List otwarty Jacka Zielińskiego do zarządu WMZPN

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia Warszawa, legia.com

18-05-2020 / 13:26

(akt. 18-05-2020 / 13:43)

Dyrektor akademii Legii Warszawa, Jacek Zieliński, napisał list otwarty do zarządu Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, w kwestii zaległego meczu III ligi pomiędzy Sokołem Ostróda a rezerwami Legii Warszawa.

Zaległe spotkanie decydowałoby o awansie do II ligi w następnych rozgrywkach. Warto dodać, że posiedzenie zarządu Warmińskiego-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej odbędzie się w poniedziałek, 18 maja, o godzinie 18:00.

Treść listu:

„Szanowni Panowie,

w związku z zaplanowanym na dzisiaj posiedzeniem Zarządu Warmińskiego-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej (WMZPN) zwracam się do Panów z uprzejmą prośbą o podjęcie decyzji w kwestii zakończenia rozgrywek III ligi grupa 1 zgodnie z zasadami sprawiedliwości, prymatu sportowej rywalizacji nad arbitralnymi decyzjami organów związkowych oraz ideą fair play. Dlatego proszę o niezwłoczne wyznaczanie terminu zaległego meczu 17. kolejki III ligi pomiędzy OKS Sokół Ostróda - Legia II Warszawa.

Jako były piłkarz, reprezentant Polski, trener, a obecnie Dyrektor Akademii Piłkarskiej zawsze wierzyłem, że rozstrzygnięcie kwestii sportowych powinno następować w wyniku współzawodnictwa na boisku. W innym przypadku najbardziej skrzywdzeni zostaną sami piłkarze i trenerzy, w tym zawodnicy OKS Sokół Ostróda oraz złożony głównie z młodzieżowców zespół Legii II. To oni ciężką pracą oraz talentem doprowadzili do sytuacji, w której mogą spełnić swoje ambicje i marzenia podczas jednego meczu rozstrzygającego kwestię awansu. Nie zabijajmy tych marzeń, nie zabijajmy piękna piłki i ducha sportu.

Rozegranie zaległego meczu, oczywiście przy wypełnieniu niezbędnych wymogów sanitarnych, jest jedyną drogą do zakończenia rozgrywek zgodnie z zasadami sportowej rywalizacji. Zespoły OKS Sokół Ostróda oraz Legia II zajmują obecnie czołowe pozycje w tabeli, a drużyna z Ostródy ma zaledwie jeden punkt przewagi. Zaległy mecz obu tych drużyn, który został przełożony z rundy jesiennej i miał odbyć się 1 kwietnia br., byłby pierwszym spotkaniem tych zespołów w sezonie i tym samym najważniejszą weryfikacją ich poziomu sportowego oraz miejsca w tabeli. Na skutek sytuacji epidemiologicznej spotkanie się nie odbyło, ale w świetle podjętych przez władze publiczne działań, mających na celu przywracanie do normalności życia społecznego i gospodarczego, w tym sportu, rozegranie meczu przed zakończeniem rywalizacji sportowej III ligi będzie możliwe. W konsekwencji, jakakolwiek inna decyzja niż o rozstrzygnięciu awansu do rozgrywek II ligi w sezonie piłkarskim 2020/21 na boisku byłaby zdecydowanie przedwczesna, niesprawiedliwa i naruszająca przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Chcę podkreślić, że zaległy mecz - pierwotnie zaplanowany na 19 listopada 2019 r. - został przełożony przez WMZPN na wniosek Legii II Warszawa w związku z powołaniem jej zawodników na zgrupowanie kadr narodowych, w tym w szczególności trzech piłkarzy na zgrupowanie Reprezentacji Polski U-19 oraz turniej UEFA European Under-19 Championship Qualifying Round. OKS Sokół Ostróda nie zgodził się na rozegranie meczu w zaproponowanych przez Legię II terminach 27 albo 30 listopada 2019, w pierwszych możliwych po zakończeniu ww. zgrupowania Reprezentacji Polski U-19, wskazując zaplanowaną począwszy od 25 listopada 2019 r., renowację boiska w Ostródzie. W konsekwencji WMZPN podjął decyzję o przełożeniu meczu na dzień 1 kwietnia 2020r r. Mecz z wiadomych przyczyn nie mógł się odbyć, ale od tego czasu całe środowisko piłkarskie wykonało olbrzymią pracę, której celem było przywrócenie możliwości grania w piłkę nożną. Dzięki temu futbol profesjonalny i amatorski wraca do życia. Wraca w Europie i w Polsce, pokazując, że wartości leżące u podstaw sportu wygrały po raz kolejny.

