Podsumowanie: Statystyczne ujęcie trenerów

Łukasz Pazuła

Źródło: Legia.Net

27-12-2016 / 11:00

(akt. 21-12-2018 / 15:55)

Legia Warszawa w 2016 roku była prowadzona przez czterech trenerów. Stanisław Czerczesow dokończył z legionistami sezon 2015/2016. Nowym opiekunem warszawiaków został Besnik Hasi, którego zwolniono we wrześniu. Jego obowiązki tymczasowo przejął Aleksandar Vuković. „Vuko” zremisował na wyjeździe z Wisłą Kraków 0:0, a potem stał się asystentem Jacka Magiery.

Legia Warszawa w 2016 roku rozegrała pięćdziesiąt trzy spotkania. Stanisław Czerczesow poprowadził legionistów w dziewiętnastu pojedynkach. Warszawiacy trzynaście razy zwyciężali. To daje około 68% wygranych meczów. „Wojskowi” po trzy razy zremisowali i przegrali.


Legia Stanisława Czerczesowa u siebie:
Zwycięstwa – 8 (7 Lotto Ekstraklasa, 1 Puchar Polski)
Remisy – 1 (1 Lotto Ekstraklasa)
Porażki – 0


Legia Stanisława Czerczesowa na wyjeździe:
Zwycięstwa – 5 (3 Lotto Ekstraklasa, 2 Puchar Polski)
Remisy – 2 (2 Lotto Ekstraklasa)
Porażki – 3 (3 Lotto Ekstraklasa)


Legioniści za kadencji trenera Czerczesowa trzynaście razy strzelali pierwszego gola w danych spotkaniach. Tylko jeden taki mecz nie zakończył się wygraną warszawiaków. W starciu z Lechią Gdańsk premierową bramkę zdobył Ondrej Duda. Do wyrównania doprowadził jednak Grzegorz Kuświk i zespół Rosjanina zremisował z biało-zielonymi 1:1. Jeśli „Wojskowi” musieli gonić wynik, to raz zdołali przechylić szale zwycięstwa na swoją korzyść.


Mecze Czerczesowa gdy Legia strzelała pierwszego gola w spotkaniu: 12 wygranych, 1 remis
Mecze Czerczesowa gdy Legia traciła jako pierwsza bramkę w spotkaniu: 1 wygrana, 3 porażkiBesnik Hasi przejął Legię od początku nowego sezonu. Nowy szkoleniowiec poprowadził legionistów w osiemnastu spotkaniach. Albańczyk wygrał razem z legionistami pięć meczów. Daje to niecałe 28% zwycięstw. Dodatkowo zanotował sześć remisów i siedem porażek.


Legia Besnika Hasiego u siebie:


Zwycięstwa: 1 (1 Liga Mistrzów - kwalifikacje)
Remisy: 5 (3 Lotto Ekstraklasa, 2 Liga Mistrzów - kwalifikacje)
Porażki: 4 (2 Lotto Ekstraklasa, 1 Superpuchar Polski, 1 Liga Mistrzów – faza grupowa)


Mecze Besnika Hasiego na wyjeździe:


Zwycięstwa:  4 (2 Lotto Ekstraklasa, 2 Liga Mistrzów - kwalifikacje)
Remisy: 1 (1 Liga Mistrzów - kwalifikacje)
Porażki: 3 (2 Lotto Ekstraklasa, 1 Puchar Polski)


Kiedy Legia Besnika Hasiego obejmowała prowadzenie, cztery razy zdołała zakończyć mecze ze zwycięstwem. Natomiast jeśli legioniści pierwsi tracili bramkę, tylko raz potrafili odwrócić losy spotkania. W wyjazdowym starciu z Wisłą Płock po 10. minutach przegrywali już 0:2 po golach Tomislava Bożicia oraz Przemysława Szymańskiego. Ostatecznie jednak mistrzowie Polski wygrali 3:2. Dla mistrzów Polski do siatki trafiali: Aleksandar Prijović, Michał Kucharczyk oraz Igor Lewczuk.


