Legia wchodzi na nowy rynek. Wkrótce Fan Tokeny dla kibiców

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: sport.tvp.pl, TVP Sport, Legia Warszawa

22-02-2021 / 12:10

(akt. 22-02-2021 / 12:46)

Legia Warszawa szuka nowych opcji dochodów. Ma w tym pomóc zaangażowanie się w kryptowaluty i platformę socios.com.

 W 120 sekund żetony FC Barcelony zostały sprzedane za blisko 800 tysięcy dolarów. W pięć minut tokeny Trabzonsporu wygenerowały kwotę 675 tysięcy dolarów. Współpracę z platformą Socios rozpoczęły także Juventus Turyn, Atletico Madryt, PSG czy organizacja UFC. Teraz do tego grona dołączyła Legia Warszawa - informuje sport.tvp.pl. Platforma Socios wygenerowała w 2020 roku 30 milionów dolarów przychodów. Ta kwota została podzielona pomiędzy operatora, jego partnerów oraz kluby. Organizacje sportowe są w tym modelu podmiotami korzystającymi z franczyzy technologii. O co chodzi? Zaangażowanie kibiców jest monetyzowane. Za każdy token należy zapłacić. W przypadku Atletico, żeton kosztował początkowo dwa euro. Jego posiadanie ma dawać możliwość uzyskania zniżek choćby w klubowych sklepach. Do tego dochodzi szansa udziału w loteriach i zdobycia nagród: piłek z autografami piłkarzy, spotkania zawodników, uczestniczenia w meczu z perspektywy boiska...

Na kurs klubowych tokenów wpływają przede wszystkim wyniki, ale i pojedyncze gole oraz wydarzenia mające miejsce dookoła klubów. Dobre rezultaty naturalnie napędzają wartość. Więcej tokenów to większa moc w trakcie głosowania, ale są ograniczenia w maksymalnej sile głosu. Idealny świat platformy Socios zakłada myśl, że kibice głosują na projekt koszulki na przyszły sezon czy wybór składu na mecz kontrolny. Legia będzie pierwszym klubem w Polsce, który zdecyduje się na taką formę zarabiania pieniędzy.

- Jesteśmy bardzo dumni, że do grupy naszych Partnerów dołącza kolejna globalna marka Socios.com. Zależy nam, żeby rozwijać się w obszarze nowoczesnych rozwiązań i technologii, które pozwalają naszym kibicom aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu o klubu, a nawet brać udział w niektórych procesach decyzyjnych. Wierzymy, że potencjał jednej z najbardziej popularnych marek sportowych w tej części Europy, jaką jest Legia Warszawa, umożliwi platformie Socios.com zaangażowanie wielu kibiców nie tylko na terenie Polski, ale także na arenie międzynarodowej – mówi Paweł Kokosza, Dyrektor Komercyjny Legii Warszawa.

- Z wielką przyjemnością przedstawiamy Legię Warszawa jako naszego pierwszego polskiego partnera. Już niedługo kibice Legii z całego świata dostaną nową możliwość zbliżenia się do ukochanego klubu poprzez wpływ na decyzje w ankietach, dostęp do ofert VIP, ekskluzywne promocje, dedykowane czaty i wiele więcej możliwości dostępnych na platformie Socios.com. Jesteśmy przekonani, że Fan Tokeny $LEG będą wielkim hitem wśród kibiców Legii i staną się wpływowym narzędziem dla klubu – mówi Alexandre Dreyfus, CEO oraz założyciel Chiliz i Socios.com.

