Legioniści w jedenastce 50-lecia Studia S-13

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Polskie Radio Program I

14-09-2020 / 08:25

(akt. 14-09-2020 / 08:29)

Na początku września minęło 50 lat od pierwszej audycji radiowej „Studio S-13”. Dla całych pokoleń była źródłem bezcennych informacji o meczach polskiej ligi, ale też niesamowitym teatrem sportowych emocji i wyobraźni.

Studio S-13 to była symultaniczna relacja w Programie 1 Polskiego Radia polegająca na płynnym przełączaniu się z jednego ligowego stadionu na drugi miała setki tysięcy, a pewnie nawet miliony zadeklarowanych zwolenników. Z okazji imponującego jubileuszu dziennikarze stworzyli unikalną jedenastkę 50-lecia. – Ludzie, którzy współtworzyli audycję, wybrali najlepszą ligową jedenastkę 50-lecia „Studia S-13”. Jest ona wyjątkowa, bo przyjęliśmy, że mogą w niej być piłkarze, którzy w ostatnim półwieczu zagrali w ekstraklasie co najmniej 300 meczów w co najmniej dziesięciu sezonach. A więc sama sól naszej ligi – tłumaczył Andrzej Janisz.

W jedenastce znalazło się pięciu piłkarzy, którzy w przeszłości reprezentowali Legię Warszawa - Bogusław Wyparło, Jacek Zieliński, Tomasz Kiełbowicz, Łukasz Surma i Tomasz Wieszczycki. Cała jedenastka prezentuje się następująco:

Bogusław Wyparło - Marek Chojnacki, Arkadiusz Głowacki, Jacek Zieliński, Tomasz Kiełbowicz - Łukasz Surma, Tomasz Wieszczycki, Dariusz Gęsior - Kazimierz Kmiecik, Tomasz Frankowski, Maciej Żurawski.

Trenerem jedenastki 50-lecia Studia S-13 wybrano Oresta Lenczyka.

Komentarze (47)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Najlepsza audycja z moich młodzieńczych lat. Nie było internetów, streamów, innych relacji więc siedziało się przy radyjku i kibicowało. Piękne czasy!
Generał brygady
 • 0 / 0
+ telegazeta, to taki flashscores z lat 90 :)
Wczoraj wieczorem na kanale Kino Polska leciał Piłkarski poker, tam też na żywo wejścia S-13. Młody Szpakowski, potem Studio sport, też z charakterystycznym dżinglem na wejściu.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Już pierwsze takty typowo eflokofsigalsowe…
Kapral
 • 0 / 0
Radovic nie grał 10 sezonów w eklapie?
Major
 • 0 / 0
Nie zagrał 300 meczów, a taki jest wymóg autorów tego rankingu.
Studio s-13 to było cos pięknego!
~PAW
 • 1 / 0
Studio s13 legenda..... Nawet nie policzę ile razy słuchałem.... Ile razy tupalem by szybciej do meczu Legii przeskoczyli.... A jedenastka.... hmmmmm
Niech będzie hehehe
S-13, ileż to razy siadałem przed radiem, czekając, aż przeniesiemy się na Łazienkowską lub na stadion, gdzie akurat grała Legia... Niezapomniane studio, najlepsze! Głos Zimocha, Janisza - miłe wspomnienia.
Chorąży
 • 1 / 0
Studio S-13 super audycja. Co do Trenera w pełni się zgadzam trener z zasadami !!!!
Major
 • 2 / 0
Studio S-13 wciąż nadaje, gdy mecze są rozgrywane w tym samym czasie (analogicznie do Multiligi). Kiedyś myślałem, że ichni dżingiel jest nagrany celowo pod ten program do momenty, gdy w GTA Vice City nie usłyszałem "I ran" zespołu A Flock of Seagulls. Ogólnie program jest rewelacyjny.
~Hodgson
 • 1 / 0
ten zespół to kiedyś puszczał świętej pamięci Tomek Beksiński
Chorąży
 • 1 / 0
Kiedyś to całe mecze transmitowali w radio, jak któryś się trafił nierównocześnie z innymi albo europejskie puchary czy reprezentację. Wyłączałem dźwięk w telewizorze (czarno-białym) i włączałem dźwięk z PR...
~Maciej
 • 1 / 0
a czy przypadkiem studio S-13 nie nadaje audycji w dalszym ciągu przy okazji meczów w ostatnich kolejka, gdzie są mecze o jednej godzinie? Ja również nie zapomnę tych emocji. Pamiętam jak następowało przełączenie na Łazienkowską (początek XXI w) a tam gdy słyszałeś ten tumult i emocje wiedziałeś od razu, że padł gol dla Legii :) cudowne chwile, niezapomniane.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Nadaje, masz rację :)
Nadaje, ale kończy audycje pod koniec meczów.
Pułkownik
 • 4 / 1
Nie ma Deyny? Ekhm, to raczej niewarta uwagi ta jedenastka.
Chorąży
 • 1 / 0
Bo to jest z ostatnich 30lat
Major
 • 2 / 0
Nie, jedenastka jest z ostatnich 50 lat (tyle, ile ma Studio S-13), poza tym każdy wybrany piłkarz musiał mieć rozegranych 10 sezonów w lidze.

