Łukasz Moneta podpisał profesjonalny kontrakt z Legią

Marcin Szymczyk

Źródło: legia.com, Legia Warszawa

04-08-2014 / 14:22

(akt. 04-01-2019 / 13:25)

Łukasz Moneta, który w sobotę zadebiutował w ekstraklasie, podpisał z Legią swoją pierwszy profesjonalną umowę. Młody zawodnik związał się z naszym klubem do 30 czerwca 2017 roku. Moneta urodził się 13 maja 1994 roku w Raciborzu. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w klubie LKS Brzezie z Raciborza. Później grał jeszcze w Unii Racibórz, LKS Nędza oraz LZS Leśnicy. Przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu trafił do rezerw Legii Warszawa.
Jak dotąd rozegrał dwa oficjalne mecze z "eLką" na piersi. 9 lipca wszedł na boisko w meczu o Superpuchar Polski z Zawiszą Bydgoszcz. W miniony weekend pojawił się na placu gry w starciu z Górnikiem Zabrze.
 
- Jestem zadowolony z debiutu i czuję się po nim dobrze. Wiem jednak, że czeka mnie jeszcze wiele pracy. Szkoda, że nie wygraliśmy, bo mieliśmy kilka świetnych okazji do strzelenia gola, ale cóż... Taka jest piłka. Nie spodziewałem się, że rok po transferze do Legii będę grał w pierwszej drużynie. Jestem zaskoczony tym, co stało się przez ostatnie 12 miesięcy. To pozytywne wydarzenia, które są bodźcami do dalszej pracy, która przynosi pewne efekty - powiedział nam Moneta po spotkaniu z Górnikiem.