Komentarze (80)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Starszy sierżant
 • 0 / 4
A tak na marginesie, ciekawy jestem czy i ile zakupią największe tuby tego zacnego forum, manekiny, alaryki i inne ledargi. Tego pewnie nigdy się nie dowiem. A szkoda :-)
Leczuk - piszesz czasem coś o piłce nożnej, czy zajmujesz się jedynie przysrywaniem innym?
Podporucznik
 • 5 / 3
Nie bądźcie jeleniami.
Podporucznik
 • 6 / 0
Chłopaki, proszę Państwa! Odwołuję prawie (co robi różnicę) wszystko, co powiedziałem wcześniej (niżej)! Tokeny socios.com są sparowane z kryptowalutą chiliz i nie można ich ani kupić, ani sprzedać za inną walutę, a już zupełnie nie za waluty realne jak dolar czy złotówka. Po zapoznaniu się ze strukturą projektu przychodzi mi pokornie odszczekać mój poprzedni entuzjazm. Całe przedsięwzięcie zasadza się na wykorzystaniu popularności klubów sportowych dla powodzenia kopalni chilizów, czyli przeniesienia tej popularności na instytucję zupełnie innego rodzaju. Osobiście bez wysiłku jestem sobie w stanie wyobrazić analogiczny projekt nieangażujący kryptowalut, w którym właściciel dzieliłby się zyskami z klubami, zatrzymując tylko dolę za zarządzanie platformą i sensowny zysk własny. Tak jak to się dzieje z setkami usług w outsourcingu. I tak to sobie wyobrażałem, kiedy przeczytałem zajawkę. Obligatoryjne włączenie chilizów zmienia diametralnie charakter projektu (i przy okazji mój osobisty stosunek do niego). To zwykłe cwaniactwo żerujące na entuzjazmie kibiców, a nastawione na zysk własny. Oczywiście w oficjalnym przekazie jest to interes obustronnie korzystny. Zapomina się jednak, a raczej świadomie przemilcza ewentualność, że cały rynek kryptowalut kiedyś j****e w diabły. Entuzjaści krzyczą, że to krakanie zazdrośników i nieudaczników, lecz wielu ekonomistów twierdzi, że to nieuchronne. Niezależnie od racji w tym sporze, generalnie załamanie kryptowalut będzie oznaczało, że kluby piłkarskie (i inne, bo takie też mają wejść do projektu) zostaną z kupką bezwartościowego badziewia w ręku, a inwestorzy utopią realne pieniądze. Niech żaden zwolennik kryptowalut nie protestuje, że historia ekonomii zna także załamania walut realnych. Jednak nawet po nich pozostawały one środkiem płatniczym. Kryptowaluty pozostaną śmierdzącą kupą. Są oczywiście liczni zwolennicy przeciwnych poglądów, ja jednak pozostanę przy swoim zdystansowaniu (to delikatnie ujmując) wobec wszystkich derywatów, opcji, kryptowalut i wszelkich instrumentów ekonomicznych, które nie istnieją w rzeczywistości, a stanowią jedynie odbicie procesów realnych. Nie można ich zdelegalizować, tak jak nie można zapobiec temu, że niektórzy lubią sobie wstrzykiwać jad węży albo wycinać ostrym narzędziem wzorki na skórze (nie wymyślam, tylko przytaczam fakty). Ale co sądzę o kondycji umysłowej i psychicznej takich egzemplarzy, to moja sprawa.
Generał brygady
 • 1 / 10
ale co to kogo obchodzi, Legia nie ponosi żadnego ryzyka
rpolanski - obchodzi kazdego ze zrowym umyslem :)
