Świątek walczy w Anglii. Polka w trzeciej rundzie kwalifikacji

Redaktor Piotr Kamieniecki

16.06.2019 17:30

(akt. 17.06.2019 04:07)

Iga Świątek rozpoczęła walkę o awans do turnieju głównego WTA w Birmingham. Polka jest już w trzeciej rundzie i zna rywalkę, z którą zagra w finale kwalifikacji.

Iga Świątek (67 WTA) rozpoczęła od kwalifikacji okres gry na trawiastych kortach. Polka walczy o awans do głównej drabinki turnieju w Birmingham. W pierwszej rundzie legionistka po 72 minutach gry pokonała Martinę Trevisan (164 WTA). Co ciekawe, Włoszka w przeszłości pokonała juniorkę ze stolicy w turnieju rozgrywanym w 2017 roku w... Warszawie. Tym razem Polka zwyciężyła w dwóch setach (6:3, 6:4).

W drugiej rundzie Polka musiała uzbroić się w cierpliwość. Mecz z Destanee Aiavą (214 WTA) był przerywany z powodu opadów. Spotkanie zostało dokończone po południu i wymagało charakteru. Niżej sklasyfikowana Australijka wygrała pierwszego seta po tie-breaku (do 5). Potem do ataku przystąpiła Świątek, która po 38 minutach rywalizacji wyrównała stan meczu. W decydującej partii również lepsza była zawodniczka, która na French Open znalazła się w gronie szesnastu najlepszych tenisistek.

W decydującym meczu eliminacji, Świątek zmierzy się w poniedziałek z Bernardą Perą (97 WTA). 24-letnia Amerykanka we French Open doszła do pierwszej rundy, skutecznie startując wtedy w kwalifikacjach. Mecz planowany jest na godzinę 12:00.

Wygrana spotkania Świątek - Pera trafi do turnieju głównego, w którym będzie mogła zmierzyć się z inną kwalifikantką lub trafić na Jelenę Ostapenko (36 WTA) albo Qiang Wang (15 WTA), którą Świątek pokonała w drugiej rundzie zawodów na kortach Rolanda Garrosa. Najwyżej rozstawioną zawodniczką turnieju w Birmingham jest Naomi Osaka, liderka rankigu WTA. Pula nagród wynosi ponad milion dolarów.