Legia w naziemnej telewizji

Marcin Szymczyk

Źródło: Puls Biznesu

07-12-2018 / 10:15

(akt. 04-01-2019 / 13:40)

Od piątku materiały wideo stołecznego klubu będzie można oglądać na platformie hybrydowej telewizji naziemnej, dostępnej dla widzów, którzy odbierają ósmy multipleks telewizji cyfrowej i mają telewizory podłączone do internetu. - To pionierskie rozwiązanie w naszym kraju - kanał warszawskiego klubu jest pierwszym, który pojawia się na platformie hybrydowej multipleksu. Jest to dobry kierunek, ponieważ trendy na świecie wskazują, że tradycyjna telewizja i internet coraz bardziej się przenikają, a wielu widzów oczekuje dostępu do dodatkowych treści na ekranie telewizora - mówi Andrzej Kozłowski, prezes Emitela, który jest operatorem multipleksu ósmego.

Na razie na legijnym portalu hybrydowym mają pojawiać się materiały podobne do dostępnych na klubowym kanale Youtube'a, czyli m.in. kulisy meczowe i aktualności. Przedstawiciele Legii zapowiadają jednak, że w przyszłości będą też m.in. transmisje ze sparingów. - Nasi kibice oczekują, że będziemy im dostarczać ekskluzywne materiały, pokazujące klub od kuchni. Współpraca z Emitelem pozwoli nam zwiększyć zasięg oddziaływania i wykorzystać potencjał, który tkwi w telewizji hybrydowej. Nowa platforma docelowo umożliwi także rozwój działalności e-commerce oraz zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań dla sponsorów - mówi Dariusz Mioduski, prezes Legii.

Komentarze (15)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~google
 • 0 / 0
hello that submit so interesting
google https://google.com/
Podporucznik
 • 1 / 0
Były pytania gdzie to można zobaczyć.

To może najpierw kilka zdań wyjaśnienia:

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet.

Informacja o dostępności serwisu HbbTV wysyłana jest do telewizora drogą satelitarną, kablową lub naziemną (tutaj mowa o MUX 8 w naziemnej telewizji cyfrowej) – analogicznie jak ma to miejsce w przypadku dosyłu teletextu.

Główna różnica polega na tym, że dodatkowe multimedialne treści dosyłane są do odbiornika HbbTV za pośrednictwem Internetu – dlatego też mówimy o tym „Telewizja Hybrydowa”.
Filmy, reportaże, dokumenty mamy do wyboru pilotem na ekranie, a otrzymujemy je do obejrzenia poprzez internet z serwera.

Reasumując, aby ten serwis zobaczyć nasz TV musi mieć funkcję ''HbbTV"
i musi być podłączony do internetu.

Od wczoraj serwis 'Legia Warszawa' jest już widoczny na MUX 8 (na razie plansza kontrolna i nazwa)
Aby go zobaczyć trzeba raz jeszcze wyszukać kanały ... no i poczekać aż coś będzie do obejrzenia :)
Generał
 • 0 / 0
JJW15
Dzięki że tak przystępnie opisałeś czym jest ta nowa oferta. Mnie ciekawi czy może ona przybliżyć Legię a może całą ligę, do nowych form transmisji sportowych w streemingu na urządzenia mobilne?
Na razie powstają nowe projekty o których niżej pisałem, czyli zainteresowanie Facebooka, Netfixa czy innych globalnych operatorów sportem, ale z tego co rozumiem na razie nie mają jeszcze zdefiniowanego produktu, czyli jak podzielić ten rynek z tradycyjnymi nadawcami (TV) i jak go "opakować" treściami reklamowymi.
Czy ten projekt Legii i Emitela może być stadium pośrednim w drodze do streemingu, czy jest całkowicie innym projektem?
~L
 • 0 / 0
Mam już Legia Warszawa Tv na którymś tam kanale, jest czarna plansza kontrolna zgadza się. Rozumiem że nic nie jest nadawane jeszcze tak? A jak będzie to i tak nie będę odbierał, jeżeli nie połączę tv poprzez wifi z moim routerem np. Tak to leci czy jak? Ja jestem człowiek starej daty sorry, proszę o wyrozumiałość.
Podporucznik
 • 0 / 0
Boras44, streaming na urządzenia mobilne już jest w NC+GO, bo oni mają jak na razie prawa telewizyjne i stworzyli do tego platformę.
Mecze można oglądać nie tylko na TV z dekoderem ale i na tabletach, telefonie itp.
Inni nadawcy musieli by się dogadać na jakąś sublicencję czy do spółki wykupić prawa,
ale produkt Ekstraklasy musiałby być atrakcyjny dla innych odbiorców.
A tu bywa różnie i jak na razie tylko Eurosport zdecydował się pokazywać naszą ligę w Europie.

Ten projekt z Emitelem to zupełnie co innego - chodzi raczej o stworzenie dodatkowego kanału dystrybucji materiałów promocyjnych czy informacyjnych o Legii ale tylko takich, które nie podpadają pod prawa TV.