Pułkownik
 • 1 / 0
Do zakupu będzie 5mln tokenów. Ciekawe po ile będzie za token. Podejrzewam, że 2eur tak jak w przypadku innych klubów.
to jest tylko cena początkowa chyba, potem jak rośnie popyt to i cena rośnie
myślę, że 1 dniu sprzedaży cena się na 5-6 euro ustabilizuje
Pułkownik
 • 1 / 0
Na początek fto powinno skoczyć do góry. Jak będzie później to tego nie wie nikt
Token klubu kupujesz nie za euro tylko za chiliz. Ja kupiłem czylizy na socios po kursie 1 euro = 25,473 CHZ. Ale jak już wejdą fan tokeny Legii, to ile zapłacę za taki fan token będzie zależeć od kursu czyliz w danym momencie. Może być więcej wart niż dziś dałem albo mniej. Czylizy są notowane od dawna.
Ja tam kupię tokeny $LEG. Jest to w tej chwili jedyny sposób by wesprzeć Legię finansowo i dodatkowo się pobawić.
Na pierwszy rzut oka wydaje się plusem u Darka. Trzymam kciuki za zyski dla Legii!
Obejrzałem coś nt projektu socios / chiliz. Chiliz to kryptowaluta, która jest normalnie notowana na giełdach kryptowalut a jej cena stale się zmienia. Można więc traktować jej zakup jako zwykłą inwestycje. Natomiast ta kryptowaluta umożliwa zakup fan tokenów klubu, któremu kibicujemy i w żaden inny sposób nie da się ich kupić niż za chiliz.
Co ciekawe kibice nie których klubów są przeciwni współpracy z platformą socios / chiliz, bo obawiają się, że kibice przeciwnych klubów będą specjalnie kupować fan tokeny by negatywnie wpływać na decyzje klubów.
Ja za chwilę instaluję apkę socios i idę zebrać jakiś token w okolicy. Codziennie można zebrać trzy tokeny chiliz idąc we wskazane na mapie miejsce blisko siebie. A co mi szkodzi iść do sklepu. Zobaczę jak to działa.
Może się zainteresuję tymi kryptowalutami. Kiedyś używałem bit coina ale tylko do rozliczeń, a nie jako inwestycja.
Pułkownik
 • 2 / 2
Aplikacja wydaje się bardzo przyjazna. Trzeba chyba się tym bardziej zainteresować i zacząć kupować
Przyjazna apka. Właśnie kupiłem odrobinę $CHZ.
A polowanie na tokeny to co najwyżej jako hobby, bo to jakieś grosze są. Ale za to ruchu można więcej złapać. :-)
PS: jeśli tylko ja na razie kupiłem czyliz, to oznacza że na tę chwilę jestem najbardziej wpływowym kibicem Legii. ha ha ha
Jutro wywalam Valencie do rezerw. :-)
Generał broni
 • 4 / 1
Gal
Dobre:)
A co zrobjsz z dyrektorem sportowym i prezesem?
Mam plan. Zmuszę ich żeby odkupili, to ode mnie po wyższej cenie.. ;-)
Generał broni
 • 1 / 0
Dobry plan:)
Ja też kupiłem ;)
Ale najbardziej wpływowy będziesz jak tokeny $LEG wypuszczają i je zakupisz
Immortale88
Wiem, ja sobie tylko fazuje. A te chiliz kupiłem, żeby sobie poobserwować jak to się będzie rozwijać. Lubię poznawać nowe rzeczy. Dużo w to nie wrzuciłem.
Generał dywizji
 • 4 / 0
"-Waluta Republiki moooże być
- Nie może
- Moooże
- Nie może! Twoje sztuczki Jedi na mnie nie działają"
Generał broni
 • 0 / 0
I to mi się podoba!
Niech się wypowie ktoś kto się na tym zna. Ale fiskalnie to też prawdopodobnie trafiony pomysł, ominięcie kosztów dla klubu?
Podpułkownik
 • 1 / 6
Dobra,

