Legioniści dotarli do Belek

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

11-01-2020 / 22:05

(akt. 11-01-2020 / 22:36)

Piłkarze Legii w sobotę zbiórkę mieli zaplanowaną na godzinę 8.00 przy ul. Łazienkowskiej. 90 minut później legioniści wyruszyli do Stambułu. Po dotarciu na miejsce, piłkarze przesiedli się w samolot do Antalyi. Stamtąd już autokarem wprost do Belek, do hotelu Cornelia De Luxe Resort.

fot. Jacek Prondzynski / legia.com

Pierwszy trening legionistów został zaplanowany na niedzielę. Tego dnia podopieczni trenera Aleksandara Vukovicia mają w planach dwie jednostki treningowe. Legia.Net dołączy do zawodników w niedzielne popołudnie. Już teraz zapraszamy na nasze relacje.

Komentarze (95)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Turcja piękny kraj. Byłem w Alanya. Polecam.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Brak w Turcji Sanogo świadczy, że rehabilitacja jego kolana nie idzie tak dobrze, jak zakładano. Ciekawe, czy nie pospieszono się z tym wznowieniem zajęć na boisku? Tak czy siak wygląda, że na początku wiosny nie pogra. To zwiększa szanse Rosołka i Kostorza, ale też konieczność sprowadzenia solidnego napastnika za Jarka!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
O ile dobrze pamiętam, objaśniałeś kiedyś, że staw kolanowy jest najtrudniejszym dla diagnozy stawem. Czy długość okresu rehabilitacji odznacza się sporą wariancją?
Generał dywizji
 • 1 / 0
I tak Manekin i nie.Wszystko zależy jaką metodą rekonstruowane jest więzadło. Najpowszechniej do sformowania przeszczepu używa się ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego. Są to ścięgna tzw. grupy kulszowo-goleniowej. Ich główną funkcją jest współpraca z mięśniem dwugłowym uda podczas zginania kolana. Przeszczep złożony z obu tych ścięgien jest bardzo wytrzymały, ale zamocowanie go w kościach udowej i piszczelowej nie jest idealne. Ponad to wycięcie tych struktur powoduje osłabienie i zaburzenie symetri funkcji zginania stawu kolanowego. Czasami, przy zbyt agresywnej lub nieuważnej fizjoterapii, mogą pojawiać się dolegliwości przeciążeniowe lub, w skrajnych przypadkach obluzowanie mocowania lub rozciągnięcie przebudowującego się przeszczepu. Nie wierzę w taki scenariusz - terapeuci Legii są zbyt doświadczeni, żeby do czegoś takiego dopuścić. To nie pierwszy ich zawodnik po rekonstrukcji ACL. Ale istnieje coś takiego jak przypadek, "niekompatybilność" (czyli zwykła głupota) pacjenta, względnie powikłania niezależne od niczego.
Druga, coraz częściej stosowana dziś metoda to tzw. internal bracing, czyli wzmocnienie urwanego ACL przez przymocowanie go do miejsca oderwania i doszycie syntetycznej taśmy wzmacniającej całą konstrukcję. Wymaga to spełnienia kilku warunków, co powoduje, że tylko ok. 30% uszkodzeń ACL nadaje się do tego typu zabiegu.
Z moich obserwacji wynika, że jak dotąd nielicznych tylko sportowców operuje się tą drugą metodą. Nie wiem czemu. Rehabilitacja jest tu prostsza, bezpieczniejsz i krótsza. Wprawdzie nie mamy jeszcze odległych (długoletnich) obserwacji wyników takiego leczenia, ale brak takich nielal nigdy nie stanowił problemu w medycynie sportowej. W niej właśnie sprawdza się nowe sposoby leczenia, stosowane potem powszechnie. Coś jak z F1 i motoryzacją.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Co do długości rekonwalescencji po rekonstrukcji ACL, to zależy ona od wybranej metody zabiegu. "Cywilny" pacjent zazwyczaj na terapii pojawia się średnio 3 X w tygodniu na 1,5 godz. Wyczynowiec, taki jak Sanogo ćwiczy 6 X w tygodniu przez kilka godzin dziennie. Czas przebudowy użytych do przeszczepu ścięgien (ich ligamentyzacja) i przywrócenie wszystkich funkcji neuromotorycznych, trwa u cywila ok 2 lat. W przypadku sportowca wyczynowego, czas ten jest dokładnie taki sam! Znaznie za to szybciej przywracana jest sprawność stawu, siła mięśni etc. Powrót do treningu trwa zazwyczaj pół roku, a do gry nico dłużej. W praktyce bywa różnie.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Czy mógłbyś przybliżyć w wielkim skrócie te warunki?
Znalazłem wyniki badania wskazujące na to, że rekonstrukcja ACL przy pomocy internal bracing wiąże się ponoć z wysokim odsetkiem nieudanych przywróceń funkcjonalności w pierwszych dwóch latach po zabiegu. Może metoda pomimo swej względnej prostoty obarczona jest dłuższej perspektywie większym ryzykiem?
I jeszcze trzecie pytanie: czy niezbędnych ścięgien nie pobiera się po prostu od dawców narządów (tj. ze zwłok ludzkich)?
Generał dywizji
 • 1 / 0
OK Manekin. Co do pierwszej kwestii. Jak pisałem wcześniej, obserwacje efektów tej metody nie są jescze dość długie, by mówić o jej skuteczności. Ja prowadziłem już kilkunastu, może ponad dwudziestu pacjentów operowanych w ten sposób przez różnych, zresztą lekarzy. Nic nie wiem o niepowodzeniach, ale zająłem się tym 3, może 4 lata temu. Co do warunków, jakie pacjent powinien spełniać, zasadniczo są trzy: kikutwięzadła musi być oderwany blisko przyczepu kostnego (kość udowa). Chodzi o to, żeby dało się doszyć go do miejsca oderwania. Czyli dokonać tzw. reinsercji. Po wtóre, pacjent powinien być stosunkowo młody. Wraz z wiekiem szansa na wygojenie tak zespolonego więzadła maleje. powiedzmy, do czterdziestki - tak, dalej coraz gorzej :-((( Trzeci wreszcie, ale najważniejszy, to czas jaki upłynął od urazu. Krótko mówiąc: im szybciej tym lepiej. I tu są rozbieżne zdania co do granicy sensowności takiej operacji. O ile wszyscy autorzy zgadzają się, że jak najszybciej, to rganica czasowa waha się od 2 do 8 rygodni. Spotkałem się nawet z zabiegiem po 12 tygodniach. I myślę, że właśnie tu pies jest pochowany. Te nieudane operacje mogły być wykonywane w granicznym terminie. Nie ma jeszcze obowiązujących standardów dla tej procedury.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Co do ostatniego pytania. Tak, wykonuje się rekonstrukcje z użyciem allograftów, czyli tkanek ze zwłok (banki tkanek). Jednak zazwyczaj wtedy używa się ścięgna Achillesa - najmocniejszego ścięgna w organizmie, i najdłuższego. Jednak w Europie, w tym również w Polsce, taka technika nie zyskała sobie popularności. Może to kwestia strachu przed ewentualną transmisją chorób (choć tkanka wyjaławiana jest dostatecznie), możeobawa przed odrzutem (jest konieczność brania leków przeciwodrzutowych). Może wreszcie decydują względy moralno-etyczne, kwestia wiary? Nie wiem. Ja w trakcie ponad 25 lat zajmowania się pacjentami po RACL i czterocyfrowej (jak sądzę) już liczbie pacjentów po rekonstrukcjach, miałem jedynie trzech z allograftem. Natomiast w USA zazwyczaj jest to metoda pierwszego wyboru. Przynajmniej przez ortopedów.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Nie ma za co. Zawsze wolę taką rozmowę niż to, co wypisują niektórzy na tym forum. Pozdrawiam.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Oto odsyłacz do wspomnianego streszczenia artykułu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6083779/