Ma być to taki klubowy kanał telewizyjny dostępny za pośrednictwem naziemnej TV cyfrowej, w technologii HbbTV.

~ L, jeszcze nie widziałem żadnych dostępnych materiałów, tylko plansza ale tak jak pisałem wcześniej, aby cokolwiek obejrzeć trzeba TV podłączyć do internetu, bo poprzez internet z serwera nadawcy będziesz mógł otrzymać do obejrzenia wybrane materiały.
Generał
 • 0 / 0
JJW15
Dzięki za wyjaśnienie. Może się nieprecyzyjnie wyraziłem, ale chodziło mi o to że te największe koncerny (Facebook czy Netflix) mają już zdolności techniczne i finansowe oraz odbiorców żeby wejść w piłkę, tylko na razie nie potrafią sprecyzować produktu, to znaczy tak sformatować przekaz i w taki sposób opakować go w reklamę żeby stał się produktem komercyjnym i jednocześnie podzielić go z tradycyjnymi nadawcami.
Ale oni walczą na rynku globalnym, a nas interesuje lokalny.
Więc zastanawiam sie czy obecna współpraca Legii nie jest pewnym etapem przygotowawczym (próbnym) do stworzenia kontentu do streemingu. Internet jest naturalnym kierunkiem rozszerzania przekazu i nie ma odwrotu od tego.
Ciekawe czy w obecnej umowie licencyjnej przewidziany jest pakiet dla streemingu? Mysle że nie bo prezes C+ twierdził że piracki streeming w Polsce zabiera sporą część widowni płatnym kanałom. A więc najpierw trzeba by było uporać się z piractwem w sieci.
Jednym słowem, ciekawe zagadnienie i kierunek rozwoju.
Generał
 • 0 / 0
Jak z kanału powtórkowego z YT zrobią jako taki kanał z programami o Legii to przyklasnę. O historii, o tym co teraz, jakies wywiady i z czasem retransmisje z meczów. A np mecze pucharowe mogłyby być live. Plus relacje z niektórych sparingów. To jest zaczyn pod kanał tv. Wiadomo do tego reklamy i może też jakieś audiotele czy klejnot tv. zeby była kas.a Ale np z wieczora fajne programy o Legii, retransmisje itp. to byłby strzał w 10.
Generał
 • 0 / 1
To bardzo ciekawy, nie dlatego że przyniesie nam natychmiastowe korzyści, ale dlatego że internet coraz śmielej spogląda na sport.
Załączę cytat z pewnej analizy.

"Facebook – ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników. Netflix – 125 milionów i Amazon Prime – 100 milionów subskrybentów na świecie. Wszystkie trzy wymienia się w walce o kupno najważniejszych praw sportowych. W streamingu emocji sportowych widzą ogromne szanse na swój jeszcze większy rozwój biznesowy. I jeszcze większe zyski. Czy zasiądą wkrótce do stołu w grze o prawa do czołowych rozgrywek piłkarskich – Liga Mistrzów, Premier League i LaLiga?
Sezon trwa 10 miesięcy – od sierpnia do czerwca. 38 odcinków na żywo w każdy długi weekend (od piątku do poniedziałku). Genialny motor sprzedaży usług i produktów nowym klientom. Tak właściciele praw do czołowych piłkarskich lig Europy, wabią nowych players na rynku. I wabić muszą, bo bańka praw telewizyjnych w futbolu jest już bardzo bliska pęknięcia. Tradycyjni, płatni operatorzy trzęsący rynkiem od lat, powoli dochodzą do sufitu w biznesowej logice i liczbie abonentów."

Oczywiście największa walka rozegra się o te najbardziej łakome kąski, ale Nasza liga też może w tym coś ugrać a Legia być może najwięcej.
To dlatego jestem zadowolony że właścicielem jest Mioduski, bo on widzi więcej i myśli szybciej niż ci co chcą "budować potęgi" na sprzedaży szalików.
~L
 • 0 / 0
Retransmisje tam zrobić nawet po tygodniu, wtedy to będzie miało sens.
~L
 • 0 / 0
Podłączam się pod pytanie. Po ludzku gdzie to można zobaczyć i co z tym internetem? Coś chyba czuję że z tą dostępnością powszechną będzie jednak nie tak.
~ciekawy
 • 0 / 0
a tak po ludzku to gdzie to można zobaczyć ?
emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/mux8
Po ludzku to po prostu chyba wyszukujesz od nowa programy i tyle. Jak nie znajdzie musisz inną antenę kupić. Ja tak to rozumiem, chociaż nie wiem, o co chodzi z tym połączeniem do internetu. Redakcja mogłaby być tak uprzejma i podawać konkretne, szczegółowe informacje, a nie jakieś ogólnikowe reklamy.
Sierżant
 • 0 / 1
Kurvva. Ledwo 11 godzina i już mnie suszy. Zdumiewające. Jak się pozbyć tego cholerstwa?
pić na okrągło aż do odcinki
Generał broni
 • 1 / 0
Nie przerywać wprowadzania "elementu bajkowego do szarej rzeczywistości" - Janek Himilsbah. Pamiętaj, że dżentelmena cechuuje ciągłość