Tokeny, Tokenami, a gdzie klasowy środkowy obrońca do trójki, żeby to wszystko zaczęło się trzymać kupy.

Nie ma rozumu w Zarządzie nie ma mowy o żadnym wsparciu.

Pzdr
nie licz na to dopóki nie upłynnią Wieteski, przecież chcesz chyba, żeby w końcu szansę dostał młody Mosór?
Generał dywizji
 • 1 / 0
Można zapytać: Za ile tokenów dobry obrońca? ;-)
pewnie z tysiąc Miodcoinów
Podpułkownik
 • 1 / 0
Koledzy

Przed nami 7 trudnych wyjazdów i mecze PP.
Gdzie tu miejsce na eksperymenty z Mosorem?

Włoski trener powinien na zimowym zgrupowaniu mieć całą trójkę do gry.

Szabanow prawdopodobnie uspokoi lewą stronę. Środek to dramat, a Jedzą ledwo da radę na prawej.

Zakupiono napastników, a drużynę buduje się od obrony. Mamy 3 dni, aby pójść po rozum do głowy.

Pzdr
Podporucznik
 • 1 / 0
@ misiekw
Niekoniecznie. Zdenek Zeman (a to postać nietuzinkowa) zabiłby cię za pogląd, że drużynę buduje się od obrony. Według jego ortodoksyjnej koncepcji nieważne, ile goli stracisz, masz tylko strzelić jednego więcej. I co zaskakujące w przypadku CM, zaczyna on w tej chwili coś podobnego realizować. Osobna kwestia, czy to się uda. Ale chyba wszyscy bylibyśmy za tym, żeby tak.
Podpułkownik
 • 0 / 0
siepacz

To może rozejrzyj się jak można załatwić tego Zemana na eliminacje europejskich CH pucharów. O ile z taką obrona będziemy w grze.

Może jakieś konsultacje z nim pozwolą n wejść do grupy.

Ty o Zemsnie, a ja o Kloppie
Wyleciał obrońcą i dramat
Salah i Manę oraz Firmino dalej grają.

Pomyśl zanim coś napiszesz.

Pzdr
Podpułkownik
 • 1 / 1
Dobra,

Tokeny, Tokenami, a gdzie klasowy środkowy obrońca do trójki, żeby to wszystko zaczęło się trzymać kupy.

Nie ma rozumu w Zarządzie nie ma mowy o żadnym wsparciu.

Pzdr
Marszałek Polski
 • 3 / 1
Kolejny fajny pomysł - takie tokeny każdy kibic musi mieć.
Kapitan
 • 2 / 2
Dobry ..dla kogo...
Nie bój się to juz wszystko jest zaprogramowane tak aby wyciągać sianko od kibica...
Takie tokeny mają być kolejnym trybutem dla Miodka, jakbyś usłyszał o podwyżkach biletów ...hehehh to by dopiero było...
to ma akurat służyć wsparciu od kibiców którzy nie wykupują karnetów
Legia ma 250tys kart kibica zarejestrowanych. Tu chodzi o to, żeby jak największa liczba osób nawet z mniej zasobnym portfelem coś wpłaciła. Każdy wpłaci jednorazowo 100zł i uzbiera się 25mln złotych! Wiele osób wpłaci więcej. Ja np. kupuję za 1tys złotych (tyle co karnet najlepszy). Potem rok rocznie już tyle nie będę wpłacał bo będę wykupywał karnet. Ale coś tam na pewno dołożę znowu.

Zachęcam, jeżeli chcemy coś fajnego zbudować, nie narazić się na wielki koszt, zróbmy to RAZEM!
Marszałek Polski
 • 0 / 2
Naprawdę chcesz "kupywać" karnet?
WSPP opatruje formę wykupować kwalifikatorem pot., a za poprawną uznaje właśnie wykupywać.
nie ma to jak się przypie.rdolić i jeszcze nie mieć racji co Mac?
Marszałek Polski
 • 0 / 2
A jednak nie zajarzyłeś :D
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Według PWN:
"wykupić — wykupywać
1. «kupić cały zapas czegoś»
2. «kupić od kogoś coś, co było jego własnością»
3. «kupić coś, co nie jest wartością samą w sobie, lecz daje prawo do korzystania z czegoś»
4. «zapłacić za uwolnienie kogoś»
5. «odebrać przez kupno swoją własność, która była w zastawie»"

