Liczby Legii - co statystyki mówią o stołecznej drużynie?

Redaktor Marcin Szymczyk

25.12.2019 19:25

(akt. 02.01.2020 12:09)

Legia Warszawa po jesieni zajmuje pierwsze miejsce w PKO Ekstraklasie. Stołeczna drużyna awansowała też do 1/4 finału Pucharu Polski. "Wojskowi" rozegrali 31 meczów, w których zdobyli 53 bramki. Jakie są liczby Legii?

Przez całą rundę w barwach stołecznej drużyny wystąpiło 29 zawodników. Najwięcej czasu na boisku spędził Andre Martins, który grał przez 2524 minuty w 30 spotkaniach. Drugi w tej klasyfikacji jest Radosław Majecki (2520 minut w 28 meczach). Na najniższym stopniu podium mógłby stanąć Artur Jędrzejczyk, który biegał po murawie przez 2430 minut w 27 spotkaniach. Najmniej czasu na boisku spędził Kacper Kostorz (40 minut), zaraz przed nim jest Vamara Sanogo (44) oraz Maciej Rosołek (76 minut).

40 - Kacper Kostorz

Stołeczna drużyna w trakcie 31 meczów rozegranych latem i jesienią zdobyła 53 bramki. Najwięcej goli strzelił Jarosław Niezgoda (wszystkie w Ekstraklasie), który jest też liderem tabeli strzelców krajowych rozgrywek. Dziewięć bramek zdobył z kolei Jose Kante, a Paweł Wszołek i Walerian Gwilia pokonywali golkiperów rywali po pięć razy. W sumie gole strzeliło czternastu graczy reprezentujących Legię.

14 goli - Jarosław Niezgoda (gol średnio co 81 minut)
9 - Jose Kante (116)
5 - Walerian Gwilia (393), Paweł Wszołek (191)
4 - Arvydas Novikovas (343)
3 - Luquinhas (697), Mateusz Wieteska (556)
2 - Carlitos (210), Sandro Kulenović (389)
1 - Igor Lewczuk, Dominik Nagy, Maciej Rosołek, Paweł Stolarski, Marko Vesović, Paweł Bochniewicz (samobój - Górnik)

Jarosław Niezgoda

Zawodnikami, którzy najczęściej asystowali strzelcom goli są Luquinhas oraz Walerian Gwilia mający po siedem ostatnich podań. Pięć razy tuż przed zdobyciem bramek zagrywali Michał Karbownik Paweł Wszołek.

7 asyst - Luquinhas, Walerian Gwilia
5 - Michał Karbownik, Paweł Wszołek
4 - Domagoj Antolić, Marko Vesović
3 - Arvydas Novikovas
2 - Jarosław Niezgoda, Jose Kante
1 - Andre Martins, Paweł Stolarski, Artur Jędrzejczyk, Dominik Nagy, William Remy

Najwięcej żółtych kartek obejrzeli Artur Jędrzejczyk i Igor Lewczuk, którzy byli napominani przez arbitrów siedmiokrotnie we wszystkich rozgrywkach. Drugi w klasyfikacji był Jose Kante (6), a trzeci Luis Rocha (4). Portugalczyk to jedyny gracz Legii, który musiał opuścić boisko przez czerwoną kartkę. Miało to miejsce w 8. kolejce PKO Ekstraklasy, gdy lewy obrońca zszedł z murawy za dwa "żółtka". Łącznie żółte kartoniki obejrzało dwudziestu graczy, których napominano 52 razy.

7 - Artur Jędrzejczyk, Igor Lewczuk
6 - Jose Kante
5 - Luis Rocha
4 - Andre Martins, Mateusz Wieteska
2 - Michał Karbownik, Luquinhas, Dominik Nagy, William Remy, Paweł Stolarski, Marko Vesović, Paweł Wszołek
1 - Domagoj Antolić, Inaki Astiz, Cafu, Walerian Gwilia, Kacper Kostorz, Arvydas Novikovas, Salvador Agra

Artur Jędrzejczyk

Wicemistrzowie mają najlepszą ofensywę w Ekstraklasie - w dwudziestu meczach zdobyli czterdzieści bramek, co daje średnio dwa gole strzelone w każdym spotkaniu. Warszawiacy skutecznie spisywali się też w defensywie, gdyż Majecki był pokonywany przez rywali dwudziestokrotnie. Lepiej wypadły jedynie defensywy Cracovii i Pogoni, które straciły po szesnaście goli. Trzeba też odnotować, że "Wojskowi" mają rownież przekonujący bilans w domowych spotkaniach, gdzie wygrali siedem meczów, raz zremisowali i dwukrotnie przegrali, a bilans bramkowy jest najlepszy w lidze i wynosi +19 (27 - 8)

Co liczby mówią o legionistach?

Ofensywa

Najwięcej goli głową - Jarosław Niezgoda (4)

Najwięcej uderzeń - Jarosław Niezgoda (63), Arvydas Novikovas (62), Walerian Gwilia (58)

Najwięcej celnych strzałów - Jarosław Niezgoda (57,5%)

Dośrodkowania/90 minut - Paweł Wszołek (5,11), Arvydas Novikovas (4,39), Luis Rocha (4,22)

Procent celnych dośrodkowań - Andre Martins (54,55%), Paweł Wszołek (43,1%), Domagoj Antolić (40%)

Dryblingi/90 minut - Luquinhas (6,62), Arvydas Novikovas (6,54), Dominik Nagy (5,74)

Procent udanych dryblingów - Inaki Astiz (100%), Paweł Stolarski (75%), Salvador Agra, Paweł Wszołek (obaj 66,67%)

Najczęściej faulowany - Luquinhas (71)

Luquinhas

Defensywa

Wygrane pojedynki w defensywie/90 minut - Mateusz Wieteska (8,08), Artur Jędrzejczyk (7,33), William Remy (7,1%)

Największy procent wygranych pojedynków w defensywie - Inaki Astiz (75%), Mateusz Wieteska (73,56%), William Remy (72,41%)

Pojedynki w powietrzu/90 minut - Jose Kante (9,18), Maciej Rosołek (7,38), Mateusz Wieteska (6,91)

Najwięcej wygranych pojedynków w powietrzu - Mateusz Wieteska (66,15%), William Remy (65%), Artur Jędrzejczyk (61,69%)

Wślizgi/90 minut - Maciej Rosołek (1,97), Salvador Agra (1,68), Luis Rocha (1,14) Przechwyty/90minut - Mateusz Wieteska (7,91), Domagoj Antolić (7,61), Cafu (5,84)

Najwięcej fauli - Igor Lewczuk (39)

Faule/90 minut - Mateusz Praszelik (3,96), Salvador Agra (2,8), Maciej Rosołek (2,46)

Mateusz Wieteska

Podania:

Najwięcej podań/90 minut - Domagoj Antolić (54,78), Andre Martins (49,77), Mateusz Wieteska (47,02)

Najwięcej udanych podań (w %): Domagoj Antolić (90,78%), Andre Martins (90,1%), Igor Lewczuk (87,77%)

Podania do przodu/90 minut - William Remy (22,56), Mateusz Wieteska (21,3), Artur Jędrzejczyk (18,2)

Przeciętna długość podania: największa - Radosław Majecki (35,79 m.), najkrótsza - Jarosław Niezgoda (11,25 m.)

Kluczowe podania/90minut - Paweł Wszołek (1,5), Arvydas Novikovas (0,82), Jose Kante (0,69)

Domagoj Antolić

Uwzględniono graczy, którzy rozegrali przynajmniej 100 minut. Statystyki pochodzą z WyScout.