Mecze Hasiego gdy Legia pierwsza wygrywała: 4 wygrane, 3 remisy.
Mecze Hasiego gdy Legia pierwsza przegrywała: 1 wygrana, 1 remis, 7 porażek.Gdy trenerem Legii został Jacek Magiera, gra legionistów uległa poprawie. Warszawiacy na piętnaście spotkań wygrali dziewięć razy. To daje dokładnie 60% zwycięstw. Dodatkowo „Wojskowi” dwukrotnie zremisowali i czterokrotnie przegrali.


Mecze Legii Jacka Magiery u siebie:


Zwycięstwa – 5 (4 Lotto Ekstraklasa, 1 Liga Mistrzów – faza grupowa)
Remisy – 2 (1 Lotto Ekstraklasa, 1 Liga Mistrzów – faza grupowa)
Porażki – 0


Mecze Legii Jacka Magiery na wyjeździe:


Zwycięstwa – 4 (4 Lotto Ekstraklasa)
Remisy – 0
Porażki – 4 (1 Lotto Ekstraklasa, 3 Liga Mistrzów – faza grupowa)


Legia Jacka Magiery dziesięć razy obejmowała prowadzenie w danym spotkaniu. Tylko dwa starcia nie zakończyły się zwycięstwem legionistów. W Lotto Ekstraklasie zremisowali z Wisłą Płock 2:2, chociaż prowadzili 2:0. W Lidze Mistrzów natomiast przegrali z Borussią Dortmund na wyjeździe 4:8. Jak „Wojskowi” pierwsi tracili bramkę, to dwa razy zdołali odwrócić losy meczu.


Mecze Magiery gdy Legia pierwsza wygrywała: 8 wygranych, 1 remis, 1 porażka
Mecze Magiery gdy Legia pierwsza przegrywała: 1 wygrana, 1 remis, 3 porażki.


W całym zestawieniu najgorzej wypada Besnik Hasi. Albańczyk wygrał tylko pięć meczów z osiemnastu możliwych. Stanisław Czerczesow ma natomiast lepszy procent zwycięstw od Jacka Magiery, ale trzeba pamiętać, iż Rosjanin „Wojskowych” w 2016 roku prowadził jedynie w polskich rozgrywkach. Obecny szkoleniowiec legionistów rozegrał dwumecz ze Sportingiem Lizbona oraz Realem Madryt. Ponadto na wyjeździe zmierzył się z Borussią Dortmund. Obydwaj trenerzy nie przegrali jeszcze żadnego spotkania u siebie.

Komentarze (4)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
statystyka.....Dzięki niezłym (bardzo dobrym?) wynikom Legii w Ekstraklasie zawsze miło spojrzeć wstecz w tzw tabelę rozgrywek zwanych E-klasą.
I (na podstawie 90minut.pl) wygląda (jakby nie patrzeć) ,że Legia to najlepsza drużyna XXI wieku (najrówniej grająca). I to może nie jest wielkie zdziwienie (chociaż respekt dla Wisły za sukcesy na przełomie i początku tego stulecia). Zdziwienie powinno budzić jak wielka jest skala różnic pomiędzy Legią a kolejnymi drużynami (po prostu masakra i przepaść w jednym).

Otóż przeciętna zdobycz punktowa i bramkowa (za XXI wiek) dla Legii wyniosła:

1,95 pkt oraz 1,73 bramki na mecz (zdobyte) i 0.83 straconej na mecz
a zwycięstwa/remisy/porazki to odpowiednio 58%/22%/20%

Wisła 1,83 pkt
Lech 1,65 pkt
Zagłębie L. 1,39 pkt
...
Jagiellonia 1,37 pkt
...
Lechia 1,32 pkt
...
Cracovia 1,25 pkt
...

:)
~DRE
  • 0 / 0
Dodatkowo Czerczesow nie miał tak silnej drużyny do dyspozycji jak jest teraz...
Z tego co miał wycisnął maksa...
~Amaru33
  • 0 / 0
Wychodzi na to ze Jacek Magiera jest w Lidze Mistrzow niepokonany u siebie:)
~Prezes_L
  • 0 / 0
Ale trzeba oddac sprawiedliwosc, że za hasiego vadis byl jeszcze bez formy
Rzenik tez walil babola za babolem