Komentarze (26)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~kaddafi
 • 0 / 0
Tak sie czy siak, wydaje się, że z niego raczej nic nie będzie..
~bukkake
 • 0 / 0
Pierwszy mecz z Górnikiem beznadziejny w jego wykonaniu..oby było lepiej..
Domyślny awatar Kapitan
 • 0 / 0
Jakoś nie rozumiem, że pierwszy kontrakt profesjonalny w wieku 20 lat. To na jakich zasadach grają tacy zawodnicy w wieku 18-20 lat?
~laska
 • 0 / 0
z kontraktem amatorskim
Domyślny awatar Kapitan
 • 0 / 0
Czym się różni kontrakt amatorski od profesjonalnego?
~laska
 • 0 / 0
zarobkami na pewno, ale też statusem. Majac kontrakt amatorski możesz podpisać umowę z innym klubem i ten płaci tylko ekwiwalent, mając kontrakt profesjonalny już tak łatwo nie jest.
~z
 • 0 / 0
Nie ma kontraktu amatorskiego. Piłkarz amator, podpisuje jedynie deklaracje na konkretny sezon. Deklaracja nie jest kontraktem. Jeżeli zawodnik podpisuje kontrakt i z tego tytułu ma comiesięczne zarobki, to jest zawodnikiem profesjonalnym. Jak zawodnik profesjonalny może podpisać kontrakt amatorski ? Każdy kontrakt ma w tytule 'Kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej". Jeżeli profesjonalne, tzn.zawodowe nie amatorskie. Nie pisz bzdur.
Domyślny awatar Kapitan
 • 0 / 0
@z - no to wracam do pytanie dotyczące warunków dla takiego 18-20 letniego zawodnika. Wiesz coś więcej?
~lukaa
 • 0 / 0
Profesjonalny kontrakt jest podobny do etatu
Jesteś na każde żądanie klubu ,klub może zabronić ci czegoś np Jazdy na motorze .
Amatorski przypomina umowy o dzieło albo zlecenie .
Czyli jesteś panem własnego losu
Piłkarze młodzi od 18 roku życia mają półprofesjonalne kontakty
~z
 • 0 / 0
Powiem szczerze, że nie bardzo kumam o co chodzi z tym kontraktem. Jeżeli zawodnik podpisuje kontrakt, w którym wyszczególnia się obowiązki stron, tzn.klubu i zawodnika, zasady i wysokość wynagrodzenia, obowiązki wynikające z reprezentowania klubu itd. i podpisuje się pod tym klub i zawodnik, to jest to "Kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej". Kontrakt może być jako umowa cywilnoprawna i umowa o pracę. Takie kontrakty Legia zawiera z zawodnikami (niektórymi) po ukończeniu 18-tego roku życia i są to kontrakty profesjonalne. Nie wiem czym różni się kontrakt który podpisał teraz Moneta, od tego który miał do tej pory. Oczywiście poza wysokością wynagrodzenia. W sensie prawnym, to chyba nie ma żadnej różnicy. Po prostu to medialna zagrywka wydaje mi się.
~z
 • 0 / 0
Kontrakt amatorski, nie nakłada na klub obowiązku wypłat comiesięcznego wynagrodzenia dla zawodnika, ewentualnie jakieś premie, tzw.wyjściówki itp. W Legii II zawodnicy otrzymują comiesięczne wynagrodzenie, więc mają kontrakty profesjonalne.
~lukaa
 • 0 / 0
Zarówno amatorzy jak i profesjonaliści podpisują z klubem umowę zwaną kontraktem zawodniczym. W nim precyzyjnie opisane są wzajemne prawa i obowiązki zawodnika i klubu, a także wysokość wynagrodzenia gracza.
Uchwała PZPN z dnia 29.061992 r. w sprawie statusu polskich piłkarzy wprowadza trzy rodzaje statusu zawodnika – amator, nieamator i profesjonalista. Amatorzy za swoją grę nie otrzymują wynagrodzenia, jedynie zwrot rzeczywistych wydatków poniesionych podczas rozgrywek. Nieamator otrzymuje wynagrodzenie za swoją grę, jednak nie ma podpisanej z klubem odpowiedniej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Taką umowę, czyli kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, lub umowę o pracę podpisują zawodnicy o statusie profesjonalisty.
Również przepisy kwalifikacyjne Polskiego Związku Piłki Ręcznej wprowadzają trojaki status zawodników uprawiających piłkę ręczną: zawodnika niekontraktowego, zawodnika kontraktowego i zawodowca. Status gracza niekontraktowego odpowiada statusowi amatora w piłce nożnej. Różnica między piłkarzem ręcznym kontraktowym a zawodowcem polega na tym, że wg przepisów dla zawodowca sport stanowi główne źródło utrzymania. W siatkówce - poza amatorem - występuje status półprofesjolanisty i profesjonalisty. Półprofesjolanista może otrzymywać wynagrodzenie lub inne świadczenie materialne i gra w klubie sportowym będącym stowarzyszeniem kultury fizycznej. Natomiast profesjonalista otrzymuje wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę i gra w klubie zorganizowanym w formie sportowej spółki akcyjnej.
W zależności od tego jaka jest forma umowy i status zawodnika, ma on różne prawa i obowiązki.
~z
 • 0 / 0
Jeżeli zawodnik za grę dostaje wynagrodzenie to ma status piłkarza profesjonalnego.
~z
 • 0 / 0
A co mają przepisy piłki ręcznej do piłki nożnej. To nie ma żadnego odniesienia, przecież to związki działające na swoich odrębnych zasadach.
Domyślny awatar Kapitan
 • 0 / 0
Dzięki za komentarze. Z tego co piszecie nie za bardzo pasuje do Monety określenie, że to pierwszy profesjonalny kontrakt. No chyba że wcześniejsza "płaca" to tak na prawdę jakaś forma stypendium...
~lukaa
 • 0 / 0
Ja wiem ze czytanie może sprawiać problem
Nie każdy kto dostaje wynagrodzenie jest profesjonalistą .
Czy 3 lidze masz samych profesjonalnych piłkarzy czy niektórzy też pracują . Zawodowy piłkarz nie pracuje
Przykłady z innych dyscyplin są po to żeby zrozumieć sens .
Na gorze to jest omówienie prawne sportowców zawodowych nie moje!!!
~lukaa
 • 0 / 0
Przykład
Piłkarz do 18 dostaje stypendium od klubu
WIek od 18 może być na amatorskim albo nie amatorskim ( dostaje kontrakt za trenowanie ,gre i zgrupowania ) ale miedzy czasie może uczyć sie lub pracować klub nie może mu w tym przeszkadzać
Profesjonalny kontrakt nie może podjąć innej pracy zarobkowej lub nauki bez zgody klubu . Dostaje umowę cywilnoprawną czyli etat .Jest do dyspozycji klubu
~z
 • 0 / 0
Niestety jesteś w błędzie. Umowa cywilnoprawna to nie jest etat. Zawodnik związany z klubem kontraktem o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, w formie cywilnoprawnej, spokojnie może podjąć studia, byleby wypełniał zobowiązania dotyczące gry i treningów. Taką możliwość mają m.in zawodnicy w Legii II którzy oprócz grania studiują (bądż studiowali) Nie będę z tobą polemizował, ale taki kontrakt w formie umowy cywilnoprawnej, mam przed sobą i widzę co w nim jest zawarte.
~lukaa
 • 0 / 0
Zawodnik bez zgody klubu nie może studiować .
W Legii II masz zawodników też nie związanych umową profesjonalną .
Umowa cywilnoprawna na wzor PZPN jest ETATEM .
Poczytaj sobie o prawie sportowym
A umowy nie możesz mieć bo każdy klub ma inną wspólnym mianownikiem są tylko przepisy PZPN
~z
 • 0 / 0
Nie będę tego temat rozszerzał, a powtarzam jeszcze raz taki kontrakt w formie umowy cywilnoprawnej mam "przed sobą". I jest to umowa zawarta pomiędzy konkretnym klubem (z w-wy) a zawodnikiem, której termin wygasł niedawno. Widzę co jest w niej zawarte, co musi klub, co zawodnik, ile za co itd. Wiem ,że zawodnik nie miał zabronionego studiowania( kontrakt wcale nie poruszał tej kwestii) i jakie miał zasady zwiększania zarobków. I tak za dużo napisałem.
~z
 • 0 / 0
Etatem jest umowa zawarta w formie umowy o pracę, od której odprowadza się składki do ZUS. W umowie cywilnoprawnej klub nie odprowadza "zusu" tylko płaci podatek do skarbówki, więc to nie etat.
~lukaa
 • 0 / 0
Znasz pojecie jestem zawodnikiem etatowym czyli profesjonalnym .
TO nie jest etat w firmie.
Profesjonalnej umowie masz podpunkt o dyspozycyjność zawodnika.
Jak masz kontrakt profesjonalny przed sobą to znajdź ile zawodnik ma urlopu gwarantowanego w roku ( bo to kazdy ma i jest napisane minimum )
~z
 • 0 / 0
Nie rozumiem co próbujesz mi wyjaśnić. Otóż kontrakty piłkarzy podlegają pod prawo pracy, tak samo jak kontrakty i umowy o pracę każdego pracującego. Wykonujesz zawód piłkarza i na umowie masz napisane"co jak i gdzie". Każdy pracownik pracujący na umowie o pracę ma takie opisy. Legia jest taką samą firmą w której pracują ludzie, piłkarze pracownicy administracji itd. jak inne firmy dające ludziom pracę. Sugerujesz że piłkarz nie ma prawa bez zgody klubu np. studiować. Otóż nie może robić tego co jest w kontrakcie napisane, nikt w takich kontraktach nie zabrania ludziom normalnych czynności, z wyjątkiem (niekiedy) wykonywania czynności mogących być zagrożeniem dla formy sportowej. Nie mam zamiaru dalej z tobą dyskutować i nie chcę cię przekonywać bo mi na tym nie zależy. na koniec dodam że żaden piłkarz pobierający wynagrodzenie za GRĘ nie jest piłkarzem amatorem. Każdy "Kontrakt o profesjonalne uprawianie piłi nożnej" czy to w formie umowy cywilnoprawnej, czy też w formie umowy o pracę jest kontraktem profesjonalnym. Bo o tym była mowa od początku. Taki kontrakt mogą zawierać zawodnicy po ukończeniu 18 roku życia.
~lukaa
 • 0 / 0
Według PZPN 3 rodzaje kontaktów i tez innych przepisów .
Uchwała PZPN z dnia 29.061992 r
1.Amator nie popiera wynagrodzenia jedynie koszty
2. Nie amator pobiera wynagrodzenie ale za gre treningi i zgrupowania .Ale również może pracować
3. Profesjonalista (zawodnik etatowy) pobiera wynagrodzenie ale nie moze pracować bez zgody klubu (jest do dyspozycji )

