Tenis: Legionistka w finale!

Redaktor Piotr Kamieniecki

13.04.2019 13:40

(akt. 13.04.2019 17:29)

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA w Lugano. Polka w dwóch setach ograła znacznie bardziej doświadczoną Kristynę Pliskovą. Legionistka będzie najwyżej sklasyfikowaną tenisistką w rankingu WTA z naszego kraju.

Iga Świątek (115 WTA) rozgrywa najlepsze zawody w karierze. Polka rozpoczęła turniej w Lugano od głównej drabinki. Pierwszy w karierze półfinał w zawodach rangi WTA skonfrontował legionistkę z Kristyną Pliskovą (101 WTA). Mimo mniejszego doświadczenia, Świątek od początku prowadziła grę. 17-latka punktowała tenisistkę starszą o dzisięć lat. Kolejne gemy padały łupem Polki, która w pierwszym secie wygrała 6:0, na co potrzebowała ledwie 25 minut!

Świątek dominowała nad przeciwniczką, nie dając jej pola do popisu. Dodatkową pomocą dla Polki był źle funkcjonujący serwis Czeszki. Legionistka trafiała, popełniała znacznie mniej błędów i również w drugim secie prowadziła grę. Świątek szybko przełamała przeciwniczkę, a przegrała gema jedynie przy stanie 3:0. Potem Polka potrafiła dwukrotnie bronić się przed przełamaniami, aż sama dokonała tego przy serwisie rywalki.

Legionistka wygrała drugiego seta 6:1, czym zapewniła sobie dość szybką wygraną nad bardziej doświadczoną rywalką w dwóch partiach. Ostatni gem obfitował w emocje, ale zawodniczka trenująca w stolicy Polski obroniła break pointy, a następnie wygrała piłkę meczową. Spotkanie trwało niespełna godzinę! Awans do finału sprawił, że Polka zapewniła sobie kolejny skok w rankingu WTA. Sam występ w meczu decydującym o tytule pozwoli legionistce przesunąć się w okolice 88. miejsca. Świątek tym samym praktycznie zapewniła sobie występ w turnieju French Open, bez konieczności grania w kwalifikacjach. Oznacza to również, że legionistka będzie najwyżej sklasyfikowaną Polką w rankingu.

W finale Polka zmierzy się z Poloną Hercog (89 WTA), która w drugim półfinale ograła w dwóch setach (7:5, 6:4) Fionę Ferro (108 WTA). 28-letnia Słowenka w przeszłości zwyciężała w dwóch turniejach rangi WTA. za każdym razem miało to miejsce w szwedzkim Bastad w 2011 i w 2012 roku. Ostatni raz Hercog zagrała w finale w 2018 roku w Stambule. Finał turnieju w Lugano odbędzie się w niedzielę o godzinie 11:00.