Liga Mistrzów. Remis Szachtara z Realem na stadionie Legii

12.10.2022 12:00

(akt. 12.10.2022 12:25)

We wtorek, 11 października, Szachtar Donieck zagrał 4. mecz w fazie grupowej Ligi Mistrzów i zarazem 2. na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej. Ukraińcy zremisowali 1:1 z Realem Madryt, choć Hiszpanie wyrównali dopiero w ostatniej minucie doliczonego czasu gry. Na stadionie pojawiło się 29 030 widzów (dane za 90minut.pl).

Przypomnijmy, że Legia podpisała z Szachtarem umowę najmu stadionu przy Łazienkowskiej na mecze fazy grupowej Ligi Mistrzów. Ze względu na działania wojenne Rosji, kluby z Ukrainy nie mogą obecnie rozgrywać spotkań w europejskich pucharach na terytorium swojego kraju.

Przed meczem w Warszawie zaprezentowano efektowną oprawę za sprawą kartek w czterech kolorach. Gdy kibice podnieśli je z krzesełek w trakcie hymnu Ligi Mistrzów, to na trybunach powstały flagi Polski oraz Ukrainy. – Symbolizowały one wsparcie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i całego narodu ukraińskiego, który od prawie 8 miesięcy odważnie stawia opór rosyjskiemu najeźdźcy — pisali dziennikarze Football24.ua.

Szachtar grał odważnie, intensywnie, był waleczny, bardzo dobrze wychodził spod pressingu, solidnie radził sobie w defensywie, przez którą Real przedostawał się dość rzadko. W pierwszej połowie Hiszpanie stworzyli sobie m.in. trzy sytuacje po uderzeniach z lewej strony pola karnego. Dwa strzały z tego sektora oddał Karim Benzema, który później wypracował okazję Rodrygo, lecz skutecznymi interwencjami popisał się Anatolij Tribun.

Ukraińcy też mieli swoje szanse, a tuż po przerwie wykorzystali jedną z nich, dzięki czemu objęli prowadzenie. Bohdan Mychajliczenko dośrodkował z lewego skrzydła na dalszy słupek, a Ołeksandr Zubkow pokonał rodaka, Andrija Łunina, po skutecznym strzale z głowy, z 7. metra. Trener "Królewskich", Carlo Ancelotti, postanowił zareagować, przez co między 57. a 68. minutą dokonał pięciu zmian, wprowadzając m.in. Viniciusa Juniora i Lukę Modricia, lecz przyjezdni wciąż mieli problemy z podkręceniem tempa, a Szachtar był o krok od podwyższenia wyniku.

W końcówce Real doszedł do głosu, wykreował parę okazji, ale brakowało skuteczności, finalizacji. Gdy wydawało się, że rezultat nie ulegnie już zmianie, to Toni Kross precyzyjnie dośrodkował z lewej strony boiska na środek pola karnego, a Antonio Rudiger udanie główkował. Niemiec strzelił gola na wagę remisu, ale jednocześnie zderzył się z Tribunem i potrzebował 20 szwów.

Ostatecznie Szachtar zremisował 1:1 z Realem, liderem grupy F (10 punktów), który znowu nie zdołał zwyciężyć przy Łazienkowskiej. Sześć lat temu "Królewscy" rywalizowali z Legią, a spotkanie Champions League zakończyło się wówczas wynikiem 3:3.