Maciej Rosołek Igor Strzałek Dominik Hładun Kacper Tobiasz

Legia szósta w Pro Junior System, szansa na więcej pieniędzy

25.05.2023 12:00

(akt. 25.05.2023 00:39)

Sezon 2022/23 zbliża się do końca, do rozegrania została tylko jedna kolejka. Oprócz walki w PKO Ekstraklasie, trwa też rywalizacja w Pro Junior System. Punkty w tym rankingu przyznawane są za występy zawodników z rocznika 2002 i młodszych. Legia jest aktualnie na 6. miejscu we wspomnianym zestawieniu, aczkolwiek ma realne szanse, by zająć ostatecznie 4., czy 5. pozycję, co oznaczałoby większą nagrodę finansową nawet o 750 tys. zł.

GŁÓWNE ZASADY PRO JUNIOR SYSTEM

1. Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów, aby rozegrane przez niego minuty zostały uwzględnione w punktacji końcowej;
  2. Kluby zdegradowane na podstawie decyzji podjętej przez Komisję Dyscyplinarną lub ze względu na niespełnienie wymagań licencyjnych lub które wycofały się z rozgrywek tracą uprawnienie do uczestnictwa w programie i nie są uwzględniane w klasyfikacji;
  3. W klasyfikacji nie są uwzględniane minuty rozegrane przez zawodnika w meczach barażowych;
  4. W klasyfikacji są uwzględniane minuty rozegrane przez zawodnika w oficjalnych meczach reprezentacji A w ramach:
    • Eliminacji mistrzostw Europy oraz mistrzostw Europy,
    • Eliminacji mistrzostw świata oraz mistrzostw świata;
  5. W klasyfikacji są uwzględniane minuty rozegrane przez zawodnika w oficjalnych meczach reprezentacji U-21 w ramach eliminacji mistrzostw Europy U-21 oraz mistrzostw Europy U-21;
  6. W klasyfikacji są uwzględniane minuty rozegrane przez zawodnika w oficjalnych meczach reprezentacji młodzieżowych w ramach:
    • Młodzieżowych mistrzostw Europy U-17, U-19,
    • Młodzieżowych mistrzostw świata U-17 oraz U-20.
  7. W sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi lub IV ligi, to klub jest uwzględniany wyłącznie w klasyfikacji końcowej dla najwyższej klasy rozgrywkowej w której uczestniczyła drużyna klubu.

KTO I JAK PUNKTUJE?

Punktują młodzieżowcy, wychowankowie. Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz piłkarz młodszy. W rozgrywkach 2022/2023 jest to gracz urodzony w 2002 roku i młodszy.

Wychowanek to młodzieżowiec zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12. rok życia) i 21. rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 21. rok życia).

Wymagane kryterium wiekowe sprawia, że do rankingu, jeśli chodzi o Legię, liczą się jedynie punkty Kacpra Tobiasza (rocznik 2002). Do PJS nie kwalifikują się zatem m.in. Maik Nawrocki i Maciej Rosołek (2001), mimo że mają status młodzieżowców. Z kolei "oczka", które wywalczył Igor Strzałek (422; rocznik 2004), nie są na razie brane pod uwagę. Do tego, by "Strzała" został uwzględniony w klasyfikacji, brakuje mu 59 minut w PKO Ekstraklasie.

Punkty za rozegrane minuty w regulaminowym czasie w oficjalnych meczach klubowych, plus reprezentacji A, U-21 i na turnieju mistrzowskim (kadry młodzieżowe) są przyznawane zgodnie z poniższymi zasadami:

1) x1 – Każda rozegrana minuta w regulaminowym czasie przez młodzieżowca w oficjalnym meczu ekstraklasy lub w oficjalnym meczu reprezentacji U-21 i reprezentacji młodzieżowej

2) x2 – Każda rozegrana minuta w regulaminowym czasie przez wychowanka w oficjalnym meczu Ekstraklasy lub w oficjalnym meczu reprezentacji U-21 i reprezentacji młodzieżowej

3) x3 – Każda rozegrana minuta w regulaminowym czasie przez młodzieżowca w oficjalnym meczu reprezentacji A

4) x4 – Każda rozegrana minuta w regulaminowym czasie przez wychowanka w oficjalnym meczu reprezentacji A.

