Legia przedstawia argumenty w sprawie rezerw i zaległego meczu w III lidze

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia Warszawa

09.06.2020 18:45

(akt. 09.06.2020 18:57)

Legia Warszawa wciąż walczy o rozegranie zaległego meczu z Sokołem Ostróda, aby w sportowej rywalizacji rozstrzygnąć awans do II ligi. Przedstawiła swoje argumenty, pytania i odpowiedzi.

1. DLACZEGO MECZ LEGIA II WARSZAWA vs. SOKÓŁ OSTRÓDA NIE ZOSTAŁ ROZEGRANY W PIERWOTNYM TERMINIE I ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA KWIECIEŃ 2020 ROKU?

Mecz 17. kolejki III ligi grupa 1 Sokół Ostróda vs. Legia II Warszawa został pierwotnie zaplanowany na 16.11.2019r. W związku z powołaniami 4 piłkarzy Legii II Warszawa do kadr narodowych, Legia wystąpiła o przełożenie terminu meczu na inny termin, do czego zgodnie z § 20 uchwały nr IX/140 z dn. 3 i 7 lipca 2008 r. Zarządu PZPN była uprawniona.

Zgodnie z § 13 ust. 1 Regulaminu Rozgrywek III ligi grupy 1 Warmińsko – Mazurski Związek Piłki Nożnej zobowiązany był do wyznaczenia nowego terminu rozegrania meczu w „najbliższym możliwym terminie”. Legia zaproponowała więc w systemie PZPN Extranet rozegranie meczu w pierwszych możliwych terminach po zakończeniu zgrupowania Reprezentacji Polski U-19, czyli 27 albo 30 listopada 2019 r. Terminy te zostały przez zespół z Ostródy oraz W-MZPN odrzucone w związku z domniemanym remontem płyty boiska głównego na stadionie Sokoła. Legia w nieformalnych rozmowach z klubem z Ostródy proponowała również zmianę gospodarzy meczu i meczu rewanżowego, tak aby mecz rozegrać jeszcze w listopadzie 2019 roku, co zostało jednoznacznie odrzucone przez OKS Sokół.

W-MZPN, zgodnie z sugestią zespołu z Ostródy, wyznaczył termin rozegrania Meczu na dzień 1 kwietnia 2020 r., czyli aż 137 dni po pierwotnej dacie meczu i 126 dni po pierwszym możliwym terminie rozegrania Meczu (tj. 27 listopada 2019 r.). Czy był to „najbliższy możliwy termin”? Pozostawiamy to Państwu do oceny. Dodajmy, że termin 1 kwietnia był terminem powołań do reprezentacji (przyp. red.)

2. CZY UCHWAŁA NR 2/3/Z/2020 WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ O ZAKOŃCZENIU ROZGRYWEK NARUSZYŁA PRZEPISY PZPN?

Tak i nie ulega to żadnym wątpliwościom. Decyzję Zarządu W-MZPN należy uznać za przedwczesną, niesprawiedliwą, sprzeczną z ideą fair-play i podstawowymi zasadami organizacji i przebiegu zawodów o mistrzostwo III ligi grupy 1, a także w sposób oczywisty i rażący naruszającą obowiązujące przepisy PZPN.

