Legia Training Center czyli nowoczesny, nowy dom Legii

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Polsat Sport

16-03-2020 / 15:00

(akt. 16-03-2020 / 15:08)

Książenice są około 25 minut drogi od centrum Warszawy, w gminie Grodzisk Mazowiecki. Tam buduje się nowy dom Legii Warszawa – czyli najnowocześniejszy w tej części Europy ośrodek szkoleniowo - treningowy. - Budowa jak na razie trwa około roku, jej koniec planowany jest na czerwiec, wtedy oczekujemy tutaj pierwszego zespołu Legii Warszawa. Na razie pandemia koronawirusa nie wpływa na budowę, ale liczymy się z tym, że mogą powstać jakieś utrudnienia - mówi w rozmowie z "Polsatem Sport" członek zarządu Legii, Tomasz Zahorski.

fot. Jacek Prondzynski / legia.com

- Ośrodek w Książenicach to największy, prywatny, tego typu, projekt w historii Polski jeśli chodzi o budowanie infrastruktury ze środków prywatnych. Wchodzi w to 10 procent funduszy państwowych i 90 procent środków, które "wiszą" na klubie. Oczywiście, bez środków państwowych nie byłoby możliwe skończenie tego wszystkiego. Bez wsparcia rządu nigdy nie byłaby możliwa budowa ośrodka. Prace nad projektem są zaawansowane. Nasz wykonawca zachowuje się wzorowo i kontynuuje budowę mimo panującej pandemii. Wiadomo, dzisiaj firma ma swoje procedury dotyczące zdrowia pracowników. Na pewno wpływa to na szybkość pracy. Być może przyjdzie moment na wstrzymanie czynności. Na razie tak się jednak nie stało, wszystko postępuje. Mam nadzieję, że uda się to spiąć w terminie - komentuje postęp prac prezes i właściciel klubu, Dariusz Mioduski.

Ośrodek jest w już w dużej części gotowy. - Wybudowany jest już wjazd do Legia Training Center, który w przyszłości będzie dedykowany dla pierwszego zespołu. Boiska też w większości są gotowe, z wyjątkiem bramkarskiego, treningowego, niepełnowymiarowego – planujemy takie, ale na razie w tym miejscu jest ściernisko. Oprócz tego jest jednak osiem pełnowymiarowych boisk - opowiada Tomasz Zahorski.

- Do ośrodka będzie prowadzić ulica legionistów, nazwa została wybrana w plebiscycie zorganizowanym dla kibiców. Wzięło w nim udział ponad 10 tys. osób, więc zaangażowanie było naprawdę duże. Po drugiej stronie tej ulicy mamy budynek będący głównym elementem tego 15-hektarowego terenu. Budynek ma powierzchnię 9 tys. metrów kwadratowych, dwie kondygnacje. Po wejściu do środka mamy hol i recepcję. Stąd będzie można przedostać się w każde miejsce w budynku. Prawie gotową mamy już dużą kuchnie, w której będzie pracowało 12 osób – kucharze i personel pomocniczy. Kelnerzy będą serwowali ponad 200 posiłków dziennie. Śniadania, obiady i kolacje dla piłkarzy mieszkających w bursie, ale też dla zawodników pierwszej drużyny. Znaczny metraż zajmować będzie siłownia, prawie 400 metrów z kompleksowo wyposażonym wnętrzem, umożliwiającym jednoczesny trening kilku grup. Siłownia ma widok na boisko, co jest istotnym elementem dla graczy wracających po kontuzjach, by dochodząc do pełnej sprawności widzieli cel, do którego dążą. Ale największym pomieszczeniem jest wielofunkcyjna hala o wymiarach 19 na 36 metrów i wysokości 5,5 metra. Przestrzeń na której będzie można trenować szereg sportów, będzie m.in. certyfikowany parkiet do koszykówki. Obok nie zabraknie wellness i spa. Już teraz mamy w środku basen do rehabilitacji, jacuzzi czy balię z zimną wodą. Wszystko robimy po konsultacjach z działem medycznym i komórką badawczo – rozwojową Legia Lab. To będzie nowoczesny ośrodek, ale z poszanowaniem naszej ponad 100-letniej historii. Na tych fundamentach będziemy chcieli budować przyszłość, nie tylko legijnego, ale polskiego futbolu - kreśli wizję Zahorski.  

- Jestem dumny z tego, że powstaje akademia. To wizja, która miałem od samego początku, przejmując Legię. Pięć lat temu rozpoczęliśmy pierwsze prace, a ostatnie trzy lata to intensywna realizacja projektu. Uważam, że to transformacyjny projekt dla Legii na przyszłość. To nie jest tak, że projekt budowy idzie oddzielnie od projektu ludzkiego. Mamy stworzone „know how”, bazy trenerów, systemu i metodologii szkolenia. Czuwają nad tym Jacek Zieliński oraz Richard Grootscholten. Jeszcze wcześniej był przy tym Radosław Mozyrko. Od jakiegoś czasu jest wyselekcjonowana grupa trenerów. W ostatniach latach wypracowaliśmy kadrę ludzką, która jest kluczowa. Mocno pracujemy z trenerami. Prowadzimy szkolenia wewnętrzne, pracujemy nad modelem gry i sposobem szkolenia. Trenerzy od najmłodszych roczników aż do rezerw, znajdują się w tym projekcie. Jest to ściśle powiązane z tym, co robimy w „jedynce”. To, że zaczyna się pojawiać coraz więcej młodych zawodników w pierwszym zespole, nie jest przypadkiem. To pewnego rodzaju konsekwencja filozofii, którą mamy od paru lat - dodaje Mioduski.