NAGRODY FINANSOWE

Kluby PKO Ekstraklasy, które zajmą miejsca 1-7 w klasyfikacji końcowej PJS, otrzymają nagrody w wysokości:

SZANSA NA AWANS I WIĘCEJ PIENIĘDZY

Legia uzbierała 4680 punktów, wszystkie dzięki Tobiaszowi, jest na 6. pozycji w Pro Junior System i jeśli na niej zostanie, to otrzyma 500 tys. zł (brutto). Stołeczna drużyna ma jednak realne szanse, by prześcignąć Cracovię (5. miejsce), czy Pogoń Szczecin (4. miejsce) i zarobić więcej pieniędzy, które mogłyby pokryć m.in. część nowego kontraktu Josue, gdyż – jak wiadomo – w obecnej sytuacji finansowej liczy się każda złotówka. Zajęcie 5. lokaty gwarantuje 750 tys. zł (brutto), 4. pozycja zapewnia 1,25 mln zł (brutto).

Wygląda na to, że jeśli "Tobi" zmierzy się ze Śląskiem Wrocław w pełnym wymiarze czasowym, a Strzałek zostanie uwzględniony w klasyfikacji, do czego potrzeba mu 59 minut, to Legia zajmie przynajmniej 4. miejsce. Powinno się tak stać, nawet jeżeli Jakub Myszor, Michał Rakoczy (obaj Cracovia), Mateusz Łęgowski i Marcel Wędrychowski (obaj Pogoń Szczecin) zagraliby w ostatniej kolejce po 90 minut. Jeśli jednak do bramki "Portowców" wskoczy jeszcze Bartosz Klebaniuk, to wtedy – utrzymując, że Łęgowski i Wędrychowski zagrają z Radomiakiem Radom od 1. do 90. minuty – Legia nie prześcignie klubu ze Szczecina. Chyba że np. Tobiasz zagra w sobotę cały mecz, a Strzałek przynajmniej ok. 80 minut.

Jeśli np. Tobiasz i Strzałek zagrają ze Śląskiem po 90 minut, to Legia mogłaby mieć też szansę na 3. pozycję i zgarnięcie 1,75 mln zł (brutto), ale musiałaby np. liczyć na to, że 2 z 3 młodzieżowców Piasta Gliwice (Gabriel Kirejczyk, Ariel Mosór, Arkadiusz Pyrka) nie wystąpi w ostatniej kolejce. Nie jest to nierealne, gdyż Kirejczyk wypadł z gry do końca sezonu (uraz kostki), a Mosór przedwcześnie skończył poniedziałkowy mecz z Wartą Poznań, schodząc z boiska z kontuzją.

Oficjalna klasyfikacja PJS, zamieszczona na laczynaspilka.pl, w tym momencie nie uwzględnia dwóch meczów reprezentacji Polski U-21 z czerwca 2022 roku (eliminacje mistrzostw Europy), czyli m.in. 180 punktów Mosóra (te "oczka" są wkalkulowane w powyższe wyliczenia). Należy się spodziewać, że zostanie to uzupełnione, gdyż w regulaminie zawarto następujący punkt:

"Minuty rozgrywane przez młodzieżowców i wychowanków w ramach rozgrywek reprezentacyjnych rozgrywanych w przerwie letniej pomiędzy sezonami ligowymi są wliczane do punktacji końcowej następnego sezonu. Punkty za grę naliczane są zawodnikowi tylko w momencie, gdy zarówno w dniu rozgrywania meczów, jak również w nowym sezonie będzie zarejestrowany w tym samym klubie uczestniczącym w programie.

Przykład: klub, który zarejestrował młodzieżowca lub wychowanka przed mistrzostwami Europy w 2016 roku, otrzyma punkty za rozegrane przez niego minuty na turnieju mistrzowskim reprezentacji A w czerwcu 2016 roku w punktacji za sezon 2016/2017, tylko w przypadku, gdy zawodnik będzie zarejestrowany w klubie w sezonie 2016/2017 i rozegra przynajmniej 270 minut oraz zagra w minimum 5 meczach sezonu 2016/2017.

Przykład: klub, który zarejestrował jako nowego zawodnika młodzieżowca lub wychowanka w lipcu 2016 roku, nie otrzyma punktów za rozegrane przez niego minuty na turnieju mistrzowskim reprezentacji A z czerwca 2016 roku w punktacji za sezon 2016/2017."