News: Marek Saganowski, czyli defensywny napastnik Legii (akt.)

Igor Kośliński

Źródło: Legia.sport.pl

27.04.2015 08:25

(akt. 08.12.2018 00:44)

Marek Saganowski od 1033 minut nie potrafi strzelić gola w ekstraklasie. Ale Henning Berg i tak stawiana niego, a nie na Orlando Sa. Norweg rok temu wymyślił Legię bez klasycznego napastnika (duet Ondrej Duda - Miroslav Radović) i nawet z Saganowskim w składzie trzyma się tego pomysłu. Rolę, którą mu przypisał, można określić mianem defensywnego napastnika. Niby ustawia Saganowskiego w ataku, ale oczekuje od niego nie tylko goli, ale też - a może przede wszystkim - by trzymał się jego założeń taktycznych.

A w nich Saganowski rzadko ma być snajperem, który czeka na podania w polu karnym przeciwnika. Ma cofać się do środka, przerywać akcje, robić z przodu miejsce skrzydłowym. W skrócie - ma walczyć na całym boisku.

I "Sagan" walczy, czym wprawia w zachwyt trenera. Berg go chwali, co wcale nie jest takie oczywiste, bo on rzadko decyduje się na indywidualne pochwały piłkarzy - jak już chwali, to wszystkich, całą drużynę. (...)

Od ponad ośmiu miesięcy 36-letni napastnik nie może się przełamać. Udało mu się co prawda zdobyć trzy bramki - jedną w Lidze Europy z Metalistem (2:1) i dwie w półfinałowym meczu Pucharu Polski z Podbeskidziem Bielsko-Biała (2:0), ale w ekstraklasie jego licznik się zatrzymał. Nie trafił do siatki od 18 spotkań, dokładnie od 1033 minut.

- Jestem spokojny. Na pewno ten gol się zbliża. Ale jakoś specjalnie na niego nie czekam. Najważniejsze, by drużyna wygrywała i miała ze mnie pożytek - powtarza od kilku tygodni Saganowski.

Konkurent Saganowskiego, Orlando Sa, jest skuteczniejszy. Polak w ostatnich 18 występach w ekstraklasie nie tylko nie strzelił gola, ale na bramkę rywali uderzał zaledwie 29 razy. Daje mu to średnią niewiele ponad półtora strzału na mecz. Dla porównania: Sa, który strzelił 11 goli w 19 spotkaniach (osiem razy zagrał od pierwszej do ostatniej minuty), oddał w nich 75 strzałów, czyli średnio cztery na mecz.

Cały artykuł można przeczytać na stronach portalu Legia.sport.pl

Trener Henning Berg mówił ostatnio, że o tym, który z napastników gra decyduje forma na treningach i w meczach na przestrzeni tygodnia czy miesiąca. Spójrzmy więc w statystyki w 2015 roku:

Orlando Sa: - 10 meczów, 602 minuty, 2 gole (PBB i Piast), 1 asysta (Piast)

Marek Saganowski: Marek Saganowski w 2015 roku: 12 meczów, 674 minuty, 2 gole (2x PBB), 4 asysty (Jagiellonia, Wisła, 2x PBB)