• Po pierwsze, zgodnie z art. 4 Uchwały nr III/42 z dnia 12 marca 2020 r. Zarządu PZPN w sytuacji, gdy przed terminem ostatniej kolejki pierwotnego terminarza rozgrywek III ligi grupa 1 (tj. dniem 14 czerwca 2020 r.) powstanie możliwość rozegrania jakichkolwiek zaległych meczów w ramach tych rozgrywek, W-MZPN miał obowiązek ustalić terminy ich rozegrania. Jedynym zaległym meczem na dzień podjęcia uchwały przez Zarząd W-MZPN był mecz Sokół Ostróda – Legia II Warszawa. Już na dzień podjęcia uchwały przez Zarząd W-MZPN w dniu 18 maja 2020 r. rozegranie Meczu teoretycznie było możliwe. Wszelkie wątpliwości zostały ostatecznie rozwiane Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r., które w sposób bezdyskusyjny dopuściło do rozegrania Meczu począwszy od 30 maja 2020 r.  Warto także przypomnieć, że Śląski Związek Piłki Nożnej (decyzja z 14 maja 2020 r.) oraz Mazowiecki Związek Piłki Nożnej (decyzja z 26 maja 2020 r.) podjęły decyzje o wznowieniu rozgrywek i rozegraniu zaległych/barażowych meczów niższych klas rozgrywkowych przed dniem 30 czerwca 2020 r. Zarząd W-MZPN nie zastosował się do zasad wyrażonych w cyt. Uchwale nr III/42 Zarządu PZPN, przedwcześnie i w sposób nieuprawniony kończąc rozgrywki III ligi grupy 1, naruszając postanowienia uchwały.

• Po drugie, Uchwała W-MZPN o zakończeniu rozgrywek i uznaniu meczu za nieodbyty narusza prymat rywalizacji sportowej nad związkowymi decyzjami organizacyjnymi (zobowiązanie do rozegrania meczu w najbliższym możliwym terminie nad arbitralną decyzją o uznaniu meczu za nieodbyty), tj. § 7 ust. 1 uchwały nr IX/140 z dn. 3 i 7 lipca 2008 r. Zarządu PZPN w związku z § 6 ust. 9 tejże uchwały. 

• Po trzecie, Uchwała W-MZPN o zakończeniu rozgrywek i uznaniu meczu za nieodbyty narusza fundamentalną zasadę przebiegu rozgrywek piłkarskich, tj. ich rozgrywanie systemem „każdy z każdym” (§ 16 ust. 1 Uchwały PZPN nr IX/140 oraz § 11 ust. 1 Regulaminu III ligi grupa 1). W związku z tym, że Legia II Warszawa oraz Sokół Ostróda nie rozegrały pomiędzy sobą ani jednego meczu w trakcie rozgrywek III ligi grupy 1, Zarząd W-MZPN nie miał uprawnienia do uznania rozgrywek za zakończone. 

• Po czwarte, Uchwała W-MZPN wzbudza poważne wątpliwości w zakresie naruszenia przepisów prawa i regulacji wewnątrzzwiązkowych, w tym zasad bezstronności i konfliktu interesów przez członków Zarządu W-MZPN. Legia wystąpiła w dniu 18 maja 2020 r. o udostępnienie protokołu z posiedzenia Zarządu W-MZPN podczas którego zapadła decyzja o zakończeniu rozgrywek i uznaniu meczu za nieodbyty. W-MZPN w dniu 20 maja 2020 r. odmówił Legii udostępnienia takiego protokołu, naruszając bezspornie nasze prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy.

• Po piąte, Uchwała W-MZPN w sposób rażący narusza szereg zobowiązań wynikających ze statutu PZPN, w tym zobowiązania W-MZPN i jego działaczy do przestrzegania zasad lojalności, uczciwości i sportowej postawy jako realizacji idei fair-play oraz istoty współzawodnictwa sportowego w piłce nożnej.

Legia jest zobowiązana do zwalniania piłkarzy na zgrupowania i mecze reprezentacji, co wynika z § 20 uchwały nr IX/140 z dn. 3 i 7 lipca 2008 r. Zarządu PZPN. Legia II Warszawa jest drużyną, w której obok kilku doświadczonych piłkarzy, występuje kilkunastu młodzieżowych reprezentantów Polski z roczników 2000 - 2003, a zespół ten z gigantyczną przewagą prowadzi w rankingu Pro Junior System dla swoich rozgrywek (40.021 punktów przy 19.445 punktach drugiego w klasyfikacji zespołu). Za każdym razem, gdy nasz wychowanek występuje z orzełkiem na piersi, uznajemy to za zaszczyt i powód do dumy. Decyzja W-MZPN jest najbardziej krzywdząca dla rozwoju właśnie tych najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy występujących obecnie w Legii II Warszawa, wchodzących dopiero do rywalizacji seniorskiej. Legia II Warszawa jest drużyną, w której - obok kilku doświadczonych piłkarzy - występuje kilkunastu młodzieżowych reprezentantów Polski z roczników 2000 - 2003, a zespół ten z gigantyczną przewagą prowadzi w rankingu Pro Junior System dla swoich rozgrywek (40.021 punktów przy 19.445 punktach drugiego w klasyfikacji zespołu).