Podejrzewam, że Deyna byłby na pozycji Wieszczyckiego, ale z uwagi na fakt, że Wieszczycki zagrał w lidze więcej meczów i strzelił więcej (o cztery, ale zawsze) bramek.
Porucznik
 • 1 / 0
No ta 11stka to taka zabawa, bo kryteria są jakie są: 10 lat oraz 300 meczów w lidze (podejrzewam, ze w ciągu tych 50 studia S13). Deyna był "tylko"8 lat od 1970 (choć uzbierał więcej niż 10 w sumie).

ogólnie nie ma żadnego orła Gorskiego, mimo iż wszyscy grali w lidze polskiej.
Major
 • 1 / 0
Darry,
Słuszna uwaga względem stażu Deyny. Co do Orłów Górskiego - jest Kazimierz Kmiecik, który może nie był wówczas w kadrze napastnikiem pierwszego wyboru, ale ma cztery tytułu króla strzelców ligi.
Generał brygady
 • 2 / 0
Studio S-13 odkryłem pod koniec lat 80. Fenomenalna audycja - wszystko na żywo, widziane jedynie oczyma wyobraźni...
Mówię to z całą odpowiedzialnością, dzisiaj żadna, ŻADNA audycja radiowa mnie jest w stanie oddać tego klimatu. Weekendy zawsze z S-13. Uwielbiałem...
Generał dywizji
 • 1 / 0
Ledarg