Zawodnicy Saint Patrik są dla ciebie profesjonalistami to gratuluje (Oni pobierają wynagrodzenie za grę )
~z
 • 0 / 0
Podstawowymi aktami prawnymi regulującymi umowę o profesjonalne uprawianie piłki nożnej są, kodeks cywilny i kodeks pracy oraz "Zasady regulujące stosunki pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem profesjonalnym" Uchwała nr II/12 z dnia 12 maja 2002 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Uchwała Zarządu PZPN III/39 w sprawie STATUSU POLSKICH PIŁKARZY oraz zmian przynależności klubowej.Zgodnie z powyższymi regulacjami polscy piłkarze mają do dyspozycji dwa powszechnie stosowane modele kontraktu, w postaci umowy o pracę oraz umowy cywilnoprawnej. Zobowiązania określone w Uchwale II/12 z 12 maja 2002 roku Zarządu PZPN stanowią integralną część kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. W myśl przepisów uchwały-zawodnikiem profesjonalnym jest osoba uprawiająca piłkę nożną n podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej(kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej) i otrzymującego za to wynagrodzenie: kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej oznacza umowę o pracę, albo umowę cywilnoprawną zawartą pomiędzy klubem sportowym a zawodnikiem profesjonalnym. To chyba wyjaśnia wiele. Zaczerpnięte z wykładni Adwokata Łukasza Kowalskiego na temat kontraktów piłkarskich.
~z
 • 0 / 0
A co do zawodników St Patrick to nie ośmieszaj się to inny kraj i nie wiem jakie tam są regulacje prawne w tej kwestii.