Podejrzewam, że w bazie PubMed znalazłoby się więcej publikacji na ten temat...
Generał dywizji
 • 1 / 0
Trudno mi ocenić ten artykuł. Wyniki sa niepokojące, ale trzeba poczekać na więcej publikacji, a szczególnie opracowań z dłuższym follow-upem. Zauważ też, że pacjentów po QPA było wielokrotnie więcej niż po augmentacji. To powoduje większe ryzyko przypadkowości wyniku próby. Rozumiem, że to wczesne doniesienie, więc wiela takich będzie się jeszcze pojawiać. Wyniki mogą być diametralnie różne. Uważam, że trzeba zaczekać na dłuższe obserwacje.
BTW metoda QPA jest nieco inna, bo materiałem do przeszczepu jest pasek ze ścięgna mięśnia czworogłowego. W Europie stosuje się tę technikę głównie w operacjach rewizyjnych. Już częściej używa się środkowej 1/3 więzadła rzepki , wraz z jego przyczepami kostnymi.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Te dwa lata to tylko mediana, tak naprawdę zakres wahał się tu od pół roku do czterech lat, co zmienia nieco postać rzeczy. Z tego co pamiętam, w badaniach podłużnych istotne jest, aby kolejne pomiary dokonywane były w zbliżonym czasie dla całej grupy...
Intryguje mnie niska średnia wiekowa w obu grupach. Rozumiem, że o taką próbkę najłatwiej; zgaduję, że wiek nastoletni niejako sprzyja wszelkiego rodzaju kontuzjom. Niemniej jednak w świetle tego, co napisałeś o kryteriach wyboru metody internal bracing warto by było mieć dane dotyczące osób starszych, aby móc przy pomocy testów statystycznych sprecyzować, jaka jest wartość graniczna wieku, przy której tego typu operacja jeszcze ma sens. Chyba, że wychodzi się z ogólnego założenia, iż im starzej, tym gorzej...
Nareszcie coś zaczyna się dziać, powiem szczerze że brakowało mi tego.
Polecieli do Turcji. No, dzieje się fest.
Zaczęli przygotowania do sezonu, to chyba dużo więcej niż zdjęcia piłkarzy z urlopów?...
Generał dywizji
 • 1 / 0
Eltemiak/Rasputin, powiedz czy to dobry ośrodek w tym Belek? Znasz go napewno.
Generał dywizji
 • 0 / 0
ELtemiak/Rasputin/LeChuck. Zapomniał bym o LeCucku. Sorry. Omne trinum perfectum, czy jakś tak...
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Obawiam się, że tertium non datur. ;-)
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Phi, dopiero 28. miejsce na 88 obiektów w tej lokalizacji:

https://pl.tripadvisor.com/Hotel_Review-g312725-d320138-Reviews-Cornelia_De_Luxe_Resort-Belek_Serik_District_Turkish_Mediterranean_Coast.html
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Eltemiak nie rozbija się po takich kurortach. On woli te najdziksze tereny nieodkryte
Generał dywizji
 • 0 / 0
Tertium non datur, powiadasz? Obawian się, że się mylisz. Przynajmniej sądząc po liczbie jego nicków. Powiedział bym: Boh trojcu ljubit.
Generał dywizji
 • 0 / 0
Przez dzicz w sandałach? Johno, toż to następca Cejrowskiego!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Off-topic: zerknij poniżej.
Podporucznik
 • 4 / 10
Astiz mozna powiedziec w ostatnich latach turysta, nie gra, trenuje rekreacyjnie i lata po Turcjach. Inaki czas zawiesic buty na kolku i zając sie młodzieżą.
Myślę, że odgrywa dużą rolę w drużynie. Jest ważny, jasne, że piłkarsko już nie jest na tym poziomie co kiedyś, ale jest takim człowiekiem, który swoją postawą zasłużył sobie na szacunek. Poza tym sam ze sobą kontraktu nie podpisał:-)
Pozdrawiam
Po zakończeniu kariery mógłby też wyłuskiwać dla na kolejnych Carlitosów w niższych ligach hiszpańskich.
Niech cardin26 wykona pracę i sprawdzi dlaczego Legia podpisała kolejną umowę z Inakim.
Marszałek Polski
 • 0 / 4
Czeski model ocierający się o LM nie potrzebuje zawodników z niższej ligi hiszpańskiej, a my mamy i powtarzam to jak mantrę wzorować się na nich!!!
Invictus,
może jakiś dobry orzeszek się trafi;-)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Ledarg,
byle nie (un) hueso duro de roer. ;-P
Generał
 • 0 / 2
jammm:
a to już nie mamy podążać drogą Lecha, który podobno ma taką świetną politykę? :)
Kacza,
nie jedźmy za tą lokomotywą, powiadam, nie jedźmy!
Marszałek Polski
 • 0 / 3
Kacza
No o tej drodze też zapomniałem, ale chyba dziś nie w modzie bo ostatnio coś słabo sprzedają;);) Mi osobiście najbardziej podoba się jednak czeski model powtarzany jak mantrę:)
Generał dywizji
 • 0 / 0
Kacza popatrz. Dziś jeździ się TGV, ostatecznie Pendolino, a oni przed stadionem postawili sobie parowóz! To ma być wzór do naśladowania?
Generał
 • 0 / 0
masi:
no podobno.
Przynajmniej tak tu czytałem wielokrotnie.
Masi,
to tradycjonaliści:-) Świat im odjeżdża, ale mają zasady;-) W końcu to pyr, pyr, pyr, pyry!
Ty Inakiego, to szanuj.
Inaki to ma inne zadanie. Ale Ty cardin niewiele o tym wiesz. Poczytaj więcej o Legii, skoro jesteś jej kibicem. By blysnąć waryo mieć wiedzę.
~J.
 • 0 / 0
Mozna prosic info gdzie i o ktorej godzinie odbywaja sie treningi? I to samo jezeli chodzi o 1 sparing
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Znając życie — na boisku Cornelia Sports Center.
Nie będą przecież dojeżdżać na Antalya Stadyumu...
~J.
 • 0 / 0
Probpem w tym ze zjechalem cale Belek dzis na rowerze i slabo z dostepem. Sako Cornelia Resort ciagnie sie na ladnych kilka kilometrow ale kazde wejscie jest zamkniete szlabanem stoi ochrona i nie kozna sobie od tak wejsc. Teren tk kilka ladnych km kwadrwtowych i nie jest tak latwo znalezc dokladne.miejsce gdzie mozna zobsczyc tren8ng lub sparing (brak jest tak naprawde tez sposobnosci dowiedzenia sie czegos lub swobodnego wejscia na teren)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Nie dało się zagadać do kogoś z obsługi?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
To powinno być tu:
https://www.google.com/maps/@36.8564287,31.0555696,3a,75y,314.87h,83.7t/data=!3m6!1e1!3m4!1s-uDL77EPx8U12nTbun1DSg!2e0!7i13312!8i6656
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Nie abstrach[b][/b]ując od tematu, czy udało się znaleźć?
Dosyłać tam szybko Napastnika i Skrzydłowego panie Lokosław!
Generał broni
 • 2 / 8
Astiz to miał pomagać młodzieżowcom w rezerwach, po grzyba się pcha na treningi pierwszej drużyny, jedna kompromitacja z Lubinem chyba mu wystarczy.
Starszy sierżant
 • 3 / 1
No pomaga. Chyba nie zostanie 30 zawodników z zgrupowania w 18 meczowej na ligę. Młodzi zejdą dą rezerw czegos nie łapiesz?
Teraz jest meczowa 20stka
Generał dywizji
 • 1 / 0
On sam się nigdzie nie pcha! Odpuść sobie Zenek. Napij się wody!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
A w ogóle na fotkach widać Cafu, a wieść ponura niesie że ma się wyprowadzać? To jak to jest?
Też mnie to trochę zdziwiło, ale pewnie wyszli z założenia, że póki nie odszedł, jeszcze z nimi poleci, a może akurat coś się zmieni...
Pozdrawiam
Generał dywizji
 • 0 / 0
A widzisz jego minę, pod tytułem: ja tu teraz rozdaję karty!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
— Karty pracy, baranie!
Generał dywizji
 • 0 / 0
Dlaczego "baranie"? Co ja Ci zrobilem?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
To przecież nie o Tobie, tylko mały cytat z czołówki CMZJMZ — patrz niżej:

