Świątek odpada, choć walki nie zabrakło

Redaktor Piotr Kamieniecki

31.12.2018 01:05

(akt. 31.12.2018 02:26)

Iga Świątek w ostatniej rundzie kwalifikacji do turnieju WTA w Auckland przegrała ze Słowaczką Janą Cepelovą 1:2 w setach. Rywalka wygrała pierwszą partię, legionistka odpowiedziała, lecz w decydującym momencie lepsza okazała się bardziej doświadczona przeciwniczka.

W poprzednich rundach Iga Świątek pokonała Elyn Venturę oraz Claire Liu. W decydującej fazie kwalifikacji, zaczęło się niczym w spotkaniu z Amerykanką. Słowaczka Jana Cepelova, będaca dwa miejsca w rankingu WTA za legionistką (186 - 188), w pierwszej rundzie zdominowała rozgrywkę. Polka ponownie miała problem z pierwszym serwisem, popełniła również trzy podwójne błędy i gładko przegrała w ciągu 30 minut pierwszej partii 2:6. W drugim secie mecz był znacznie bardziej wyrównany. Świątek spisywała się w podaniu lepiej od przeciwniczki i skutecznie obroniła trzy break-pointy. Końcówka należała do zawodniczki ze stolicy. Tenisistka Legii doprowadziła do remisu wygrywając 6:4.

O wszystkim miał zadecydować trzeci set. Początkowo obie zawodniczki solidarnie wygrywały gemy przy swoim serwisie. Sytuacja wyglądała podobnie, jak w poprzedniej partii. W końcówce Słowaczka zdołała jednak przełamać Świątek. Przy stanie 5:3, Cepelova miała trzy piłki meczowe, ale Polka wszystkie obroniła doprowadzając do wyniku 40:40, a następnie zwyciężyła w gemie łapiąc kontakt. Do remisu potrzebne było jednak przełamanie. Wygranej, jak z Liu, jednak nie było. Rywalka nie oddała choćby punktu legionistce i to ona awansowała do głównej drabinki turnieju w Auckland. Promocji brak, lecz Polka pięknie walczyła w trzech spotkaniach w Nowej Zelandii.

Teraz Polka przeniesie się do Australii, gdzie powalczy o udział w turnieju głównym wielkoszlemowego Australian Open. Kwalifikacje rozpoczną się w drugiej połowie stycznia.