Kacper Kostorz

Ostatnie mecze Legii z Górnikiem

21.11.2021 09:45

(akt. 20.11.2021 20:22)

W niedzielę (21.11, godz. 17:30) Legia Warszawa zmierzy się na wyjeździe z Górnikiem Zabrze. Jak przebiegały ostatnie mecze między tymi drużynami? Szczegóły poniżej.

Ostatni raz Legia grała z Górnikiem w lutym. Był to dla niej wyjątkowy wieczór w Zabrzu. Warszawiacy zaczęli mecz po mistrzowsku, bo od perfekcyjnej kontry w 4. minucie, która zakończyła się trafieniem Bartosza Kapustki. W akcjach rywali brakowało konkretów, aż do końcówki pierwszej połowy, gdy doprowadzili do wyrównania – wykorzystali rzut karny. Od 46. minuty na murawie pojawił się debiutant, Ernest Muci. Ale bohaterem "Wojskowych" został inny zmiennik, Kacper Kostorz. W 82. minucie otrzymał prostopadłe podanie od Luquinhasa, wbiegł w pole karne z lewej strony, minął przeciwnika i z zimną krwią umieścił piłkę w siatce.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 1:2 (1:1)
Jimenez (45. min. – k.) - Kapustka (4. min.), Kostorz (82. min.)

Żółte kartki: Prochazka, Gryszkiewicz, Janża, Nowak - Martins, Jędrzejczyk, Luquinhas.

Górnik: Chudy - Massouras, Wiśniewski, Koj, Gryszkiewicz (62' Paluszek), Janża - Kubica, Prochazka (74' Ściślak), Nowak (74' Manneh) - Sobczyk (54' Boakye), Jimenez.

Legia: Boruc - Jędrzejczyk, Wieteska, Szabanow - Juranović, Slisz (69' Gwilia), Martins (55' Kostorz), Kapustka, Luquinhas (87' Wszołek), Mladenović - Lopes (46' Muci).

Pierwsza porażka w Warszawie w XXI wieku

Nieco ponad rok temu Górnik zwyciężył 3:1 Legię w Warszawie. Zrobił to w bardzo dobrym i pewnym stylu, wygrał całkowicie zasłużenie. Bramki dla gości zdobyli Alex SobczykBartosz Nowak i Jesus Jimenez. Jedynego gola dla "Wojskowych" strzelił Bartosz Slisz (pierwsze trafienie w barwach Legii). - Cieszymy się, to ciśnie mi się na usta. Długo czekaliśmy na takie zwycięstwo - powiedział po meczu z Legią trener klubu z ZabrzaMarcin Brosz. Górnik, poza wygraną przy Łazienkowskiej, przerwał niechlubną serię. Dla rywali było to pierwsze zwycięstwo w Warszawie z Legią w XXI wieku. Zdjęcia można pooglądać w TYM MIEJSCU

Legia Warszawa - Górnik Zabrze 1:3 (0:2)
Slisz (60. min.) - Sobczyk (4. min.), Nowak (17. min.), Jimenez (47. min.)

Żółte kartki: Lopes, Juranović - Wiśniewski.

Legia: Boruc - Stolarski (83' Juranović), Remy, Jędrzejczyk, Mladenović - Luquinhas, Slisz,  Antolić (62' Gwilia), Kapustka (46' Wszołek) - Kante (76' Rosołek), Pekhart (46' Lopes).

Górnik: Chudy - Massouras, Wiśniewski, Koj, Gryszkiewicz, Janza - Prochazka (63' Kubica), Manneh, Nowak (63' Ściślak) - Sobczyk (53' Krawczyk), Jimenez (90' Hajda).

Zimny prysznic w Zabrzu

W czerwcu 2020 roku Legia przegrała 0:2 z Górnikiem w Zabrzu w ostatniej kolejce rundy zasadniczej poprzednich rozgrywek. Bramki dla przeciwników zdobyli Jimenez oraz Igor Angulo. – Mecz w Zabrzu był kolejnym przykładem, jak piłka może uczyć. Wynik nie zawsze musi odzwierciedlać to, co dzieje się na boisku. Mam tu na myśli zwłaszcza pierwszą połowę, gdy gospodarze zdobyli bramkę, choć właściwie nie stworzyli sobie szansy pod naszym polem karnym – powiedział ówczesny trener LegiiAleksandar Vuković. Fotoreportaż dostepny jest TUTAJ.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 2:0 (1:0)
Jimenez (29. min.), Angulo (59. min.)

