News: Reprezentacja: Remis z Portugalią, jest rozstawienie

Reprezentacja: Remis z Portugalią, jest rozstawienie

20.11.2018 22:42

(akt. 02.12.2018 11:21)

W ostatnim meczu grupy trzeciej Ligi Narodów w dywizji A reprezentacja Polski zremisowała 1:1 z Portugalią w Guimares. Remis podopiecznych Jerzego Brzęczka oznacza rozstawienie Polaków w pierwszym koszyku podczas losowania eliminacji do mistrzostw Europy.

Reprezentacja Polski w meczu z Portugalią nie tylko walczyła o pierwsze zwycięstwo w Lidze Narodów, ale przede wszystkim o rozstawienie z pierwszego koszyka w losowaniu grup eliminacyjnych do mistrzostw Europy. Po remisie Niemców z Holandią, Polakom wystarczał jeden punkt, aby ten cel osiągnąć.

Trener Jerzy Brzęczek jedenastkę zestawił dość eksperymentalnie. Do bramki powrócił Wojciech Szczęsny. W obronie, w porównaniu do meczu z Czechami, pozostał tylko Thiago Cionek. Razem z nim linię defensywną utworzyli Tomasz Kędziora, Jan Bednarek i Bartosz Bereszyński. Nic za to nie zmieniło się w drugiej linii, zaś narzekającego na problemy z kolanem Roberta Lewandowskiego zmienił Arkadiusz Milik.

Niestety w dalszym ciągu kadra nowego selekcjonera nie ma szczęścia. Polacy zagrali niezłe pierwsze 45 minut, mieli swoje okazje, ale co z tego, skoro gospodarze jedną z niewielu sytuacji zamienili na bramkę. Andre Silva wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i umieścił piłkę w siatce. Gdy kilka minut później podobną sytuację mieli wybrańcy Brzęczka, to Kędziora trafił tylko w poprzeczkę. Dobrą sytuację miał jeszcze Przemysław Frankowski, ale przegrał pojedynek z bramkarzem.

Po zmianie stron w dobrej sytuacji po zagraniu Piotra Zielińskiego był Kamil Grosicki, ale tym razem zabrakło umiejętności – „Grosik” fatalnie uderzył futbolówkę. Kilka minut później Portugalczycy byli blisko trafienia samobójczego, ale piłka tylko zatańczyła na linii bramkowej i została wybita głową.

W 63. minucie miało miejsce przełomowe zdarzenie. Sam na sam z bramkarzem Portugalii wyszedł Milik. Goniący go Danilo faulował Polaka i obejrzał czerwoną kartkę. Jedenastkę na gola zamienił poszkodowany, ale arbiter z niezrozumiałych przyczyn nakazał powtórzenie karnego. Napastnik ustawił sobie piłkę i ponownie zdobył bramkę. Tym razem arbiter już nie zakwestionował trafienia.

Później swoje okazje mieli Frankowski, Grzegorz Krychowiak i Zieliński, ale za każdym razem czegoś brakowało aby wykończyć podania od kolegów. A gdy Zieliński huknął na bramkę, to świetnie spisał się Beto. Tym samym wynik nie uległ zmianie i Polacy będą rozstawieni kosztem Niemców w losowaniu do mistrzostw Europy.

Portugalia - Polska 1:1
Silva (34. min.) - Milik (66. min. k.)

Portugalia:Beto - Cancelo, Pepe, Dias, Rodrigues - Silva (70' Bruma), Danilo, Carvalho, Sanches, Guerreiro (61' Mário) - Silva (87' Eder)

Polska:Szczęsny - Kędziora, Cionek, Bednarek, Bereszyński - Grosicki (79' Kądzior), Klich (75' Góralski), Krychowiak, Zieliński (90' Szymański), Frankowski - Milik

Żółte kartki: Dias, Mario - Cionek, Bednarek, Frankowski

Czerwona kartka: Danilo (63. min.)