https://www.youtube.com/watch?v=3kqZDnmNkY8
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Najmocniej Cię przepraszam za — niezamierzone przeze mnie — straty moralne... :-(
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Cytaty dialogowe z literatury czy też z filmów zwykłem rozpoczynać pauzą typograficzną; sądziłem błędnie, że jest to oczywiste, iż wpisałem w formie żartobliwego odniesienia cytat...
Generał dywizji
 • 0 / 0
Spoko Manekin. Zartowałem przecież :-))))
Ciut się zastanawiałem, czy Cię sprowokuję ;-)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
To Ci się udało, bo ja w swej naiwności uwierzyłem...
Marszałek Polski
 • 1 / 2
Do jakich belek pytam się? To oni w lesie kajsiś so?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Grunt, że nie w lesie birnamskim.
Generał dywizji
 • 0 / 0
... i las sam nie przyjdzie?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Skoro belki same nie przyszły, trzeba udać się do Belek.
Generał brygady
 • 3 / 5
Panowie ostro jedziemy. Trzeba wygrać tą gównianą lige i awansować do Pucharów.
Marszałek Polski
 • 5 / 2
a potem wygrac te goowniane puchary - taka mam koncepcję....
Starszy sierżant
 • 3 / 1
Puchary to uj potem klubowe mistrzostwa świata
Marszałek Polski
 • 0 / 0
A potem rozwalimy całą galaktykę koorvix
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Pierwsza szansa na trening przepadła. Mogli machnąć się z lotniska do hotelu na bicyklach.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
albo na hulajnóżkach z napędem na jedną nogę - zresztą jest to napęd hybrydowy, bo nóżki można zmieniać, także obie kończyny dostaną właściwą porcję wysiłku
I to by była jednostka treningowa! :-)
Generał dywizji
 • 0 / 0
Z zastosowaniem wojskowego pojęcia czasoprzestrzeni: Drużynaaa! Jedziecie od 9.00 rano do Stambułu! Wyyymarrsz!!!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
W czambuł
Stambuł.
"Piłkarze Legii w sobotę zbiórkę mieli zaplanowaną na godzinę 8.00 przy ul. Łazienkowskiej. 90 minut później legioniści wyruszyli do Stambułu. Po dotarciu na miejsce, piłkarze przesiedli się w samolot do Antalyi."

