Jacek Zieliński

Raport Ekstraklasy o akademii Legii

Redaktor Kuba Szerszeń

Kuba Szerszeń

Źródło: Legia.Net, Ekstraklasa SA

09.12.2019 18:38

(akt. 09.12.2019 18:52)

Ekstraklasa S.A. przygotowała raport dotyczących akademii klubów klubów piłkarskich w najwyższej klasie rozgrywkowej. Łącznie trenuje w nich blisko sześć tysięcy zawodników. Jak opisano szkółkę Legii Warszawa?

Akademia Legii w raporcie Ekstraklasy:

"Debiut Sebastiana Szymańskiego w reprezentacji Polski. Pewne występy Radosława Majeckiego w bramce Legii. Odważne ligowe debiuty Michała Karbownika i Mateusza Praszelika. Wygrane Legii w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U17 i U15 w sezonie 2018-19. Budowa nowoczesnego Legia Training Center – nowego domu Akademii Legii. A w dodatku wzmocnienie zespołu menedżerskiego – sprowadzenie holenderskiego eksperta w szkoleniu młodzieży, który niedawno prowadził akademię Feyenoordu Rotterdam. Tak wygląda rzeczywistość ostatnich miesięcy w systemie szkolenia młodzieży Legii Warszawa.

Legia zgromadziła w swojej akademii mocny zespół menedżerski i szkoleniowy, który po przenosinach do Legia Training Center ma zapracować na miarę czołowego systemu szkolenia w naszej części Europy. Od marca 2017 r. Dyrektorem akademii jest Jacek Zieliński, który teraz wraz z Dyrektorem Wykonawczym Richardem Grootscholtenem (w Legii od lipca 2019 r.) rozwija projekt na miarę ambicji klubu. W ten sposób obecny sposób pracy Akademii Legii wykuwa się na podstawie doświadczeń z kilku krajów, bo Radosława Mozyrkę i Piotra Urbana - koordynujących różne grupy wiekowe i kwestie szkoleniowe – ukształtował z kolei system angielski i hiszpański. Przed nimi ambitne zadanie zgodne z motto Akademii: „Bądź lepszym każdego dnia” – wprowadzenie akademii na jeszcze wyższy poziom i przygotowanie do przeprowadzki najstarszych drużyn do Legia Training Center w Książenicach w gm. Grodzisk Mazowiecki. Budowa inwestycji ruszyła w kwietniu 2019 r., a przeprowadzka najstarszych grup wiekowych Akademii nastąpi w lipcu 2020 r.

W ramach akademii pracuje obecnie dziesięć zespołów w różnych kategoriach wiekowych (U10 - U18 oraz Legia II). Dodatkowo dwie grupy najmłodszych adeptów piłkarskich (U8 i U9) uczestniczą w życiu i pracy akademii na zasadzie comiesięcznych treningów dla najlepszych piłkarzy z okolic. Obecnie w akademii i Legii II znajduje się blisko 200 zawodników (roczniki 2000-2010). Do tego kilka tysięcy uczęszcza do Legia Soccer Schools, z której najlepsze jednostki trafiają regularnie do legijnej akademii.

Jeśli chodzi o dokładne statystyki, to 22 zawodników z roczników 1991-2001 zagrało w meczach ekstraklasowych w barwach Legii. Do tej liczby należy dodać kolejnych dwunastu, którzy zadebiutowali w ekstraklasie w innym zespole, jednocześnie nie grając wcześniej dla zespołu ze stolicy. Łącznie, 34 piłkarzy z akademii zagrało jak dotąd w Lotto Ekstraklasie, a ponad 60 na jej zapleczu – w I lidze.

Jeśli spojrzymy tylko na ubiegły sezon, to Akademia Legii dostarczyła aż 64 zawodników na poziom centralny w sezonie 2018/19, czyli do Ekstraklasy, I i II ligi. To najwięcej spośród wszystkich akademii klubów Ekstraklasy, dlatego według władz akademii przejście do Legii daje zdecydowanie największą gwarancję na to, że w przyszłości zostanie się zawodowym piłkarzem. Obecnie w kadrze pierwszej drużyny znajduje się pięciu wychowanków Akademii: Radosław Majecki, Mateusz Wieteska, Michał Karbownik, Mateusz Praszelik i Maciej Rosołek.

Jak dotąd, pięciu wychowanków akademii (Dominik Furman, Rafał Wolski, Michał Żyro, Sebastian Walukiewicz – poprzez seniorski zespół Pogoni Szczecin; Sebastian Szymański) trafiło do klubów zagranicznych z czołowych lig europejskich. Jak tłumaczą pracownicy Legii: "Za wychowanka uważamy zawodnika, który przez przynajmniej 3 lata w Akademii uczył się gry w piłkę". Dodatkowo, Legia poprzez drużyny seniorskie – rezerwy i pierwszy zespół - wymiernie wpłynęła w młodym wieku na rozwój reprezentantów Polski: Wojciecha Szczęsnego, Łukasza Fabiańskiego, Macieja Rybusa i Ariela Borysiuka.

Ważną częścią rozwoju zawodnika jest rywalizacja na wysokim poziomie. W minionych dwóch sezonach Legia rozegrała blisko 300 meczów z zagranicznymi rywalami. Celem nie są wyniki osiągane pod kątem drużyny, ale progres i dobre indywidualne występy zawodników. Ważne, żeby wygrywać w dobrym stylu, tak jak w sezonie 2017/18 w Amsterdamie - 2:0 z Ajaksem w ramach UEFA Youth League, gdy odbyło się to po odważnej, ofensywnej grze. W tym stylu w sezonie 2018/19 Legia wygrała mistrzostwo na krajowym podwórku – zarówno Centralną Ligę Juniorów U17, jak i U15.

W minionym sezonie do kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych (do U15 do U21) zostało powołanych aż 35 zawodników Legii Warszawa. Łącznie w Akademii pracuje 32 trenerów (U10 – Legia II). W ich skład wlicza się 20 trenerów o statusie pierwszego lub drugiego trenera – żaden trener nie pracuje przy dwóch zespołach i jest to komfort pracy, jakiego nie mają inne kluby w Polsce."

Cały raport dostępny jest tutaj

Polecamy

Komentarze (38)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.