Wierzę, że te wartości będą kierować także Panami podczas podejmowania dzisiejszej decyzji.

Jacek Zieliński”

Komentarze (70)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Generał
 • 0 / 0
Jak w takich sytuacjach bywa, rudy prezes jest nieobecny. Z drugiej strony, trzeba walczyć od początku rozgrywek aby konkurencja patrzyła wyłącznie na plecy Legii.
No i ch.j
To moj pierwszy komentarz po zachrowaniu na korone
Plutonowy
 • 0 / 0
Jakbyś chorował to byś umarł w mękach i cierpieniu. Pewnie byłbyś nieostrożny i zakaziłbyś rodzinę, rodzina znajomych. Warszawę dopadła by zaraza. Zwłoki na ulicach. Płacz starców i dziewic. Ogólna demolka. Następnie ludzie uciekając do swoich rodzinnych domów zainfekowali by całą Polskę i wszyscy byśmy umarli. Nie strasz:)
Generał
 • 0 / 0
PiroForewer, to ty czy to twój duch koronawirusowy?
Generał dywizji
 • 1 / 0
"W konsekwencji, jakakolwiek inna decyzja niż o rozstrzygnięciu awansu do rozgrywek II ligi w sezonie piłkarskim 2020/21 na boisku byłaby (...) naruszająca przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej."
Czyli sprawa do PZPN i już.
PZPN umywa rece od tego i raczej nie bedzie sie mieszal. Byl temat fair play i gdyby Sokol mial troch ehonoru to by ten mecz rozegral.
Generał brygady
 • 0 / 0
To siee właśnie nazywa fair play i zachowanie zgodne z duchem gry
Podobnie jak pismo w sprawie czerwonej kartki dla Kante, nawet nie zerknęli...
Generał brygady
 • 0 / 0
Bo walenie w Legię dobrze się sprzedaje i klika
Starszy kapral
 • 0 / 0
Robi się coraz ciekawiej... Oczywiście w złym tego słowa znaczeniu.
Powinni teraz zatrzymywać zawodników w klubie a nie puszczać na kadrę od u-20 i do u-16.
Porucznik
 • 0 / 0
No i sobie Jacek popisał.....
Tyle Nasze....
Generał brygady
 • 1 / 0
W drugą stronę byłby taki skandal że przez rok by było wspominane
A w SE rudy już umył ręce od skandalicznej decyzji LZPN w sprawie Hutnika i Motoru.
Przecież Motor awansował normalnie, zgodnie z regulaminem. A to, że ktoś sobie coś uroił, że można rozstrzygnąć dwumecz po rozegraniu 1 z 2 meczów to już inna sprawa.
Nie, nie awansował zgodnie z regulaminem a zgodnie z korzystną interpretacją LZPN. Tak się jakoś składa, że związki wojewódzkie podejmują decyzje korzystne dla swoich klubów, tak samo jest z decyzją dotyczącą Legii.
Regulamin nie przewidywał obecnej sytuacji, więc ktokolwiek awansuje zrobi to na podstawie interpretacji a nie regulaminu. Czy Hutnik jest poszkodowany? Oczywiście, że tak ale mieszanie w to zarzutów korupcyjnych to trochę przesada.
Motor awansował na podstawie kolejności w tabeli - prowadzi - po ostatniej rozegranej kolejce, zgodnie z regulaminem paragraf21 pkt.d. Innej decyzji nie można było podjąć.
PZPN nie może interweniować ,ponieważ rozgrywki prowadzi LZPN.z Obwinianie Bońka jest bez sensu.
@Paullienator
Jakich zarzutów korupcyjnych???
Plutonowy
 • 0 / 0
Tylko jakby Hutnik awansował to tak samo Motor mógłby narzekać że nie mieli szansy rozegrania 2 meczu. Nie ma co porównywac Hutnika I legii II.
Paullienator
Przed uchwałą pierwszy w tabeli był zespół Hutnika, i to w zasadzie powinno skończyć dyskusję
Jakiej skandalicznej dezycji w sprawie Hutnika i Motoru? Przeciez rozegrany byl tylko jeden mecz na boisku Hutnika a nie Motoru gdzie Hutnik u siebie wygral i przez to mial tyle samo unktow co Motor. Akurat tu przepisy sa jasne niemniej najlepiej byloby rozegrac jeszcze jeden mecz w Lublinie gdzie Motor musialby wygrac i wtedy byloby fair. No ale nie ma meczu wiec co, HUtnik mialby dostac promocje na bazie meczu rezegranego u sibie?
ParsifaL
"PZPN nie może interweniować"? A jednak może, właśnie Komisja ds. Nagłych PZPN na wniosek prezesa Zbigniewa Bońka postanowiła...
Generał brygady
 • 1 / 0
Jakakolwiek decyzja inna niż rozegranie zaległego meczu będzie kuriozalna
~Asdf
 • 0 / 0
Ciekawe czy w odwrotnej sytuacji w tabeli Legia by taka honorową była... Jestem kibicem L ale nie do końca wierzę w takie powiedzmy zasady i honor. A p. Jacka mega szanuje wspaniały człowiek. Pozdrawiam
Chorąży
 • 0 / 0
Klub woj warmińsko-mazurskiego i klub .
Chorąży
 • 0 / 0
Związek i klub
Generał brygady
 • 0 / 0
To jest kuriozum, to tak jakbym ja sędziował mecze Legii
List potrzebny, aczkolwiek nie jestem pewny, czy osoba autora jest tą właściwą, która powinna się podpisać.

