Legia lepsza od Dynama!

18.01.2021 14:10

(akt. 20.01.2021 22:04)

Legia Warszawa zwyciężyła 2:0 z Dynamem Kijów w drugim sparingu na zgrupowaniu w Dubaju. Dwie bramki dla "Wojskowych" zdobył Tomas Pekhart. Zapraszamy do śledzenia naszych materiałów po spotkaniu z klubem z Kijowa.
Sparingi zimowe 2020/2021 - Sparingi
2 0

(2:0)

Dynamo KijówDynamo Kijów
18-01-2021 14:00 Dubaj
29'
33'
46'
46'
64'
65'
79'
Legia WarszawaDynamo Kijów
  • 71. Denys Bojko

46'
  • 94. Tomasz Kedziora

46'
  • 13. Artem Szabanow

46'
  • 25. Illa Zabarny

• 16. Witalij Mykołenko

46'
  • 5. Serhij Sydorczuk

46'
  • 19. Denys Harmasz

46'
  • 29. Witalij Bujalski

46'
  • 7. Benjamin Verbic

46'
  • 15. Wiktor Cyhankow

46'
  • 41. Artem Biesiedin

46'

• 1. Heorhij Buszczan

46'
  • 8. Wołodymyr Szepelew

46'
  • 14. Carlos de Pena

46'
  • 17. Bohdan Ledniew

• 18. Ołeksandr Andrijewski

46'
  • 20. Ołeksandr Karawajew

46'
  • 22. Gerson Rodrigues

46'
  • 23. Sidcley

46'
  • 27. Clayton

• 34. Oleksandr Syrota

46'
  • 35. Rusłan Neszczeret

• 89. Władysław Supriaha

46'
  • 99. Mikkel Duelund

46'
  • 51. Valentyn Morgun

Zapis relacji tekstowej na żywo

- Wypowiedź trenera Czesława Michniewicza

- Wypowiedź Pawła Wszołka

- Fotoreportaż

- Skrót meczu

Na starcie z wicemistrzem Ukrainy trener Czesław Michniewicz desygnował skład zbliżony do optymalnego. Nieobecnego Josipa Juranovicia na prawej obronie od początku zastąpił Paweł Wszołek. Na ławce rezerwowych usiadł Artur Jędrzejczyk, a opaskę kapitańską założył Artur Boruc. Dynamo wyszło na mecz w większości podstawowym składem, oraz między innymi z Tomaszem Kędziorą. Legia rozpoczęła spotkanie o wiele lepiej. „Wojskowi” dyktowali tempo i narzucali wysoki pressing. Z ławki trenerskiej od pierwszych minut słychać było głośne „press!”. Pierwszą sytuację miał Igor Lewczuk, który po dośrodkowaniu z rzutu wolnego uderzył głową obok bramki. Legia była w posiadaniu, a mecz w większości przebiegał na połowie drużyny z Ukrainy. Dynamo tylko się broniło. W 10. minucie strzał zza pola karnego oddał Andre Martins, czujny był Denys Bojko i sparował piłkę za linię boczną. Jak zawsze aktywny z przodu był Filip Mladenović.

Będący na początku przygotowań lider ukraińskiej ekstraklasy obudził się dopiero po kwadransie. Serhij Sydorczuk podał ze środka w pole karne do Witalija Mykołenki, który uderzył na wślizgu nad bramką. Chwilę po tej akcji Dynamo znowu miało dobrą okazję. Piłkę pod polem karnym stracił Lewczuk, Benjamin Verbić wyszedł sam na sam z Borucem, ale przestrzelił. Dobrze grali środkowi pomocnicy, z Bartoszem Kapustką na czele. Pomocnik Legii sporo dryblował i pokazywał się do gry. Na prawej stronie Kacper Skibicki momentami nie dogadywał się z Wszołkiem, ale z czasem wyglądało to coraz lepiej. W 24. minucie piłka po kombinacyjnej akcji Dynama wylądowała w siatce Boruca, ale na spalonym był Witalij Bujalski. Tomas Pekhart szukał swojego miejsca na boisku i był niewidoczny, lecz do czasu. Martins dośrodkował z rzutu rożnego, czeski napastnik nabiegł na piłkę i mocnym strzałem głową nie dał szans bramkarzowi. Legia dawno nie trafiła ze stałego fragmentu, w tej sytuacji było widać, że piłkarze intensywnie pracują również nad tym aspektem gry. Nie minęło pięć minut i Legia prowadziła już dwoma golami.