Nie wiem, ja jeszcze lubiłem "Przy muzyce o sporcie".
Dla mnie hitem była relacja na żywo z Tour dr France w zeszłym roku.
"Peleton łamie się jak bagietka..."
I inne podobne teksty po prostu sprawiały że chcialo się słuchać, mimo że jakimś fanem kolarstwa nie jestem.
Mac,
to też było niezłe, ale S-13 było dla mnie najlepsze.
Poezja,
nie spodziewałem się, że ktoś tu jeszcze lubi Tour de France :-) Od lat oglądam, szkoda, że ostanie Wielkie Pętle nie są już komentowane przez najlepszy duet Jaroński - Wyrzykowski, choć muszę przyznać, że Baranowski się już wyrobił i daje radę do spółki z Jarońskim. No ale w poprzednich latach odchodziły takie komentarze, że mucha nie siada :-) W tym roku było niezłe, jak Baranowski i Jaroński zaczęli dyskusję o maśle na jednym z etapów :-)
Ile to człowiek się niecierpliwił czekając na połączenie z Legią
Chorąży
 • 2 / 4
Studio S13 to była magia, ale ta jedenastka to jest mocno dyskusyjna. Ale mi to lotto, ja już tak jakby w Toskanii.
Tak to już jest z tymi wyborami. Nigdy nie wybiorą takiego składu, który byłby bezdyskusyjny. Też nie wszystko mi się w niej podoba, ale tak wybrali. Trzeba to uszanować. A co do magii Studia S-13 całkowita zgoda!
Pozdrawiam
Starszy sierżant
 • 1 / 0
Pamiętam jak miałem z 10 lat, w TV tylko trzy kanały i Studio S-13 to było moje jedyne źródło informacji o wynikach Legii. Ech, stary już jestem :(
Generał dywizji
 • 1 / 0
Nie łam się, inni mają to samo ;)
Może nie tyle stary, co nie najmłodszy, ale za to masz w pamięci coś, czego młodsi już nigdy nie doświadczą, cieszmy się tym! :-)
Np. telewizory przerabiane na sterowanie pilotem :-)
Poezja,
wymysły szatana! :-)
Podpułkownik
 • 0 / 0
łezka sie w oku kreci...mysle ze ktores radio internetowe radio sportowe moze kiedys wrocic do tego pomyslu
Generał brygady
 • 1 / 0
To już nie będzie to samo. Mecze rozgrywane są o różnych godzinach z uwagi na transmisje w TV.
~bubba
 • 2 / 0
pomysł dobry ale w tej chwili nie ma to sensu ponieważ nie ma tylu spotkań o podobnej porze, jak słuchałem S13 to tylko jeden mecz w niedziel był a w sobote prawie wszystkie zaczynały się o podobnej godzinie i ten głos pana Janisza: szybko przenosimy się na Łazienkowską ba tam dzieją się ciekawe rzeczy.....
Generał dywizji
 • 2 / 0
Trener Orest "przewrót w przód" Lenczyk :D
A poza tym fajna inicjatywa, same uznane nazwiska, a i trochę wspomnień się pojawiło. Szkoda, że Leszek Pisz się nie załapał.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
S-13 było to "okno na świat" w znaczeniu piłkarskim, lokalnym.
Takie "światowe piłkarskie życie krajowe".
Poza tym Kiełbik - spoko grajek. Zawsze bardzo lubiłem i ceniłem Tomcia:)
Pozdrawiam - jeśli niechcący czyta:)
Generał broni
 • 2 / 0
Wolne Tomka niesamowite ,no i bardzo sympatyczny człowiek tak przy okazji.
Generał dywizji
 • 0 / 0
Było dużo lepszych wykonawców wolnych, choćby Piszczyk.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Niechodzi o toczy byli lepsi i o ile - chodzi o mojeosobiste "lubię nie lubię". Kiełbika po prostu lubię i szanuję. Tak samo jak starego Sokoła:)
Wiadomo, że byli lepsi, ale zgadzam się z Alarykiem, niezwykle sympatyczny człowiek!
Słuchało się S-13, kawał historii.
Młodszy chorąży
 • 1 / 0
Owszem. Wtedy większość meczów odbywała się o tej samej porze, więc możliwa była symultaniczna transmisja radiowa. Nie było transmisji telewizyjnych. Zaczynało się od piosenki pt. "I ran".

Jedyne moje negatywne skojarzenie jest takie, że mi te czasy kojarzą się z sezonami, w których walczyliśmy o mistrzostwo, ale zawsze przegrywaliśmy (mimo dobrego składu). Ale to się zmieniło :-)
~znafca
 • 2 / 0
w weekend s13 a w poniedzialek z rana do kiosku zeby zdarzyc kupic PS
Znafca,
zdążyć ;-) No ale co do reszty to się zgadzam :-) U mnie w kiosku miałem teczkę, do której pani zawsze odkładała mi PS :-) Trochę pieniędzy na to wydałem, ale rodzice mi na to dawali, bo doszli do wniosku, że taka pasja jest niegroźna ;-)