Nie zmienia to mojej opinii o potrzebie wyartykułuwania stanowiska Legii i to nie do szuflady.
wyartykułowania
Kapral
 • 2 / 0
Czekam na werdykt leśnych dziadków
Generał brygady
 • 0 / 0
Doczekałeś się
Dobry list, ale leśne dziadki w poważaniu będą miały fair play, mlodych adeptów, reprezentantów kraju drużyn młodzieżowych, tylko policzą głosy, kto jaki ma interes i jak się będzie potem mógł odwdzięczyć...
Generał brygady
 • 0 / 0
Ciekawe co teraz, skoro Hutnik i Motor dało radę rozpatrzyć
Dobry list, popieram!
No to czekamy na decyzję o rozegraniu zaległego meczu. Każde inne rozwiązanie będzie okazją do spekulacji o nie do końca jasnych intencjach WZPNu.
Generał broni
 • 3 / 2
Bardzo będę zdziwiony jeśli skończy się to decyzją o rozegraniu zaległego meczu. Od zawsze gdy jest szansa na uwalenie Legii to chyba nigdy nie było tak aby było po naszej myśli. Osobiście uważam, że całe rozgrywki 3-cio ligowe we wszystkich grupach powinny byc dograne nawet gdyby miało to trwać do końca sierpnia. Najwyżej start nowego sezonu przełożono by na koniec września. Dziś w misji futbol dużo o tym rozmawiano i ponoć jeśli nie na boisku to ponoć specjalne kolegium może uchwałą awansować i Motor i Hutnik i w tym przypadku i Sokoła i nas.
Cały świat spiskujący przeciwko Legii Warszawa, odcinek numer 183