Dalekie podanie od Kapustki otrzymał Skibicki. Młodzieżowiec podał do Waleriana Gwilii, ten obsłużył podaniem włączającego się do akcji Wszołka, który następnie dośrodkował na głowę Pekharta. Napastnik przy próbie strzału głową został sfaulowany przez Kędziorę. Sędzia podyktował rzut karny, którego pewnie na gola zamienił sam poszkodowany. Legia grała pewnie w obronie, prócz jednego błędu Lewczuka z początku meczu. W 40. minucie Gwilia dostrzegł niepilnowanego Pekharta w polu karnym i posłał dobre, górne podanie, którego Czech nie zdołał przyjąć. Dynamo grało słabo, lecz pod koniec pierwszej połowy ponownie wpakowali piłkę do siatki i ponownie był spalony. Verbić zszedł do środka pola karnego, oddał strzał w słupek, który dobił wbiegający Wiktor Cyhałkow. Na pozycji spalonej w tej sytuacji był Denys Harmasz, który zasłaniał piłkę Borucowi przy początkowym strzale Słoweńca. Legia przed przerwą zdążyła stworzyć jeszcze groźną akcję. Mladenović posłał dokładne dośrodkowanie w pole karne do Gwilii, Gruzin jednak fatalnie przestrzelił z bliskiej odległości.

Na drugą połowę nie wyszli Martins, Pekhart, Lewczuk i Boruc, zastąpili ich Bartosz Slisz, Kacper Kostorz, Jędrzejczyk i Radosław Cierzniak. Szkoleniowiec Dynama Mircea Lucescu wymienił aż 10 zawodników i mecz się wyrównał. Pierwszy sygnał do ataku dał Kapustka, jego strzał po rykoszecie poszybował nad bramką. Ukraińcy mieli kilka okazji po rzutach wolnych, lecz w taki sposób nie zagrażali Legii. Gra w większości przeniosła się do środka pola. Dynamo grało lepiej niż w pierwszej połowie, ale Legia skutecznie wychodziła spod pressingu. W 60. minucie „Wojskowi” chcieli sprytnie rozegrać rzut wolny, lecz na spalonym był Wszołek. Tempo meczu spadło. Przez wiele minut żadna z drużyn nie stworzyła sobie dogodnej sytuacji do strzelenia gola.

Trzydzieści minut przed końcem meczu Mateusz Cholewiak zastąpił Skibickiego. Tuż po tej zmianie Dynamo miało doskonałą okazję na gola, ale nad bramką z pola karnego uderzył Carlos de Pena. W międzyczasie Kostorz opuścił murawę po 30 minutach gry, zastąpił go Rafael Lopes. W 80. minucie jeden z zawodników Dynama próbował wymusić rzut karny, co uśmiechem skwitował Cierzniak. Wprowadzony Cholewiak rozruszał grę Legii. Pod koniec meczu właśnie on dostał piłkę od Slisza, minął przeciwnika i z ostrego kąta trafił w poprzeczkę.

„Wojskowi” zagrali dobrą pierwszą połowę, wyróżnić z przodu trzeba m.in. aktywnych Wszołka, Kapustkę, Luquinhasa i skutecznego Pekharta. Nieźle w drugich 45 minutach zagrał Slisz. W defensywie cały dobry mecz rozegrał Mateusz Wieteska. Po drużynie z Kijowa było widać, że są na początku przygotowań do kolejnej rundy. Ostatni sparing w Zjednoczonych Emiratach Arabskich "Wojskowi" rozegrają w czwartek, 21 stycznia o godzinie 14:00. Ich rywalem będzie FK Krasnodar.

Autor: Piotr Gawroński