co oni na piechotę do tego Stambułu z********ali?
Hotel konkret. Warunki super. Nic tylko zap*******ć.
Generał dywizji
 • 2 / 8
Tymi młodymi zdobędziemy M.P Wiadomo na kim się Dariusz wzoruje ,ale zapomniał ,że jakość tych chłopaków nie ta co w Ajaxe . Oby się nie przepracowali , bo będą rzygać ! Stanisław na pewno tych z pierwszej foty by nie zabrał !Ale co zrobić ,kasy brak ,piłkarzy brak to młodzi jadą !
...ale jakość ligi też nie ta co w Holandii. Można zatem powiedzieć, że jaka liga taki Ajax. ;)
A co ty wiesz o Ajaxie? Oni mieli kilka lat przestoju nie zawsze trafi sie dobry rocznik.
Major
 • 3 / 0
A ja wolę tych młodych głodnych sukcesów wilków ogladać niż napchanych leniwych kotów, którzy tylko ciągną kase z Legii.
Major
 • 2 / 0
Oj widzę że koledzy zapomnieli jaką Ajax miał zapaść sportową w latach 90 kiedyś jedna z najlepszych drużyn w Europie tułała się w środku swojej ligi szukając nowej drogi, my możemy się śmiać z tego że dużo młodzieży jedzie ale to jest tylko plus, drużyny które słabo wprowadzają wychowanków kończą marnie, wystarczy przykład z naszego podwórka Wisła Kraków lub z Włoch AC Milan przykładów może być więcej ale trzeba pamiętać że kasa z nieba nie spada, więc trzeba podchodzić do tego z chłodną głową i pomysłem którego nie mieliśmy od paru lat, mam nadzieję że teraz już będzie tylko lepiej
bez kontuzji panowie
"Piłkarze Legii w sobotę zbiórkę mieli zaplanowaną na godzinę 8.00 przy ul. Łazienkowskiej. 90 minut później legioniści wyruszyli do Stambułu. Po dotarciu do stolicy Turcji, piłkarze przesiedli się w samolot do Antalyi."

Stambuł nie jest stolicą Turcji od 1923 r.
Marszałek Polski
 • 4 / 0
Ładny kwiatek!
~Burbon
 • 4 / 0
Ze strony oficjalnej - Na godzinę 9:30 zaplanowano pierwszą część podróży, której destynacją była stolica Turcji, Stambuł. ale tam kwiatków ogólnie to jest w tym krótkim tekście o wiele więcej - polecam.
Według
Mnie mieli jechać do Stambułu ale woźnica się zamyślił i niechcący dojechali do Ankary. Wtedy wszystko zgadzałoby się ;))
Marszałek Polski
 • 2 / 0
Burbon
Dzięki. Nawet nie przypuszczałem, że takie [...] teksty mogą być zamieszczane na stronie oficjalnej. Ręce opadają.
Marszałek Polski
 • 2 / 1
dzidzius
Całe szczęście, bo mógł jeszcze zmylić drogę na rozstajach i pojechać przez Akerman.
Manekin
W Turcji jak widać mają kiepskich Furmanów ;)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Tak to już jest, gdy trafiają im się Grosiki. ;-)
To kto polewa
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Borys.
Marszałek Polski
 • 0 / 1
W Ankarze mogliby odwiedzić Pazdiego. I cuś wychylić za stare czasy....
Niech oni tam nie wychylają tylko trenują, po piłkarsku - ma się rozumieć!;-)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Mogliby też zahaczyć o Adampol.
Tylko niech im do głowy nie przychodzi zakup na pamiątkę masła marki Polonezköy, która od lat z Adampolem nie ma już nic, poza nazwą, wspólnego...
Cafu mina jakby wszystkich zrobił w konia i coś skitrał z samolotu.