Komentarze (38)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Podpułkownik
 • 0 / 0
Wygląda i zapowiada się świetnie.
Wreszcie będzie polski Ajax. A nie wiecie czy może planują poszerzyć skauting młodzieżowy na sąsiednie kraje no. Ukraina, Węgry, Słowacja,litwa
Podpułkownik
 • 1 / 0
Przyjmowanie młodzieży z sąsiednich krajów to może być strzał w dziesiątkę.
Generał
 • 2 / 0
Ten ośrodek, to wielki krok do przodu. Bez dwóch zdań to kluczowy projekt dla rozwoju Legii. Za parę lat, przyniesie możliwość skupiania w Legii wielu piłkarskich talentów nie tylko z Polski.
~Nick
 • 0 / 0
Jakiej wielkości będzie basen. Ma ktoś info. Będzie on dostępny komercyjnie wieczorami?
Basen i kaczka za darmo
Brawo, brawo! :)
Pułkownik
 • 0 / 0
Tylko kiedy będzie można bezpiecznie korzystać z tego pięknego ośrodka.
Predzej czy pozniej skorzystamy! :)
I z tego należy być dumnym, ja jestem bardzo dumny. Oddalenie od stolicy i lokalizacja sprzyjają skupieniu na pracy, lepsze powietrze sprzyja zdrowemu treningowi. Serce roście!!! W Szczecinie blisko Śródmieścia powstaje podobny choć nieco mniejszy ośrodek, z bazą zamiejscową w Kolbaskowie oby tak dalej polska piłko.
Wszystko pięknie tylko teraz trzeba powoli pomyśleć o odpowiednim sztabie trenerskim do grup młodzieżowych bo wiemy jaka jest Polska myśl szkoleniowa. Odpowiedni scauting młodzieży itd. To musi wszystko grać aby dawało rezultat. Jedno jest pewne mamy top trenera bramkarzy. Nie mogę się doczekać rezultatów.
Generał broni
 • 0 / 0
Prezes właśnie o tym powiedział, że ma juz wyselekcjonowaną grupę trenerów.
~xaxa12
 • 0 / 0
po to zatrudnili speca z Holandii by to koordynował.
Super
Początki zawsze są trudne, ale mam nadzieję ,że to będzie początek czegoś wielkiego dla Klubu ale też dla polskiej piłki.
Poprostu piękny.
A tak w ogóle to przydałaby sie aktualizacja z praca budowy. Może Redakcja by coś ten tego jakimś dronem, hm?
Nie mogę doczekać się już inauguracji. Ale to początek drogi. Teraz trzeba będzie szkolić, szkolić i jeszcze raz szkolić.
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Dokładnie.
Skoro bez tego ośrodka dawalismy radę wypuścić takich piłkarzy jak Szymański, Majecki, Karbownik (to tylko ostatnio). To z takim ośrodkiem może być tylko lepiej.
Może być łatwiej ale koszty utrzymania też będą rosły najgorszy będzie start a potem jeśli zacznie się produkcja i sprzedaż to powinno być dobrze
Sponsor poszukiwany...
Generał
 • 0 / 0
Ten ośrodek sam się utrzyma a może inaczej, infrastruktura tego ośrodka i wyposażenie medyczno-rehabilitacyjne.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Ośrodek godny największego i najlepszego klubu w kraju.
Legia Mistrz!
Ta droga idą również inni bo to jedyna droga ale wiadomo my na nsjwieksza skale
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Ci "inni" to raczej nieliczni.
Kapral
 • 3 / 1
25 minut od Centrum Warszawy - a to dobre :))) Chyba Formułą 1 o 3 w nocy
Starszy kapral
 • 2 / 0
wg google maps spod PKiN do ośrodka 27 min.
Starszy kapral
 • 0 / 0
ale wiadomo cała trasa na zielono;)
Nasze Centrum jest na Ł3!
~Ikip
 • 0 / 0
Zobaczymy
Jakie będą finalnie koszty? Fajnie, ze powstaje coś takiego, natomiast taki Kajrat Ałmaty wybudował ośrodek treningowy za 70mln euro nie wspominając o PSG które wybudowało ośrodek za uwaga: 500 MLN EURO!
jak będziemy mieli bogatych właścicieli to też takie kwoty z własnej kieszeni będziemy sypać na rozwój akademii
Generał brygady
 • 0 / 0
Jeden ma w garażu Audi a inny Ferrari i jachty...
~Hossman
 • 0 / 0
a inny Syrenkę i Trabanta
Marszałek Polski
 • 1 / 1
Syrenka i trabant to teraz więcej warta niż to audi.
70 milionów za pięć boisk i budynek? Nooo, maja rozmach
https://www.youtube.com/watch?v=4BcUuNGJaPA
Natomiast od PSG różni nas to, że tamci postawili sobie treningowy stadion i pełnowymiarową halę. Mają więcej boisk, więc i więcej zapłacili za teren. Różnica to po prostu efekt skali, a nie jakies kosmosy i super lasery na miejsu.
https://www.youtube.com/watch?v=RX0UpyS7fcA
Na obecną chwilę Legia nie potrzebuje większego i droższego ośrodka.