Kontuzje zmorą Michała Efira

Marcin Szymczyk

Źródło: Warszawa.sport.pl

08-07-2012 / 14:40

(akt. 04-01-2019 / 13:17)

Michał Efir - lat 20. Czas spędzony na boisku w dorosłej drużynie Legii Warszawa - tylko 30 minut. Powód? Kontuzje. Efirowi zdrowie i szczęście w rozwoju kariery nie pomagają. - Chyba faktycznie mam pecha - mówi Warszawa.sport.pl piłkarz.

Ten pech rozpoczął się na długo przed Legią, jeszcze w klubie gdzie stawiał swoje pierwsze kroki - Wieniawie Lublin.  - W wieku 15 lat podczas treningu na hali kolega niefortunnie nadepnął mu na stopę. Trach. I złamana kość śródstopia. Ogromny pech - mówi wyraźnie zasmucony - Chyba za szybko chciał wrócić. Pojechał na finały Coca-Cola Cup do Zamościa i znowu odnowił mu się ten sam uraz - opowiada trener Wojciech Dąbała


Do Legii Efir trafił w 2008 roku, miał wtedy 16 lat. Nie musiał jak większość młodych zawodników, którzy trafiają do Warszawy przyjeżdżać na zbiorowe testy. Od dłuższego czasu obserwował go skaut Legii Marek Jóźwiak. - Grałem w reprezentacji Polski do lat 15. To właśnie po jednym z meczów kadry, chyba w Bydgoszczy, zostałem wypatrzony - mówi Efir.


Pierwszy raz więzadła krzyżowe zerwał w lutym 2011 roku podczas zimowych przygotowań. Efira na zgrupowanie w Hiszpanii z pierwszą drużyną zabrał wtedy Maciej Skorża. Maj 2012 roku, przedostatnia kolejka Młodej Ekstraklasy. Młoda Legia ma już zapewnione mistrzostwo. A Efir - znów poważną kontuzję. Znów zerwał więzadła krzyżowe. Uszkodził to samo kolano, dokładnie w tym samym miejscu - Chyba mam pecha, ale nie załamuję się. Wychodzę z założenia, że jeszcze nie nastał mój czas - tłumaczy swój przypadek zawodnik.


Umiejętności Efira, ze względu na kontuzje, nie przekładają się na jego pozycję w klubie. Bo to, że Efir potrafi strzelać gole i grać w piłkę nie ulega wątpliwości. Trener Młodej Legii porównuje go nawet do Roberta Lewandowskiego. - Potrafi zabrać się z piłką, ma drybling i, co najważniejsze dla snajpera, jest skuteczny - wymienia zalety piłkarza Dariusz Banasik. - Michał grał w Młodej Legii razem z Rafałem Wolskim, który teraz jest już w pierwszej w drużynie. Mogę powiedzieć, że Efir swego czasu prezentował się nawet lepiej od Wolskiego. Szkoda tylko, że zdrowie mu nie dopisuje, bo ma bardzo duże umiejętności. To może być drugi Robert Lewandowski - wyjawia trener w rozmowie z Warszawa.sport.pl

Komentarze (8)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~grzesiek włochy
  • 0 / 0
Nie ma się co oszukiwać. Przed 20 rokiem życia dwa razy zerwane więzadła krzyżowe raczej nie wróża mu wielkiej kariery :( A szkoda.
~student
  • 0 / 0
sztab medyczny jak zwykle się nie popisał...
u nas to trzeba mieć "końskie zdrowie"...
~newman
  • 0 / 0
Żaden pech, tylko po prostu organizm nie nadający się do obciążeń na poziomie "profesjonalnego" (he, he) piłkarza.
~Skipper
  • 0 / 0
Jak na razie Efir ma szybsze tempo dostawania kontuzji niż Grzelak z Szałąchem razem wzięci. Szkoda bo to uzdolniony chłopa ,ale kto wie byc może to kolejny gracz ,któremu zdrowie po prostu nie pozwoli pokazać pełni umiejętności.
Zgadza się. Te częste kontuzje nie wyglądają zbyt optymistycznie ...
Liczyłem, że w tym sezonie Efir będzie bardzo mocno walczył o pierwszy skład, ale niestety się przeliczyłem...
~Pit
  • 0 / 0
Ja liiczę, że po wyleczeniu tej kontuzji pech opuści wreszcie Michała i wreszcie pokaże swój potencjał, który moim zdaniem jest ogromny.
~whoever
  • 0 / 0
Nie nazwałbym tego pechem. W poważnych klubach jak obiecujący ( albo wybitny) młodzian jest nadmiernie "łamliwy" to do głosu dochodzą specjaliści od fizykoterapii i medycyny sportowej. Messi na początku swojej przygody z dorosłą piłką miał taki etap. W rezultacie zastosowania nadzwyczajnych rozwiązań, kuracja, indywidualna dieta, prywatny fizioterapeuta 24/7 włączając okresy urlopu. Wydaje mi się że to trwa do dzisiaj .Rezutlat tego podejścia? Trzykrotnie Leo wybrano najlepszym piłkarzem globu, zero kontuzji od kilku lat. Warto? A może lepiej olać i stosować dostiżenia medycyny sportowej rodem z LWP?