Wszystkie te karnety chcesz wykupić czy tylko te, które należały do Ciebie?
Nie czepiam się, misiu, tylko zwracam uwagę na poprawność stosowania języka ojczystego :D
Marszałek Polski
 • 0 / 0
JAK TAM, MISIU - WSZYSTKIE KARNETY JUŻ WYKUPIŁEŚ?
Podporucznik
 • 9 / 2
Jeszcze raz, dla uporządkowania myśli. Nie wiem, skąd się u niektórych wzięły skojarzenia z kryptowalutami. W artykule takie słowo w ogóle nie pada, i słusznie. Kryptowaluta to sztuczny, ale jednak pieniądz. Token nim nie jest i nie będzie. Nic nie można za niego kupić. Można co najwyżej nim handlować jak papierem wartościowym. Będą i tacy, którzy go kupią dla spekulacji. Ale większość kupujących ze 100-procentową pewnością będą stanowić kibice, którzy będą liczyć na bonusy klubowe, a jednocześnie zyskają poczucie realnego wspierania klubu. A ci, którym polityka kierownictwa klubu się nie podoba, powinni kupować jako pierwsi, bo to jedna z nielicznych realnych szans wpływania publiczności na to, co się w klubie dzieje. Im więcej pieniędzy popłynie z tokenów, tym bardziej kierownictwo będzie musiało się liczyć z ich właścicielami. Jak kogoś stać, może nawet nakupować tego sporo i jego głos będzie bardziej znaczący.
Fajnie to opisałeś. Napewno nie będą to jakieś kluczowe decyzje ale fajny pomysł miała np Barcelona z opaską kapitańską. Tutaj duże wyzwanie stoi przed klubem bo musi wykazać się przy tym dużą kreatywnością. Ale ogólnie bardzo fajny pomysł z tymi tokenami.
Siepacz wszędzie w Internecie chiliz jest opisywane jako kryptowaluta. A to ze strony chiliz.com "Chiliz developed the Socios.com sports fan engagement platform which is built on the Chiliz blockchain infrastructure & uses $CHZ as it’s exclusive on-platform currency."
Kapitan
 • 2 / 2
Buahhhahha ... i tym sposobem zostaniesz wspólnikiem Miodka...
Wrogie przejęcie za pomocą tokenów...
Pokaż Miodek ile masz Tokenów ???
Większy plyw na Miodka za pomocą tokenów...
Popłakałem się.:) :)
Wedlug mnie świetna sprawa.
Młodszy chorąży
 • 2 / 0
Jak ktoś chce się dowiedzieć więcej o chiliz.

