Mateusz Wieteska: Cała drużyna traci i strzela gole

Jakub Szerszeń

Źródło: sport.tvp.pl

11-02-2020 / 17:33

(akt. 11-02-2020 / 17:37)

- Runda jesienna była dla mnie ok. Nie była rewelacyjna, choć cieszyłem się z pierwszej bramki dla Legii w oficjalnym meczu. Do tego dołożyłem kolejne dwa gole. Tak, mam swoje za uszami przy straconych bramkach. Ludzie w takich sytuacjach często widzą to, co na końcu. Dostrzegalne jest zazwyczaj zachowanie obrońcy i bramkarza. Mało kto zwraca uwagę na to, co stało się potem. Proszę mnie dobrze zrozumieć - nie zrzucam winy na innych. Cała drużyna traci gole, jak i je strzela - mówi w rozmowie ze "sport.tvp.pl" Mateusz Wieteska, piłkarz Legii Warszawa.

Odczuwasz, że jako człowiek związany z Legią, chłopak urodzony w Warszawie, wysłuchujesz najwięcej opinii ze strony kibiców?
– Nie czytam wszystkich wpisów na mój temat. Staram się od tego odcinać, bo to potrafi mocno wgryźć się w głowę. Kiedyś się tym przejmowałem, miałem sporo lektury, ale czasy się zmieniają. Pracowałem z trenerem mentalnym, a teraz zawsze mogę porozmawiać z psychologiem Legii, Michałem Dąbskim, który zawsze stara się nam pomóc. Piłka jest taka, że czasami coś może się nie udać. Trzeba nauczyć się wyciągać wnioski. Dodatkowo należy umieć żyć z błędami, by w przyszłości być skoncentrowanym i unikać pomyłek.

Ile miałeś sytuacji, w których usłyszałeś od trenerów w trakcie analizy, że to przez ciebie drużyna straciła gola albo w danej sytuacji popełniłeś błąd skutkujący bramką dla rywali?
– Mamy regularne analizy naszych meczów. Omawiamy dobre i złe zagranie, kwestie ustawienia. Konkretnie? Nie było bramki, po której usłyszałbym od trenerów, że jest to moja wina. Szkoleniowiec potrafi powiedzieć, co zostało zrobione źle. Przede wszystkim trener zwraca uwagę na to, co działa się w trakcie całej akcji. Wiem, że w wielu sytuacjach mogłem zachować się lepiej, ale na boisku… Decyzję trzeba podejmować w trakcie sekundy, ułamku. Mam lekcję, że muszę nad tym pracować.

Największą pretensję masz do siebie o…?
– O bramkę z meczu z Lechią Gdańsk. Wygrywaliśmy. Rywale mieli aut. Piłka została kopnięta w pole karne, a Augustyn nagle znalazł się przede mną. To był głupio stracony gol. Niby kontrolowałem pozycję przeciwnika, a ten jednak zdobył bramkę. Brałem udział w serii porażek z Piastem i Lechią. W Gliwicach miałem też trochę pecha, gdy piłka odbiła się ode mnie, a Jorge Felix pokonał Majeckiego. Zablokowałem strzał, potem doszło do niefortunnej sytuacji, ale jeśli ktoś chce mi przypisać winę za ten moment? Ok, jego prawo… Nie przejmuję się opiniami na mój temat, ale chcę słuchać trenera. On najlepiej widzi, co dzieje się na boisku.

(...)

A latem transfer?
– Jeszcze jest zima.

Ponoć planowanie się opłaca.
– Chciałbym spróbować swoich sił poza Polską. Ale kiedy? Za pół roku? Za rok? Czas nam to pokaże. Jestem ciekaw czy podołałbym takiemu wyzwaniu. Odczucie tego na własnej skórze jet ciekawe. Nie zamykam się na żadne kierunki, ale też nie gonię za transferem.

Całą rozmowę z Wieteską przeczytać można na łamach "sport.tvp.pl". 

Komentarze (18)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Pułkownik
 • 1 / 0
Wietesowi na jeden średni mecz przypadają dwa słabe.
Kapral
 • 0 / 0
"Cała drużyna traci i strzela gole". Serio? Cała drużyna też przewraca się we własnym polu karnym? Tyle razy złotousty Mateusz mówił o wyciąganiu wniosków itp. slogany, ale widzę, że jest z tym spory problem.
Generał
 • 0 / 0
Mateusz "Kolumb" Wieteska. Odkrył Amerykę
Kapitan
 • 0 / 0
Ciężko mi uwierzyć w to, że na pomeczowej analizie trener nie wytyka błledy danego piłkarza w konkretnej sytuacji. W wywiadzie mozna mówić co się chce ale rzeczywistość jest inna. Wiadomo, że Wieteska nic nie powie publicznie, że trener mnie o******lił za to czy za tamto.
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Często gapiostwo czy błąd jednego piłkarza pociąga za sobą „domino”, bo np. obrońca nie był gotowy (czytaj: nie spodziewał się, nie skoncentrował się i już na początku akcji nie miał szans na skuteczną interwencję...).

Z tą Lechią to faktycznie dał się ograć.
Stówka kapitanie
Major
 • 0 / 0
No Mateusz... Tym stwierdzeniem Ameryki nie odkryles.
Generał dywizji
 • 0 / 0
Ma braki w koncentracji na tym musi pracować .
Porucznik
 • 0 / 0
To jest właśnie jego słabość. Myślę że Mateusz mógłby skorzystać na systematycznej pracy z jakimś dobrym coachem personalnym.
Generał
 • 0 / 0
Cały Wietes. Strzelić 2 bramki, żeby później zawalić 4
Generał dywizji
 • 0 / 0
Oby nie.
Mateusz Wieteska zapomniał o jednym. Jako znany i popularny babolarz, niweczy często wysiłek całej drużyny. Chyba nie do Legii on, nie do Legii.
Z pewnoscia nie do pierwszego składu ale jako zmiennik może być
Powiem więcej, może być jako zamiennik.
Generał dywizji
 • 9 / 0
Wierzę w tego zawodnika. Mam nadzieję, że rozwinie się tak, aby za rok, dwa być filarem defensywy Legii. Tak jak u mnie w FM-ie :D
Za dwa lata ?
Założę się że Wietes jest następny w kolejce...
Myślałem że już teraz zostanie sprzedany jednak lato to już raczej wyjedzie z Karbownikiem
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Liczę, że Karbownik jeszcze pogra u nas 1-1,5 roku. A potem transferowy rekord Ekstraklasy...