Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

24.03.2019 23:00

(akt. 25.03.2019 08:53)

W drugim spotkaniu eliminacji do Mistrzostw Europy Polacy wygrali z Łotyszami po bramkach Roberta Lewandowskiego w 76 min. oraz Kamila Glika w 84 min. Całe spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział zawodnik Legii, Artur Jędrzejczyk.

W porównaniu do poprzedniego spotkania, trener Jerzy Brzęczek musiał zrezygnować z takich graczy jak Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński czy Marcin Kamiński. Doszło więc do nieco wymuszonych roszad. W miejscu Bednarka od pierwszej minuty pojawił się na murawie były gracz Legii, Michał Pazdan, za Bereszyńskiego zaś Arkadiusz Reca. W ataku selekcjoner zdecydował się na duet Robert Lewandowski - Krzysztof Piątek.

Od pierwszych minut spotkania to Łotysze grali odważniej i to oni oddali pierwszy groźny strzał zmuszając Wojciecha Szczęsnego do interwencji.  Reprezentajca Polski dobrą okazję stworzyła sobie dopiero w 24 minucie meczu - Lewandowski w sytuacji sam na sam trafił wprost w Pavela Steiborsa. W 35 minucie za sprawą "Lewego" oddaliśmy najgroźniejszy strzał, ale piłka zatrzymała się na dalszym słupku. Pierwsza połowa więcej emocji nie przyniosła. Podopieczni Slavisy Stojanovicia skutecznie stawiali opór Biało - Czerwonym, którzy po wymęczonych 45 minutach zeszli do szatni przy rezultacie bezbramkowym.

Drugą połowę Polacy rozpoczęli od groźnego strzału w wykonaniu Kamila Grosickiego. Piłkę z problemami sparował do boku golkiper Łotwy. Z każdą minutą Polacy stwarzali sobie coraz więcej sytuacji. Ataki Polaków w 58 minucie groźnym kontratakiem przerwali Łotysze, na nasze szczęście marnując dogodną sytuację. W końcu w 76 minucie po bardzo dobrym dośrodkowaniu Recy, idealnie odnalazł się w polu karnym Lewandowski i mocnym strzałem głową przełamał niemoc reprezentacji Polski w niedzielnym spotkaniu. W 84 minucie po świetnym dośrodkowaniu z rzutu rożnego w wykonaniu Jakuba Błaszczykowskiego, na 2:0 podwyższył Glik. Tym samym po trudnym spotkaniu Polacy wygrali 2:0 i po raz pierwszy w tych eliminacjach zameldowali się na pozycji lidera.

Lewandowski (76. min.), Glik (84. min.)

Polska: Szczęsny - Kędziora, Glik, Pazdan, Reca - Grosicki (83' Frankowski), Krychowiak, Klich (62' Błaszczykowski), Zieliński - Piątek (87' Milik), Lewandowski

Łotwa: Steinbors - Savalnieks (79' Gabovs), Dubra, Oss, Maksimenko - Ikaunieks, Laizans, Isajevs, Rakels, Karasausks (85' Tobers) - Gutkovskis (70' Uldrikis)

Żółte kartki: Piątek, Kędziora - Dubra, Maksimenko, Ikaunieks

Widzów: 51 112