3. JAKIE DZIAŁANIA PODJĘŁA DOTYCHCZAS LEGIA?

W dniu 20 maja 2020 r. złożyliśmy do Komisji Rozgrywek W-MZPN protest od decyzji o zakończeniu rozgrywek o mistrzostwo III ligi grupa 1 w sezonie 2019/2020 i uznaniu meczu 17. Kolejki III ligi grupa 1 pomiędzy OKS Sokół Ostróda a Legią II Warszawa za nieodbyty. W dniu 1 czerwca 2020 r. złożyliśmy wniosek do Komisji ds. Nagłych PZPN o uchylenie uchwały Zarządu W-MZPN z dnia 18 maja 2020 r. o zakończeniu rozgrywek III ligi grupy 1 sezonu 2019/20 i o uznaniu meczu za nieodbyty oraz wyznaczenie nowego terminu meczu. Zarówno protest, jak i wniosek, pozostają do dzisiaj bez jakiejkolwiek odpowiedzi

4. CZEGO OCZEKUJE LEGIA?

Chcemy jedynie sprawiedliwej i zgodnej zarówno z treścią, jak i duchem przepisów PZPN, decyzji o rozegraniu zaległego meczu. Nie prosimy o nic więcej, w tym o decyzję przy „zielonym stoliku” o przyznaniu nam awansu. Chcemy, aby wygrał sport, chcemy grać w piłkę, chcemy awans wywalczyć na boisku lub zejść z boiska pokonani. 

5. CZY KOMISJA DS. NAGŁYCH PZPN MOŻE UCHYLIĆ UCHWAŁĘ WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ O ZAKOŃCZENIU ROZGRYWEK?

Kompetencja Komisji ds. Nagłych PZPN do uchylenia Uchwały W-MZPN o zakończeniu rozgrywek wynika z obowiązujących przepisów PZPN i jest bezsporna. Zgodnie z art. 4 Uchwały nr III/42, Zarząd PZPN upoważnił Komisję ds. Nagłych PZPN do podjęcia decyzji we wszelkich pilnych sprawach z zakresu oficjalnych rozgrywek piłkarskich w Polsce, wynikających z aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 i zagrożeniem epidemiologicznym na terytorium Polski.  Wierzymy, że Komisja ds. Nagłych PZPN, której członkiem obok Prezesa PZPN, któremu zagadnienia szkolenia i rozwoju młodych polskich piłkarzy są szczególnie bliskie, jest również Wiceprezes Zarządu PZPN ds. szkoleniowych, nie zaakceptuje i nie usankcjonuje tak rażącego i popełnionego z pełną premedytacją naruszenia przez Zarząd W-MZPN obowiązujących przepisów piłkarskich, w tym wiążących zasad etycznych i prymatu rozstrzygnięć sportowych na boisku nad decyzjami przy „zielonym stoliku” w sytuacji, gdy rozegranie meczu jest nie tylko rozwiązaniem sprawiedliwym i zgodnym z istotą rywalizacji sportowej, ale również zgodnym z obowiązującym prawem i regulacjami związkowymi. 

6. KIEDY SPODZIEWAĆ SIĘ DECYZJI KOMISJI DS. NAGŁYCH PZPN? 

Liczymy, że Komisja ds. Nagłych PZPN podejmie decyzję najpóźniej do końca bieżącego tygodnia.

#UKARANIZAKADRĘ

Co wiesz o rezerwach Legii?

Kamil Orlik
1/10 Ilu graczy, którzy w tym sezonie wystąpili w trzeciej lidze, ma w CV grę w seniorskich kadrach swoich krajów?

Polecamy

Komentarze (37)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.