgrywały do pierwszych zakażeń, więc od razu proponuje ustalić czytelny mechanizm postepowania w razie przerwania rozgrywek.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
W razie przerwania Legia Mistrz
to jest tragedia 90% z budżetu klubu na wypłaty dla piłkarzy nie dosc że ściągali marnych piłkarz to jeszcze przepłacali za nich a do tego wysokie kontrakty dla nich co w porównaniu z ich umiejętnościami to martnotractwo .Za to Panie Moduski odpowiada Pan i nie trzeba teraz płakac i wyciągać łap po kase
Chorąży
 • 1 / 0
Akurat powyższy post jest racjonalny - czemu związek (PZPN) ma wykladać pieniądze na prywatny biznes tak umiejętnie i oszczednie prowadzony przez DM?
Rudy to dusigrosz z ciężkim bulem DU będzie musiał coś wypłacić. Pobierać pitache to potrafi gorzej w drugą strone
Chorąży
 • 1 / 0
Cierzko to się czyta...
Nawet cienszko:-) Aż oczy bulą, bo przecież nie bolą, skoro z bulem;-)