News: Sylwetka sparingpartnera: Odra Opole

Sylwetka sparingpartnera: Odra Opole

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

16.11.2018 21:15

(akt. 02.12.2018 11:21)

W trakcie listopadowej przerwy na mecze reprezentacji, piłkarze Legii Warszawa zmierzą się w sparingu z Odrą Opole. Mecz kontrolny odbędzie się w sobotę o godzinie 10:30 na płycie głównej stadionu przy Łazienkowskiej. Najbliższy rywal warszawiaków od dwóch sezonów występuje w Fortuna I Lidze. Sparing będzie zamknięty dla mediów i publiczności.

Opolski Klub Sportowy "Odra" został założony 16 czerwca 1945 roku na zebraniu organizacyjnym założycieli pierwszego powojennego polskiego klubu sportowego. Pomysłodawcą okazał się mecenas Leonard Olejnik, który został zarówno prezesem drużyny. Poza piłkarską, powstały również sekcje lekkiej atletyki oraz tenisowa, a w 1946 roku: bokserskahokeja na lodzie i siatkówki. Łącznie klub zrzeszał sportowców uprawiających szesnaście dyscyplin. 

 

W 1951 roku, pod wodzą Mieczysława Bieńka, ówcześni Budowlani awansowali do drugiej ligi. Po kolejnych dwóch sezonach, po zaciekłym dwumeczu z Włókniarzem Kraków (3:2 i 1:1), klub osiągnął największy sykces zdobywając promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej. Honorowego gola strzelił z kolei Augustyn Poćwa. Pierwsza wygrana przytrafiła się prawie trzy miesiące później, gdy opolanie pokonali 3:2… Legię Warszawa. Niebiesko-czerwoni ostatecznie spadli w tamtym sezonie z ekstraklasy. 

 

Piękne chwile cały klub przeżywał także na początku lat. 60. Wtedy Odra trzykrotnie plasowała się w czołówce tabeli. Raz mogła nawet sięgnąć po mistrzostwo kraju, ale w ostatniej kolejce przegrała z Gwardią Warszawa i skończyła rozgrywki na czwartym miejscu. Sezon 1963/64 był jednym z najlepszych w całej historii. Zespół Teodora Woźniaka uplasował się na trzeciej pozycji w Ekstraklasie i dotarł do półfinału Pucharu Intertoto. Następne lata nie były aż tak owocne, bowiem zespół balansował na krawędzi. 

 

Później nastała era Antoniego Piechniczka, który ponownie wywindował w górę – przynajmniej na parę sezonów – Odrę. Zespół zdobył Puchar Ligi, co zapewniło start w Pucharze UEFA (porażka w pierwszej rundzie z drużyną z NRD, 1. FC Magdeburg). Odra dobrze radziła sobie na krajowym podwórku, a na przełomie 1978 oraz 1979 roku zostali mistrzem jesieni. Wtedy też niebiesko-czerwoni odnieśli pamiętne zwycięstwo 5:3 właśnie nad… Legią. Mimo błysku Kazimierza Deyny i prowadzenia stołecznego klubu, w drugiej odsłonie gospodarze zrobili prawdziwy koncert, który w Opolu wspomina się do dziś.

 

W XXI wieku Odra stopniowo się odradzała, bowiem lata 90. nie przyniosły jej chluby. Klub walczył w trzeciej lidze z zadłużeniami. Ostatecznie Odra została postawiona w stan upadłości. Na jego miejsce powstało Stowarzyszenie Opolski Klub Sportowy Oderka Opole, mające kontynuować tradycje. W czerwcu 2011 roku roku Walne Zebranie zdecydowało jednak o powrocie do nazwy Odra. Przełom, w kilku aspektach, nastąpił trzy lata temu. Piłkarze prowadzeni wówczas przez Zbigniewa Smółki trafili do baraży, w których uporali się z Vinetą Wolin (2:0 i 1:1). Bramki dla drużyny z Oleskiej zdobyli Waldemar Ganczarczyk, Dawid Wolny oraz Mateusz Gancarczyk, co otworzyło wrota do drugiej ligi. Kolejny sezon? Świetny i od razu z awansem na zaplecze Ekstraklasy. Duże cegiełki do promocji dołożyli Szymon Skrzypczak czy Marcin Wodecki, którzy strzelili łącznie siedemnaście goli.

 

Obecnie Odra nadal występuje w Fortuna I liga. Ekipa Mariusza Rumaka plasuje się aktualnie na dziesiątym miejscu w tabeli z dorobkiem 23 punktów (sześć zwycięstw, pięć remisów, siedem porażek). Do lokaty premiowanej awansem brakuje jej jedenastu „oczek”. Niebiesko-czerwoni są nieobliczalni, bowiem zdobywają dużo bramek (druga pozycja w lidze pod tym względem) oraz sporo tracą (czwarta lokata). Najskuteczniejszymi strzelcami w szeregach opolan są, na ten moment, Krzysztof Janus i Ivan Martin (po pięć goli). 

 

Na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej sobotni rywal mierzył się ostatni raz w sezonie 1980/81. Wówczas, przy Łazienkowskiej padł wynik 1:1, a bramkę dla gospodarzy zdobył Adam Topolski. Łącznie oba zespoły rozegrały 42 mecze, z których 13 wygrała Legia, 14 razy lepsza była Odra, a 17-krotnie zanotowano remis. Co więcej, w starciach pucharowych, cztery razy górą wychodzili mistrzowie kraju, a raz zwyciężyli przeciwnicy. Warto również wspomnieć, iż najwięcej goli, w starciach z niebiesko-czerwonymi, strzelili Lucjan Brychczy oraz Henryk Kempny, bo aż po dziewięć.

 

Spotkanie pomiędzy Legią a Odrą odbędzie się w sobotę o godz. 10:30 na boisku głównym przy Łazienkowskiej 3. Sparing będzie zamknięty dla mediów i publiczności. W trakcie poprzednich przerw na mecze drużyn narodowych, Legia rozegrała sparingi z Bruk-Betem Nieciecza (0:0) oraz białoruskim Dynamem Brześć (1:1).

Polecamy

Komentarze (5)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.