News: MŚ: Rosja ograła Hiszpanów, karne kluczem do awansu

MŚ: Rosja ograła Hiszpanów, karne kluczem do awansu

01.07.2018 21:59

(akt. 02.12.2018 11:25)

Za nami drugi dzień mistrzostw świata z meczami 1/8 finału. Rosja prowadzona przez byłego szkoleniowca Legii, Stanisława Czerczesowa, sensacyjnie awansowała dalej kosztem Hiszpanów. W drugim spotkaniu Chorwaci okazali się lepsi od Duńczyków. Do rozstrzygnięcia losów rywalizacji w obu konfrontacjach niezbędne były serie rzutów karnych.

Faworyt w spotkaniu Hiszpanów z gospodarzami imprezy był tylko jeden, choć tegoroczne mistrzostwa świata już kilka razy pokazywały, że Dawid może pokonać Goliata. Początkowo wszystko przebiegało zgodnie z planem, gdyż już w dwunastej minucie po samobójczym trafieniun Siergieja Ignaszewicza prowadzili zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego. Przed przerwą był jednak remis. Wszystko przez zachowanie Gerarda Pique, który w idiotyczny sposób zagrywał piłkę ręką. Okazję z jedenastu metrów wykorzystał Artiom Dziuba.

Rosjanie w spotkaniu z Hiszpanami grali defensywnie, czekając na okazje do kontrataków. Dodatkowym atutem była dobra postawa Igora Akinfiejewa między słupkami. Gospodarze pod dowództwem byłego trenera Legii Stanisława Czerczesowa prezentowali pragmatyczny futbol, który pozwolił przetrwać hiszpański napór do końca meczu, ale też do końca dogrywki. W rzutach karnych lepsi okazali się miejscowi. Kluczową rolę odegrał Akinfiejew, który obronił uderzenia Koke Iago Aspasa.

Hiszpania - Rosja 1:1 p.k 3:4 (1:1, 1:1)
Ignaszewicz (12. min. - s.) - Dziuba (41. min.)
Karne: 1:0 - Iniesta, 1:1 - Smołow, 2:1 - Pique, 2:2 - Ignaszewicz, 2:2 - Koke (bramkarz obronił), 2:3 - Gołowin, 3:3 - Ramos, 3:4 - Czeryszew, 3:4 - Aspas (bramkarz obronił)

Żółte kartki: Pique (Hiszpania) - Kutepow, Zobnin (Rosja)

Hiszpania: de Gea - Nacho (70' Carvajal), Pique, Ramos, Alba - Asensio (104' Rodrigo), Koke, Busquets, Isco - Silva (67' Iniesta) - Costa (80' Aspas)

Rosja: Akinfiejew - Fernandes, Kutepow, Ignaszewicz, Kudriaszow, Żyrkow (46' Granat) - Samedow (61' Czeryszew), Kuzajew (97' Erokhin), Zobnin, Gołowin - Dziuba (65' Smołow)

Po pięciu minutach kibice w Niżnym Nowogrodzie obejrzeli dwie bramki. Nie minęło 60 sekund, a Martin Jorgensen pokonał golkipera reprezentacji Chorwacji. Lada moment wyrównał Mario Mandżukić. To nie był wyjątkowy mecz. W wykonaniu graczy z Bałkanów było to najgorsze spotkanie na mundialu w Rosji, lecz solidna gra w defensywie sprawiła, że Duńczycy nie potrafili strzelić więcej goli. Przeciętnie funkcjonowała również formacja ofensywna Chorwacji.

Piłkarze z Bałkanów mieli doskonałą okazję, gdy już w trakcie dogrywki sędzia podyktowal rzut karny przeciwko Danii. Do piłki podszedł Luka Modrić, który nie zdołał pokonać Kaspra Schmeichela. Doszło do serii "jedenastek", w której błyszczeli bramkarze. Ostatecznie o jedno trafienie więcej zanotowali Chorwaci i to oni zmierzą się w ćwierćfinale z Rosją.

Chorwacja - Dania 1:1 p.k. 3:2 (1:1, 1:1)
Mandżukić (4. min.) - Jorgensen (1. min.)
Karne: 0:0 - Eriksen (bramkarz obronił), 0:0 - Badelj (bramkarz obronił), 0:1 - Kjaer, 1:1 - Kramarić, 1:2 - Krohn-Dehli, 2:2 - Modrić, 2:2 - Schone (bramkarz obronił), 2:2 - Pivarić (bramkarz obronił), 2:2 - M. Jorgensen (bramkarz obronił), 3:2 - Rakitić

Żółta kartka: M. Jorgensen (Dania)

Chorwacja: Subasić - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (81' Pivarić) - Rebić, Modrić, Brozović (71' Kovacić), Rakitić, Perisić (97' Kramarić) - Mandżukić (108' Badelj)

Dania: Schmeichel - Daisgaard, Kjaer, M. Jorgensen, Knudsen - Poulsen, Christensen (46' Schone), Delaney (98' Krohn-Dehlo), Braithwaite (105' Sisto) - Eriksen - Cornelius (66' N. Jorgensen).