Prowadzący: 1313
Generał broni
 • 1 / 2
Juz ci pisałem dorośnij i dopiero zabieraj głoś.
Młodszy chorąży
 • 1 / 0
Trzeba czekać gdzieś do 20 na werdykt.
Generał brygady
 • 1 / 0
Nie widzę inaczej jak rozegrać zaległy mecz
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Jak na razie jest d**a.
Porucznik
 • 2 / 5
Po co pisał i tak nikt tego nie weźmie pod uwagę.
Marszałek Polski
 • 2 / 0
Zobaczymy czy weźmie , czy nie. A pisał po to żeby:
1. Wyartykułować jednoznacznie stanowisko klubu w sprawie
2. Wysłać w Polskę sygnał o Legii oczekującej i oferującej fair play przy podniesionych przyłbicach
3. Zmusić do reakcji władze związku. Brak reakcji, czyli to, co sugerujesz, to też reakcja i podlega ocenie w przestrzeni publicznej.
To ważne.
Po to, żeby zaakcentować, że nie wszyscy się godzą na takie absurdalne rozwiązania. Ty byś się odezwał, gdyby ktoś Cię skrzywdził, czy milczałbyś pokornie...?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
...lub knuł świństwo za twoimi plecami żeby cię załadować w wacława?
Alaryk,
chyba za mocno:-)
Właśnie zdałem sobie sprawę, jak w tym kontekście brzmią słowa "za mocno":-)
No i bardzo dobrze! Nie wiem, czy to coś da, ale nie można pozostawić tego bez echa.
Sytuacja awansu takiego Motoru Lublin też ciekawa... Naprawdę współczuję wszystkim z Hutnika Kraków...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
"... może zostać tylko jeden..."
Regulamin dla rozgrywek tej grupy nie pozostawił żadnego pola do spekulacji, czy ułamka wątpliwości, kto powinien awansować i napewno nie był po stronie Hutnika.
I tu się mylisz . Awansowali motor na podstawie bramek zapominając że ten podpunkt dotyczy pełnego sezonu .
A ja jestem zdania, że jest to jedyne prawnie obowiązujące rozwiązanie i przede wszystkim zdroworozsądkowe. Podążając Twoim tokiem interpretacyjnym należy uznać rozgrywki za nieukończone i co za tym idzie, za nierozegrane.
Nie ma awansów i spadków.
Powini zagrać baraż jeśli nie da rady grać nie powinno być awansów
ParsifaL,
jestem zdziwiony, że tak łatwo przyszła Ci ocena tego. OK, ale mam inne zdanie. Wiem, że nie jest łatwo to rozstrzygnąć, ale nie podoba mi się to, a co dopiero ludziom związanym z Hutnikiem...
Przy dalszej równości, to podpunkt d, liczy się korzystniejsza różnica bramek w spotkaniach z całego cyklu rozgrywek. Spokojnie możemy uznać, ze cały cykl rozgrywek się nie odbył. Albo inaczej, że skoro uznajemy, że cały cykl rozgrywek się odbył, a nie chcemy uznać prymatu zasady o bezpośrednich meczach, to zastanawiam się, czy to nie jest pewien absurd.

Nie, po prostu jest to interpretacja, jaką podjęliśmy i mieliśmy do niej prawo. Nie łamiemy żadnych regulaminów. Poza tym druga strona ma prawo się odwoływać i nic się nie dzieje. Znaczy, dzieje się, dziać się dzieje.

GOŚĆ ŁADNIE ODJECHAŁ śmierdzi wałkiem na kilometr
~chi
 • 0 / 0
Panowie,
problemem nie jest nawet zastosowanie lub nie konkretnego punktu regulaminu. Mnie przeszkadza moment KIEDY nastąpiła interpretacja przepisów. Po ostatniej kolejce pierwszy był Hutnik. Po 2 miesiącach, bez rozgrywania meczów, spadł na drugie. Jakim cudem? Wcześniej tabela była źle liczona? Wcześniej zapisów o liczbie punktów i różnicy bramek nie było?
Młodszy chorąży
 • 2 / 0
Brawo, Zielu, ale prowincja zawsze bedzie prowincja i zrobia co wschodnia sciana awansowala lubelski motor.
Pułkownik
 • 2 / 0
Ch..j z nimi. Meczu pewnie nie będzie
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Gdzie można poczytać o tej sprawie z Motorem? Tylko jakieś rzeczowe adresy podajcie, proszę :)
Alaryk, sporo tego w Internecie, dla mnie skandal... Może Sportowe Fakty i Onet nie są poważne, bo nie są;-) ale mimo wszystko można tam o tym poczytać.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
alaryk,
dziś pytanie – dziś odpowiedź:

http://prawopilkarskie.pl/motor-lublin-czy-hutnik-krakow-kto-z-awansem-do-ii-ligi-pilkarskiej-kontrowersje-prawne-wokol-uchwaly-lubelskiego-zwiazku-pilki-noznej-z-16-maja-2020-roku/
Marszałek Polski
 • 0 / 0
merci Szanownemu Panu:)
Marszałek Polski
 • 1 / 0
W motorze zawory wydechowy i ssący otwierają się raz na dwa obroty wału. Jasno więc wynika, że wałek rozrządu musi obracać się o połowę wolniej.