News: Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość

Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość

Redakcja

Źródło: Legia.Net

11.11.2018 02:33

(akt. 02.12.2018 11:21)

Sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Rada regencyjna właśnie wtedy przekazała zwierzchnictwo nad władzą wojskową Józefowi Piłsudskiemu.

Ponad 120 lat trwała niewola Polski pod zaborami Rosji, Prus i Austrii. Po zakończeniu I Wojny Światowej, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia władzę nad wojskiem objął z rąk rady regencyjnej Józef Piłsudski, który wcześniej przebywał w więzieniu w Magdeburgu. W kolejnych miesiącach i latach kształtował się obszar Polski, który zmieniał się w wyniku powstań czy plebiscytów. 

 

Historia Polski przez lata była trudna. Już po odzyskaniu niepodległości, odradzające się państwo było poddawane wielu próbom. Tuż po zasmakowaniu wolności, nasz kraj musiał się bronić przed bolszewickim najazdem w 1920 roku. Dziewiętnaście lat później Polskę dotknęła niemiecka i radziecka agresja. Po zakończeniu II Wojny Światowej, aż do 1989 roku krajem rządziły komunistyczne władze. 

 

Razem z Polską, kształtowała się również warszawska Legia, która założona została w 1916 roku w trakcie konfliktów zbrojnych, przez legionistów Piłsudskiego walczących na terenach obecnej Ukrainy. Sam marszałek od 1930 roku aż po dziś jest patronem stadionu przy Łazienkowskiej.

 

Sto lat trwa egzystencja odrodzonej Polski, o którą walczyły miliony Polaków. Polaków kształtujących każdego roku, miesiąca i dnia historię, tożsamość i dziedzictwo naszego kraju.

 

11 listopada 2018 roku Polskę zamieszkuje prawie 38,5 mln osób. I kiedy nie brakuje kwestii, które dzielą, jest jedna, ta niepodległa, która musi łączyć wszystkich. Bez niepodległości, którą świętowano sto lat temu, nie byłoby kraju, który możemy poznawać i tworzyć swoimi uczynkami.

 

- Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym - mówił w jednym ze swoich przemówień Piłsudskim. 11 listopada 2018 roku warto pamiętać o tym, ile poprzednie pokolenia rodaków zapłaciły walcząc o wolną Polskę. Polskę, którą teraz możemy się cieszyć. 

Polecamy

Komentarze (18)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.