Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Piotr Gawroński

Maciej Ziółkowski, Piotr Gawroński

03.03.2021 20:30

(akt. 04.03.2021 03:13)

Legia Warszawa odpadła z Pucharu Polski. Stołeczna drużyna przegrała u siebie 1:2 z Piastem Gliwice w ćwierćfinale krajowego pucharu. Jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył Rafael Lopes. Zapraszamy do śledzenia naszych materiałów pomeczowych.
Puchar Polski 2020/2021 - 1/4 finału
1 2

(0:1)

Piast GliwicePiast Gliwice
03-03-2021 20:30 Warszawa
Jarosław Przybył
8'
10'
30'
46'
56'
60'
64'
66'
75'
78'
81'
90'
Legia WarszawaPiast Gliwice

• 1. Jakub Szmatuła

• 7. Tiago Alves

75'
  • 10. Kristopher Vida

• 11. Michał Żyro

75'
  • 15. Mateusz Winciersz

64'
  • 17. Patryk Lipski

64'

- Wypowiedź trenera Legii, Czesława Michniewicza

Bohater ostatniego meczu Kacper Kostorz pierwszy raz zagrał w podstawowym składzie Legii. Gospodarze zaczęli mecz ofensywnie, ale gaśli z każdą kolejną sekundą. Piast strzelił gola już w 8. minucie za sprawą Jakuba Świerczoka. Napastnik przejął piłkę po interwencji Mateusza Wieteski, minął zaskoczonego Artema Szabanowa i mocnym strzałem przy bliższym słupku pokonał Cezarego Misztę. Kolejna bramka najlepszego napastnika Piasta przy Łazienkowskiej. Z trafienia mocno cieszyła się garstka kibiców z Gliwic przy trybunie prasowej, kwitując gola słowami „co tu tak cicho?”.

Najczęściej faulowany był oczywiście Luquinhas, szybko żółtą kartkę ujrzał Michał Chrapek. Kolejna akcja należała do Legii. Bartosz Kapustka uderzył z podskoku nad bramką. W oczy rzucała się elektryczna gra Filipa Mladenovicia. Zamiast niego szczęścia w dośrodkowaniu spróbował Szabanow. Po centrze Ukraińca, nabiegający na piłkę Paweł Wszołek strzelił głową tuż obok bramki. W 22. minucie piłkę po rzucie rożnym zgarnął Andre Martins i uderzył nad poprzeczką. Piast bronił sprawnie, zawodnicy konsekwentnie wypełniali zadania defensywne. Najgroźniejszą akcję w pierwszej połowie miał Wieteska, który po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Mladenovicia trafił w słupek. W drużynie gości wyróżniał się Jakub Czerwiński, były legionista, lider obrony przyjezdnych. "Wojskowi" atakowali najwięcej skrzydłami, ale nie robiło to wrażenia na gościach. Piast wybijał piłkę i wyczuwał intencje legionistów. Nic dziwnego, że drużyna Waldemara Fornalika traci ostatnio mało bramek. W sytuacjach Legii brakowało konkretów i lidera, który wziąłby grę na siebie. Próbował Luquinhas, często nieskutecznie.

Druga połowa zaczęła się od zmiany. Czesław Michniewicz wprowadził na murawę Josipa Juranovicia za Artura Jędrzejczyka. Pierwsi po przerwie zaatakowali gospodarze. Niewidoczny Kostorz uderzył płasko, ale wprost w Frantiska Placha. Trener Legii szybko przeprowadził kolejne zmiany. Walerian Gwilia wszedł za Martinsa. Obraz meczu, mimo to, nie zmienił się. Legia atakowała i nie mogła znaleźć sposobu na dobrze broniących gości. W 57. minucie "Wojskowi” grali już na dwóch napastników. Debiutujący Nazarij Rusyn zmienił Wszołka, a Rafael Lopes wszedł za Kostorza. Roszady przyniosły doskonały skutek. Mladenović popisał się dryblingiem i minął Arkadiusza Pyrkę, po czym dośrodkował wprost na głowę niepilnowanego Lopesa. Powróciły nadzieje legionistów. Kolejna akcja gospodarzy to strzał Gwilii z pola karnego, po rykoszecie piłka wyszła za linię boczną. Piast miał coraz większe kłopoty, a jednak wyszedł ponownie na prowadzenie. Za lekkie podanie Szabanowa w środkowej strefie do Wieteski wykorzystał wprowadzony Tiago Alves. Portugalczyk przebiegł z piłką całą połowę, wyszedł sam na sam, minął Misztę i wpakował piłkę do pustej bramki. Jeszcze jedną szansę miał Kapustka, po szybkiej akcji z Gwilią, ale uderzył wprost w bramkarza. Pod sam koniec meczu Ernest Muci nieczysto trafił w piłkę, ta dotarła do ustawionego przy bramce Gwilii, który oddał niecelny strzał.

Ostatecznie, Legia przegrała 1:2 z Piastem w ćwierćfinale Pucharu Polski i odpadła z rozgrywek. Stołeczny klub nie wygrał z klubem z Gliwic w ostatnich sześciu meczach (ostatni raz w połowie grudnia 2018 roku).

Autor: Piotr Gawroński