Górnik: Chudy - Vassilantonopoulos, Wiśniewski, Bochniewicz, Janza - Jirka (84' Kopacz), Manneh, Prochazka, Ściślak (46' Giakoumakis), Jimenez (84' Ryczkowski) - Angulo.

Legia: Majecki - Vesović, Lewczuk (76' Martins), Wieteska, Karbownik - Wszołek, Antolić, Gwilia, Luquinhas (59' Kante), Cholewiak - Pekhart (67' Sanogo).

Pięć do jednego

Dwa lata temu "Wojskowi" rozgromili rywali aż 5:1. Dwie bramki zdobył Paweł Wszołek, a po jednym golu strzelili Arvydas NovikovasJarosław Niezgoda i Paweł Bochniewicz, który pokonał własnego bramkarza. Fotoreportaże są dostępne tutaj. - Widzieliśmy, że Górnik broni nisko i szuka szybkiego kontrataku. Mają w swoich szeregach dynamicznych zawodników z przodu. Zdawaliśmy sobie sprawę, iż będzie nam trudno na początku meczu. Udało nam się jednak wykreować kilka okazji, sam miałem sytuację, po której mogliśmy objąć prowadzenie. Byliśmy przygotowani na to, że zabrzanie czekali na kontry. Przed przerwą strzeliłem gola, dosyć szczęśliwego. Przez to rywale musieli się otworzyć w drugiej połowie. Poszliśmy za ciosem, zdobyliśmy kolejne bramki i mecz został poniekąd „zamknięty” - komentował Wszołek.

Legia Warszawa - Górnik Zabrze 5:1 (1:0)
Wszołek (28. min.,, 55. min.), Bochniewicz (54. min. - s.), Novikovas (58. min.), Niezgoda (63. min.) - Wiśniewski (75. min.)

Żółte kartki: Bainović, Wiśniewski.

Legia: Majecki - Jędrzejczyk, Lewczuk, Wieteska, Karbownik - Wszołek, Antolić (59' Gwilia), Martins, Luquinhas (61' Rosołek), Novikovas - Niezgoda (76' Kostorz).

Górnik: Chudy - Sekulić, Wiśniewski, Bochniewicz, Janza - 1Zapolnik (69' Ściślak), Matuszek, Bainović (39' Matras), Wolsztyński (58' Kopacz), Jimenez - Angulo.

Walka do końca

W kwietniu 2019 roku warszawiacy wygrali z zabrzanami na wyjeździe 2:1. Drużyna z Łazienkowskiej przegrywała po golu Angulo, ale w drugiej odsłonie Carlitos zdobył dwie bramki. Dzięki temu "Wojskowi" mogli cieszyć się z drugiej wygranej z rzędu pod wodzą trenera Vukovicia. - Trzeba oddać Górnikowi, że postawił nam bardzo trudne warunki, a to spowodowało, że nie dominowaliśmy i nie kontrowaliśmy przebiegu wydarzeń tak, jak z Jagiellonią. Zabrze to trudny teren dla Legii, nie wygrywamy tu wcale tak często. Skupiam się na wyniku i to aktualnie dla mnie najważniejsze. Cieszę się, że odwróciliśmy losy spotkania - powiedział ówczesny szkoleniowiec Legii. Zdjęcia można pooglądać TUTAJ. W sezonie 2018/2019 legioniści nie wywalczyli żadnego trofeum: ani mistrzostwa, ani Pucharu Polski.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 1:2 (1:0)
Angulo (28. min.) - Carlitos (76. min. - k., 87. min.)

Żółte kartki: Gryszkiewicz, Wiśniewski, Angulo, Gwilia - Stolarski, Jędrzejczyk.

Górnik: Chudy - Sekulić, Wiśniewski, Bochniewicz, Gryszkiewicz - Wolsztyński (71' Mystakidis), Gwilia (90' Suarez), Matras, Żurkowski, Jimenez (90' Liszka) - Angulo.

Legia: Cierzniak - Stolarski, Remy, Jędrzejczyk, Rocha (68' Wieteska) - Medeiros, Antolić (58' Szymański), Martins, Hamalainen (58' Kulenović), Nagy - Carlitos.

---

Jak wygląda bilans pięciu ostatnich spotkań pomiędzy tymi drużynami? Legia zwyciężyła trzy razy, a także dwukrotnie przegrała.

Mecz 15. kolejki ekstraklasy pomiędzy Legią a Górnikiem w Zabrzu odbędzie się w niedzielę, 21 listopada, o godzinie 17:30. Relacja na Legia.Net.