Tenis: Świątek w półfinale!

Redaktor Piotr Kamieniecki

12.04.2019 17:16

(akt. 12.04.2019 17:28)

Iga Świątek awansowała do półfinału turnieju WTA w Lugano. Polka w trzech setach pokonała Verę Lapko (4:6, 6:4, 6:1).

Turniej w Lugano układa się dla Igi Świątek (115 WTA) idealnie. Polka, która coraz odważniej kroczy po światowych kortach, rozpoczęła zmagania od głównej drabinki, bez konieczności gry w kwalifikacjach. Teraz legionistka awansowała do półfinału zawodów, których pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów. Świątek w 1/4 finału ograła Verę Lapko (65 WTA). Białorusinka, to druga tenisistka z czołowej setki rankingu, którą Polka ograła w Szwajcarii.

Pierwszy set był wyrównany. Na początku spotkania, obie zawodniczki przegrały swoje serwisy. Potem obie tenisistki wygrywały swoje serwisy, ale Białorusinka przełamała Świątek przy stanie 4:4. To zostawiło Lapko drogę do wygrania pierwszego seta 6:4. W drugiej odsłonie rywalizacji, zawodniczki częściej wygrywały partie przy serwisie rywalek. Kluczowy okazał się gem, kiedy Świątek prowadziła 5:4. Wtedy legionistka, po zaciętej rywalizacji, przełamała przeciwniczkę i wyrównała stan rywalizacji na 1:1 w setach.

Jak w przypadku rywalizacji w czwartek, kiedy Polka mierzyła się z Viktorią Kuzmovą (44 WTA), do rozstrzygnięcia się spotkania potrzebny był trzeci set. W decydującej partii zdecydowanie silniejsza była Polka. Świątek wcieliła się w rolę dominatorki. Legionistka przegrała pierwszego gema przy swoim serwisie, ale potem nie dała szans Białorusince. Lapko została przełamana trzy razy, a Świątek triumfowała wygrywając 6:1 i w konsekwencji awansując do półfinałów zawodów w Lugano. To najlepszy wynik w karierze zawodniczki Legii.

W półfinale Polka może trafić na zawodniczkę sklasyfikowaną w podobnym obrębie rankingu do niej samej: Kristyną Pliskovą (101 WTA) lub Swietłanę Kuzniecową (109). Druga z wymienionych w przeszłości była topową zawodniczką, lecz z czasem jej forma spadła, podobnie jak miejsce w rankingu WTA. Świątek powinna poznać rywalkę około godziny 20:00.

Występ w półfinale zawodów w Lugano pozwoli Polce na awans w rankingu WTA. Świątek może się znaleźć nawet w pierwszej setce zestawienia! Legionistka zarobi również 11 500 dolarów.