https://youtu.be/DRIl2Y9ciyg
Generał broni
 • 6 / 0
Będzie na raty za Muci:)
Starszy szeregowy
 • 2 / 0
no może nie bezpośrednio ale pośrednio na pewno tak, byli tu niedawno tacy co chcieli robić zrzutki na piłkarzy więc teraz będą mieli poniekąd taką możliwość.
Nie mam zaufania do kryptowalut, cały świat finansowy przed tym przestrzega. Poza tym dotychczasowa polityka właściciela Legii nie daje zachęty do inwestowania w te tokeny. Za Mioduskiego dalej klubem rządzą zawodnicy, świeży przykład to zachowanie Wszołka. Przecież to jest kabaret i mamy za to płacić?
ty nawet nie masz z czego chłopie, nie kompromituj się, żyjesz na skraju nędzy przecież dobrze wiem
nie do takich nieudaczników i fałszywców jest kierowana ta oferta
Podporucznik
 • 5 / 1
Nie podzielam apriorycznej ślepej agresji polanskiego wobec fairplaya. Nie trzeba go od razu wdeptywać w błoto, żeby wykazać, że nie ma racji. Ale nie ma, bo jego komentarz jest od czapy. Skoro Miodek prowadzi politykę nie budzącą zaufania kibiców, to właśnie tokeny są narzędziem do naprawy tej sytuacji, bo bez zaufania społeczności nie będzie na nie popytu i właściciel (prezes) musi się o to starać. A już wypominanie, że zawodnicy mają za dużo do powiedzenia, to łączenie zorzy polarnej z miesiączkowaniem pingwinów. Z tokenami nie ma to najmniejszego związku, ani logicznego, ani przyczynowo-skutkowego.
Podporucznik
 • 4 / 1
W uzupełnieniu: tokeny i kryptowaluty też nie mają nic wspólnego. To zupełnie odmienne i osobne instrumenty ekonomiczne. Nie mają też wspólnego rynku.
znam go osobiście w realu wiem co to za ziółko jest
Zwróć uwagę, że wpływ nabywców tokenów na klub będzie iluzoryczny. Poza tym w Legii niestety dominuje brak kompetencji - dyrektora sportowego i samego prezesa, który jest właścicielem. Co to za inwestowanie w spółkę, której prezes zarządu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje działania poza konsekwencjami finansowymi?
wiele osób wkłada sporo energii w promowanie pomocy klubowi, ty wkładasz z kolei swoją, żeby tą pomoc torpedować! brawo Ty! nie stać Cię to nie pomagaj prosta sprawa, ale nie zasłaniaj się Mioduskim i tym , że ani go nie lubisz, ani nie szanujesz bo to tylko pretekst
a swoje wypociny pisz na swoim prywatnym forum, a nie tutaj gdzie ludzie na prawdę coś może będą chcieli zrobić dla swojej pasji, nie tak jak ty urodziłem się więc jestem
jaki jest twój wkład w społeczność legijną, skoro się tu tak afiszujesz i udzielasz?
"Co to za inwestowanie w spółkę, której prezes zarządu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje działania poza konsekwencjami finansowymi?"
A jakie miałby ponosić konsekwencje poważniejsze od finansowych? Facet zainwestował w wykup klubu, następnie w udzielanie mu niskooprocentowanych pożyczek. Jeśli klub, który ma duży dług i co roku dziurę budżetową (ostatnia znana to 13 mln większe wydatki od przychodów) splajtuje, to on straci masę kasy. Tak więc Miodek ma miliony powodów by się starać.
A przede wszystkim takie, że za nieudolność już dawno byłby zwolniony a tak to sam siebie nigdy nie zwolni, co więcej niestety trzyma też Kucharskiego, który ewidentnie jako dyrektor sportowy sobie nie radzi.
Młodszy chorąży
 • 2 / 1
Na rynku kryptowalut można w parę minut wygenerować duże zyski, a po godzinie, również w parę minut, je stracić - albo i jeszcze więcej. Moim zdaniem to zabawa dla hazardzistów albo spekulantów.
tylko, że Legia nie będzie właścicielem tych walut, ty kupujesz od nich walutę jako cegiełkę, co z nią zrobisz potem to już twoja sprawa, możesz drogo sprzedać jak znajdziesz kupca, ale to juz Legii nie interesuje za bardzo
Wszystko fajnie ,chetnię się przyłącze do socios ale jednak gdzieś tam z tyłu głowy przewodzi myśl ,że to jednak pójdzie na długi wygenerowane przez nieudolną politykę prowadzenia klubu przez Mioduskiego.
Jak masz potem sobie włosy z głowy drzeć ze dokładasz się do nieudolnego MP itp to może sobie odpuść dla własnego zdrowia :)
Przyda się każdy grosz ;)
grosz do grosza aż będzie kryptokokosza
Marszałek Polski
 • 5 / 5
Opowieści z krypty?
Starszy sierżant
 • 5 / 3
manekin już pod ziemią...
Podporucznik
 • 4 / 4
Mioduski w pięknym PR-owym oświadczeniu woła rozpaczliwie o pomoc finansową.

Artykuł dodany o 12:10 a jego tytuł już 3 razy zmieniany.
Nie mam nic przeciw kryptowalutom, mam tylko nadzieję, że nie wejdziemy na rynek kryptopiłkarzy.
Na rynku kryptopiłkarzy wyszukiwanych przez kryptoskautów działamy już od dawna, także...
Uwazam ze jest to ruch w dobrym kierunku. To tylko poczatki bo swiat kryptowalut dopiero co sie roziwija.
słaby tytuł redakcjo, jeżeli mieliście wesprzeć tą akcję medialnie, to zawiedliście na całej linii!
,,Trabzonspor wygenerował w ten sposób 675 tysięcy dolarów w 5 minut. Barcelona 800 tysięcy w 120 sekund. Legią będzie można poniekąd... handlować.''
Młodszy chorąży
 • 11 / 6
Kryptowaluty to istny majstersztyk inżynierii społecznej w dziedzinie strzyżenia baranów.
tyle, że tu nie kupujesz dla swojego zysku tylko dla wsparcia klubu i możliwości bycia socios i decydowania m.in o projektach koszulek czy innych
Młodszy chorąży
 • 4 / 0
Możesz mi wyjaśnić? Bo ja siedzę od 2018 i nie czuję się ostrzyżony.
No przecież The Bill.
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Rzeczywiście The Bill